Summit: Premiér nebude súhlasiť so žiadnymi číslami

Európska rada, Zdroj: TASR, AP Photo/Yves Logghe

„EÚ chce byť zbytočne za každú cenu lídrom v oblasti, kde aj tak nemôže nič ovplyvniť,“ uviedol vo štvrtok (20.3.) pred rokovaním lídrov EÚ premiér Robert Fico v súvislosti s pozíciou Slovenska týkajúcou sa návrhu Európskej komisie v oblasti klimaticko-energetickej politiky do roku 2030.

„Ak si uvedomíme, že v Európskej únii sa produkuje iba 10 % všetkých skleníkových plynov, otázkou je, prečo pri takomto podieli chce byť svetovým lídrom.“

„Poďme sa dohodnúť s globálnymi hráčmi…Ak to ale máme urobiť individuálne, tak to nemá žiadny zmysel,“ uviedol predseda vlády.

„Mám mandát na tomto summite nesúhlasiť so žiadnymi číslami, nastaviť maximálne cestovnú mapu, povedať si, ako sa dostať k nejakým výsledkom. Nebudeme hlasovať napríklad za 40% redukciu pokiaľ ide o skleníkové plyny, ani za záväzok pre obnoviteľné zdroje, lebo by to SR len poškodilo,“ dodal premiér.

Taktiež Ivan Korčok, vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, uviedol, že pri presadzovaní klimatických tém sa Únia nemusí ponáhľať. Niektoré členské krajiny sú podľa neho veľmi ambiciózne pri presadzovaní čo najskorších a čo najvyšších cieľov pre redukciu emisií skleníkových plynov v EÚ do roku 2030.

Slovensko však patrí do tábora, ktorý zrozumiteľne komunikuje, že ambície pri znižovaní emisií musia byť primerané ekonomickým dôsledkom a musia byť udržateľné z pohľadu ďalšieho zotrvania energeticky náročných odvetví.