Taliansko znovuobnoví jadrový program

„Už si nemôžeme dovoliť dlhšie odkladať návrat k jadrovej energetike,“ vyhlásil taliansky minister priemyslu Claudia Scajola. Výstavba jadrových elektrární novej generácie by sa mala začať do roku 2013. Jej cieľom je znížiť závislosť krajiny na rope a zemnom plyne. Taliansko pokrýva viac ako 80% svojej energetickej potreby dovozom a ceny energií patria medzi najvyššie v Európe.

Oživiť jadrovú energetiku však nebude ľahké. Po černobyľskej tragédii usporiadali Taliani v roku 1987 referendum, kde sa väčšina obyvateľov vyjadrila proti jadrovej energetike. Vláda následne ukončila prevádzku v štyroch jadrových elektrárňach v krajine. Nie je jasné, ako chce vláda Silvia Berlusconiho prelomiť 21 rokov starý výsledok plebiscitu a očakávaný odpor verejnosti.

Rozhodnutie Talianska kopíruje súčasný európsky trend znovuoživenia jadrovej energetiky. Nedávno ohlásilo rovnaký zámer Holandsko, ktoré tiež pociťuje prílišnú závislosť od dovozu ropy a plynu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sľúbila, že ak bude znovuzvolená, predĺži životnosť viacerých jadrových reaktorov. Chce tak prelomiť rozhodnutie Bundestagu z roku 2000 o úplnej eliminácii jadrovej energie do roku 2030.

Švédsko predĺžilo konečný termín pre uzatvorenie posledného jadrového reaktora namiesto pôvodného dátumu 2010 na horizont do roku 2035.

Nové jadrové elektrárne sa chystajú stavať Rusi, Francúzi a Briti. Rusko, ktoré je najväčším producentom zemného plynu, chce počas nasledujúcich 12 rokov postaviť 26 nových jadrových elektrátní. Briti a Francúzi chcú spoločne postaviť štyri nové elektrárne na britských ostrovoch.