Symbol vzdoru voči západným sankciám: Ruský plynovod Jamal

Jamalský plán má umožniť čerpanie obrovských zásob zemného plynu na severozápadnej Sibíri  a  zdvojnásobiť podiel Ruska na rýchlo rastúcom trhu so skvapalneným zemným plynom. Vývoz plynu z Jamalu by sa mal začať v roku 2018 a už teraz  je väčšina budúceho  objemu výroby zakontrahovaná kupcami z Európy a Ázie. Celkovo by mal Jamal vyviesť 16,5 milióna ton skvapalneného plynu (LNG) ročne, čo sa približne rovná 6 mesačnej spotrebe plynu Francúzska.

Akcionári doposiaľ preinvestovali 6 miliárd dolárov (4,6 miliárd EUR) a celková hodnota investícií by mala dosiahnuť až 27 miliárd dolárov (21 miliárd EUR).

Rusko tvrdí, že zaistí potrebné zdroje na dokončenie plynovodného projektu, nebude to však jednoduché.

Zásoby jamalského plynu sa nachádzajú v arktickej oblasti a na jeho ťažbu sa vyžaduje špecializovaná technológia, ktorú dodávajú najmä západní partneri.

Opatrenia zo strany USA a EÚ ohrozili dodávku dôležitých technológií a znemožnili prístup ruských energetických korporácií k úverom zo Západu.

Na americkom zozname sankcií sa nachádza aj spoločnosť Notavek ruského oligarchu Timčenka, ktorá je najväčším vlastníkom akcií projektu Jamal. 

Napriek týmto obmedzeniam pokračuje výstavba jamalského plynovodu v plnom prúde. 

„Prekvapilo ma tempo a množstvo práce, ktorá sa urobila,“ povedal analytik UBS, Maxim Moškov po návšteve plynovodu.

Na tomto projekte momentálne pracuje 6 000 ľudí a toto číslo by sa v budúcom roku malo zvýšiť na 15 000 pracovníkov.

 „Pracujú vo dne v noci…Keď som tam bol, uvedomil som si, že sa jamalský projekt s najväčšou pravdepodobnosťou stane realitou,“ dodal Moškov.

„Stavajú nové letisko a zásobníky. V blízkom prístave sa to hemží loďami. Niektoré vykladajú tovary a iné iba čakajú na vyloženie,“ dopĺňa Andrej Poliščuk z Raiffeisen Bank.

Mocní partneri

Projekt Jamal má silných partnerov v podobe francúzskeho ropného gigantu Total a čínskeho China National Petroleum Corporation (CNPC).

Predstavitelia Totalu minulý týždeň upozornili, že aj napriek sankciám svoje aktivity na Jamale nezastavia, pretože spomalenie projektu by mohlo ohroziť zásoby plynu v Európe. Až tretina Európskeho plynu pochádza práve z Ruska.

Hoci je Total rozhodnutý ďalej participovať na projekte Jamal, možnosti financovania európskymi alebo americkými bankami sú výrazne obmedzené. Novatek, ako aj ruský plynárenský monopol Gazprom sú však na zozname sankcií Spojených štátov, čo výrazne komplikuje financovanie projektu.

Prvé kolo amerických sankcií z marca 2014 zasiahlo aj spoluvlastníka Novateku, Timčenka. Dôvodom  boli jeho blízke vzťahy s Putinom.

„Timčenkové aktivity v energetickom sektore sú priamo naviazané na Putina,“ uviedli v zdôvodnení Spojené štáty.

Putin následne vymenoval Timčenka ruským prostredníkom v obchodných vzťahoch, vrátane rozvoja kľúčových projektov s Čínou týkajúcich sa najmä plynu.

Timčenko neskôr vyhlásil, že Čína, ktorá ma prostredníctvom CNPC 20% podiel v projekte Jamal, súhlasila s pôžičkou 20 miliárd dolárov (15,5 miliárd EUR) do konca roku 2014. Táto dohoda však ešte nie je istá.

Čo sa týka technologického zabezpečenia, zlomovým bodom pre projekt Jamal bude budúci rok, kedy by mala francúzska strojárenská firma Technip dodať skvapalňovaciu technológiu, ktorá Rusku chýba.

Ak by sa Technip dostal kvôli sankciám do problémov, Rusko by malo byť schopné získať potrebnú technológiu z Číny, ktorá v posledných rokoch vybudovala niekoľko rozsiahlych LNG staníc.

„Mohla by tu byť možnosť zásobovania našimi vlastnými skvapalňovacími technológiami,“ povedal výkonný zástupca CNPC.

Podpora z domova

Ak by aj Čína nebola schopná prisľúbenú pôžičku poskytnúť, Moskva môže siahnuť na svoje rezervy.

Ruská vláda, ktorá má tretie najväčšie svetové devízové rezervy vo výške 460 miliárd dolárov (356 miliárd EUR), už dávnejšie oznámila, že bude investovať do projektov, ktoré zaručia výrazný zisk pre štátnu pokladnicu.

Viacerí ruskí predstavitelia deklarovali podporu pre Gazprom, štátnu ropnú spoločnosť Rosneft a potrubný a železničný monopol Transneft a RZhD.

Premiér Dmitrij Medvedev oznámil spoluvlastníkovi a riaditeľovi Novateku Leonidovi Michelsonovi, , že Rusko podporí tieto spoločnosti bez ohľadu na vlastnícku štruktúru.

„Ak by tento plán (čínskych pôžičiek) zlyhal, môžu počítať s podporou štátu. Vláda dala jasne najavo, že zabráni akémukoľvek zlyhaniu,“ povedal výkonný riaditeľ Western Oil.

EurActiv/Reuters