Taliani v referende odmietli Berlusconiho zákony

Referendum, v ktorom mali voliči rozhodnúť o zrušení Berlusconiho zákonov o jadrovej energetike, privatizácii vodárenských firiem a trestnej imunite pre ministrov, podporovali opozičné strany.

Ministerstvo vnútra informovalo, že k urnám prišlo 57 % oprávnených voličov, pričom 95 % hlasovalo za predložené návrhy. O predošlé referendá sa ľudia veľmi nezaujímali. Terajšia účasť preto mnohých prekvapila.

Berlusconi, ktorý sa len nedávno prehral regionálne voľby, vyhlásil, že sa plebiscitu nezúčastní. Spoliehal sa zrejme na to, že referendum nedosiahnu potrebnú 50 percentnú hranicu a bude vyhlásené za neplatné.

V jeho vyhlásení po oznámení výsledkov sa uvádza, že vláda akcpetuje „jasné“ výsledky hlasovania. „Vláda a parlament musia teraz plne akceptovať výsledky referenda“.

Vo vyhlásení pripúšťa, že referendum pravdepodobne zmarilo akúkoľvek nádej na využívanie atómovej energie v Taliansku.

Hlasovanie nemohlo prísť pre 74-ročného premiéra v horšom čase. Momentálne čelí Berlusconi sexuálnemu škandálu a trom žalobám v súvislosti s podvodom. Jeho pozícia sa oslabila jasnými porážkami v regionálnych voľbách, ktoré sa konali minulý mesiac. V nich stratil aj svoju tradičnú baštu, mesto Miláno.

Stredoľavé strany viedli intenzívnu kampaň, aby dostali voličov k urnám. Posledné referendum, ktoré dosiahlo požadovanú 50 percentnú hranicu sa uskutočnilo v roku 1995. Odvtedy sa v Taliansku konalo šesť neúspešných referend.

Líder stredoľavej Demokratickej strany Pierluigi Bersani vyhlásil o dni konania referenda, že išlo o „výnimočný deň“, pričom opakovane vyzval Berlusconiho, aby odstúpil.  

„Facka do tváre“

Viac nebezpečnejšie pre Berlusconiho koalíciu s Ligou Severu je strata trpezlivosti po posledných horkých týžďnoch. Zvyšuje sa tak možnosť rozkolu v koalícii a strata väčšiny v parlamante.

„Dva týždne dozadu, v miestnych voľbách, sme dostali facku do tváre. Teraz prostredníctvom týchto referend sme dostali druhú facku do tváre. Nechcem, aby sa to stalo zvykom,“ povedal Roberto Calderoli, jeden z ministrov Ligy Severu.

Stagnujúca ekonomika, jeden z najvyšších štátnych dlhov a 30 percentná nezamestnanosť mladých ľudí – to je súhrn najväčších problémov, ktorým čelí vláda zmietaná v roztržkách ohľadom daní alebo vojenskej akcii NATO v Líbyi.

Minister financií Guilio Tremonti, ktorý získal uznanie za ochránenie Talianska pred drvivými následkami finančnej krízy, trvá na tvrdej fiškálnej disciplíne. Jeho návrh však čelí narastajúcej kritike jeho kolegov, ktorí takýto návrh momentálne považujú za politickú samovraždu.

Hlasovanie o vyslovení dôvery vláde, ktoré sa uskutoční 22. júna, má byť testom stability vlády po miestnych voľbách. Zároveň to bude signál pre Berlusconiho, či môže počítať s podporou svojich kolegov a partnerov aj vo voľbách v roku 2013.

„Berlusconi musí ukázať, že je odvážny. Mal by predstaviť ambiciózny plán na najbližšie dva roky a mal by tak urobiť ihneď, konkrétne 22. júna v parlamente,“ povedal pre Corriere della Sera daily minister vnútra Roberto Maroni, jeden z hlavných lídrov Ligy Severu.

Objavujú sa špekulácie, že roztržky v koalícii by mohli položiť vládu ešte pred voľbami v roku 2013. Referendum poskytlo ukážku toho, čo si o tom myslia občania.

Berlusconi je veľkým zástancom jadrovej energetiky. Stredopravé strany tvrdia, že atómová energia je nevyhnutná pre budúcnosť Talianska. Krajina je takmer úplne závislé na dovoze elektriny zo zahraničia.

Po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima pozastavila talianská vláda svoje plány v oblasti jadrovej energetiky, pretože sa obávala straty popularity. Terajšie referendum by však výstavbu jadrových elektrární na území Talianska mohlo zablokovať na desiatky rokov.

Referendum taktiež odmietlo „legitímnu prekážku“, ktorá dovoľuje ministrom vyhnúť sa súdnemu stíhaniu počas doby trvania ich funkčného obdobia. Kritici vyčítali Berlusconimu, že tento zákon bol určený hlavne pre neho, aby sa tak mohol vyhnúť štyrom súdnym konaniam, ktorým momentálne čelí.

Ostatné dve otázky referenda sa týkali privatizácie vodárenských firiem. Vláda tvrdí, že privatizácia je nevyhnutná pre zlepšenie služieb, zatiaľ čo podľa opozície to povedie k vyšším cenám.

EurActiv / Reuters