Timmermans sa obrátil aj na Slovensko: Uhlie nemá budúcnosť, pomôžeme vám

Frans Timmermans na híringu v Európskom parlamente. [EPA-EFE/Stéphanie Lecocq]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Dezignovaný podpredseda Európskej komisie pre klímu dal za pravdu Grete Thunberg, ponúka však pomoc pre energeticky chudobných obyvateľov, uhoľné regióny aj priemysel. Europoslanci mu dali zelenú.

„S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.“ Týmto výrokom otvoril utorňajšie (8. októbra) vypočúvanie Fransa Timmermansa v Európskom parlamente predseda výboru pre životné prostredie Pascal Canfin (Renew Europe). Dezignovanému podpredsedovi Európskej komisie pre Európsky zelený pakt pripomenul Canfin slová, ktoré – okrem iných – povedala filmová postava, strýko Spider-Mana.

„Neplánujem skončiť ako strýko Ben, ktorého zabili hneď na začiatku,“ odpovedal Timmermans. Na híringu ani tak neskončil. V stredu (9. októbra) ho napokon odobrili štyri najväčšie politické frakcie: ľudovci, socialisti, liberáli a zelení. Proti holandskému socialistovi hlasovali konzervatívci (ECR), krajná ľavica (GUE/NGL) a krajná pravica (ID).

Najmocnejší podpredseda Komisie bude zastrešovať politiky životného prostredia a energetiky. Priamo bude riadiť generálne riaditeľstvo pre klímu.

Slovenskí europoslanci v relevantných výboroch nešetrili pozitívnymi prívlastkami. Ivan Štefanec (EPP, KDH) a Robert Hajšel (S&D, nezávislý, zvolený za Smer-SD) hovoria o „skúsenom politikovi“, od ktorého očakávajú pomoc najzraniteľnejším pri transformácii uhoľných regiónov ako horná Nitra. Hajšel a jeho kolegyňa z frakcie Monika Beňová (S&D, Smer-SD) oceňujú Timmermansov sľub efektívnejšie zdaňovať emisie. Michal Wiezik (EPP, nezávislý, zvolený za Spolu-OD) Holanďana tiež považuje za „ideálneho kandidáta“, Martin Hojsík (Renew Europe, PS) za „ostrieľaného komisára“.

Beňová a Wiezik sú však obozretní. Kým socialistka varuje pred „poškodzovaním záujmov európskych priemyselníkov a … ich konkurencieschopnosti“, ľudovec mu vyčíta „slabšiu pozíciu v otázkach spojených s lesmi“.

„Naozaj drsné“ znižovanie emisií

Timmermans hneď v úvode vypočúvania povedal, že „Greta má pravdu“. Na „naše deti“, ktoré švédska školáčka Thunberg inšpirovala k protestom za klímu, je hrdý. Argumenty proti ambicióznej klimatickej politike prirovnal ku kritike budovanie jednotného európskeho trhu z 80. rokov. Aj vtedy sa podľa neho hovorilo, že vysoké štandardy budú príliš drahé a zvyšok sveta ich neprijme.

Za jednu zo svojich vlajkových iniciatív označil eurokomisár „klimatický zákon“. Ten by v európskej legislatíve zakotvil cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Viacerí europoslanci sa komisára pýtali, aký to má zmysel, keď sa Európska komisia aj Európsky parlament už k tomuto cieľu prihlásili.

Osem štátov žiada výraznejšie zníženie emisií, chýbajú medzi nimi Nemecko a V4

Skupina krajín adresovala komisárovi Fransovi Timmermansovi list, v ktorom ho vyzývajú na záväzok znížiť emisie do roku 2030 o 55 percent. Slovensko na ministerskej úrovni tieto snahy neblokovalo, list však nepodpísalo.

Holandský nominant vysvetlil, že po legislatívnom ukotvení klimatickej neutrality bude možné prispôsobovať ďalšie pravidlá a politiky tak, aby k nej Európska únia reálne smerovala.

Jedným z míľnikov bude rok 2030. „Hneď, ako to bude možné, predložím legislatívne návrhy na zníženie emisií o aspoň 50 percent, alebo ešte lepšie 55 percent (v porovnaní s rokom 1990),“ povedal Timmermans. Čo sa týka cieľa 55 percent, na nevôľu viacerých legislatívcov avizoval, že chce nechať vypracovať analýzu.

Cesta od 50 k 55 percentám si totiž bude podľa neho vyžadovať „naozaj drsné opatrenia“.

Vnuk baníkov hovorí „od srdca“

Dezignovaný podpredseda Komisie na híringu veľmi zdôrazňoval sociálny aspekt energetickej transformácie. Európsky zelený pakt podľa neho bude znamenať aj pomoc „obyvateľom sociálnych bytov a majiteľom, ktorí majú už teraz problém zaplatiť účty za bývanie.“ Energeticky chudobných je v Európskej únii 50 miliónov obyvateľov.

Riešením sú podľa Timmermansa investície do energetickej účinnosti. „Spolu s členskými štátmi, regionálnymi a miestnymi úradmi by sme mali zvážiť veľké projekty obnovy (…), aby sme zaplatili za zateplenie, dvojité okná, alebo inštaláciu solárnych panelov,“ myslí si komisár.

Timmermans zdôraznil, že „uhlie nemá absolútne žiadnu budúcnosť“. Pre oblasti silne závislé na uhoľnom priemysle chce hľadať riešenie. „Poľsko, Slovensko, Španielsko, Grécko, alebo Nemecko majú právo na európsku solidaritu, pretože celá Európa bude mať prospech z toho, že uskutočnia transformáciu,“ povedal pred europoslancami.

Transformácia v krajinách ako Poľsko „bude bolestivá, ale zvyšok Európy by mal povedať, ´Stojíme po vašom boku´“, vyzval Timmermans. „Ako vnuk dvoch baníkov hovorím od srdca,“ vyznal sa.

V budúcom dlhodobom európskom rozpočte je zatiaľ pre transformačný fond vyčlenených 4,8 miliardy eur, presná výška bude ešte predmetom rokovaní. Krajiny s rastúcou ekonomikou a klesajúcou nezamestnanosťou však komisár vyzval, aby samé využili dobré časy pre vytvorenie nových príležitostí pre obyvateľov z dotknutých regiónov.

Sen o priemysle a Afrike

Timmermans pripomenul, že od roku 1990 znížila Únia emisie o 22 percent, zatiaľ čo jej ekonomika sa zväčšila o 58 percent. „Ukázali sme, že riešenie klimatickej zmeny nepoškodzuje európske hospodárstvo,“ zhodnotil komisár.

Myslí si, že potrebu prísnejších noriem „pochopil aj priemysel“. Sektoru, ktorý patrí medzi hlavných znečisťovateľov klímy a ovzdušia, sľúbil vodíkovú stratégiu. Hydrogén môže nahradiť uhlie, ktoré spôsobuje obrovské emisie vo výrobnom procese oceliarskeho priemyslu – aj na Slovensku. Ďalšie využitie vodíka vidí v skladovaní energie.

Novej energokomisárke vyčítali postoj jej krajiny, slovenskí europoslanci oceňujú slová o plyne

Estónska vláda zachraňovala svoju nominantku do Európskej komisie v deň jej vypočúvania. Úspešne. Europoslanci napokon Kadri Simson odobria. 

„Snívam o tom, že vytvoríme partnerstvo so severnou Afrikou a pomôžeme vybudovať obrovské solárne kapacity v Afrike a transformovať túto energiu na vodík,“ vyznal sa komisár pre klímu. Pre prepravu vodíka možno podľa neho využiť existujúcu plynárenskú infraštruktúru.

Ak však mimoeurópske krajiny nepôjdu tak ďaleko ochrane životného prostredia, vyslovil sa za uhlíkové clo na výrobky dovážané do Európy. Únia ako „ekonomický obor“ môže „nastavovať svetové štandardy“. Podľa vlastných slov si Timmermans uvedomuje, že výroba ocele s použitím vodíka bude drahšia a uhlíkové clo by nastavilo rovnaké podmienky pre súťaž s výrobkami s vyššou uhlíkovou stopou.

Ako prvý krok k rovnakým pravidlám navrhol komisár ponúknuť tretím krajinám vstup do Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (EÚ ETS). Keď nebudú súhlasiť, Únia na nich uvalí uhlíkové clo. To by podľa jeho slov bolo v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Koniec dotácií pre fosílne palivá

Timmermans sa vyslovil za prechod na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou o nových pravidlách pre zdaňovanie energií. To sa bude týkať najmä zahrnutia námornej a leteckej dopravy do EÚ ETS.

Snaha viac finančne zaťažiť uhlík sa však netýka len ropných produktov a uhlia, ale aj zemného plynu. „Je úplne nevyhnutné znížiť a zrušiť dotácie, ktoré naďalej zvýhodňujú fosílne palivá,“ vysvetlil vplyvný komisár.

Zároveň sa vyslovil proti minimálnej cene uhlíka, keďže EÚ ETS zabezpečí jeho dostatočné a rastúce zdanenie.

Timmermans okrem toho bez ďalších detailov oznámil „masívne zalesňovania naprieč Európou,“ keďže lesy okrem iného absorbujú CO2.

V oblasti obehového hospodárstva, za ktoré bude tiež zodpovedať, sa vyslovil za boj proti obalom. „Mali by sme zabezpečiť, aby obaly už neobsahovali jednorazové plasty,“ myslí si komisár. Za „dobrý ťah“ označil rozhodnutie Číny neprijímať už plastový odpad z Európy. Jeho vývoz do iných tretích krajín nazval „hanbou“. „Mali by sme sa postarať o naše vlastné odpadky a jediný ozajstný spôsob je žiadne nevyrábať,“ vyzval Timmermans.

Hajšel a Beňová sú obozretní

„Vypočúvanie Fransa Timmermansa poslancami troch výborov europarlamentu prešlo hladko aj vzhľadom na to, že holandský socialista je skúseným politikom, ktorý má perfektne osvojené komunikačné zručnosti a je medzi odpoveďami schopný prechádzať z jedného jazyka na druhý jazyk a popritom všetkom občas svoje myšlienky a plány obohatiť aj o vtipné vsuvky,“ hovorí pre EURACTIV.sk slovenský europoslanec Robert Hajšel z výboru pre energetiku.

Člen Timmermansov frakcie socialistov zvlášť vyzdvihuje sociálne aspekty. „Oceňujem, že opakovane zdôraznil nevyhnutnosť, aby sa transformácia energetického sektoru a priemyslu neuskutočnila na úkor sociálne zraniteľných vrstiev obyvateľstva,“ hodnotí Hajšel.

Mladý litovský komisár sľubuje nulovú toleranciu pre porušovanie envirolegislatívy

Historicky prvý eurokomisár narodený po páde železnej opony Virginijus Sinkevičius (28) ako svoje priority uviedol ochranu biodiverzity, obehovú ekonomiku a boj proti znečisteniu. Avizoval tiež snahu o udržateľné rybárstvo.

Pozitívne tiež vníma uhlíkové clo. Hajšel však varuje, že „Timmermansovi sa jeho ciele iste nepodarí splniť, ak si nezíska podporu členských štátov a práve tu bude musieť využiť svoje komunikačné zručnosti.“

Monika Beňová, ktorá je tiež v tábore socialistov, pre EURACTIV.sk zdôrazňuje, že „Európa si musí v (klimatickej politike) udržať svoje aktuálne líderstvo, súčasne však nemôžu byť poškodzované záujmy európskych priemyselníkov a ohrozovaná ich konkurencieschopnosť“.

Slovenská europoslankyňa z výboru pre životné prostredie hovorí o uhlíkovej dani, že „je veľmi dôležité aby sa týkala predovšetkým veľkých nadnárodných spoločností, ktoré produkujú najväčšie množstvo emisií.“

Štefanec, Wiezik a Hojsík: Má skúsenosti

Ivan Štefanec, ktorý sedí v europarlamente vo frakcii ľudovcov a je náhradníkom vo výbore pre energetiku, vníma Timmermansa ako „skúseného politika“.

„Pri jeho vystúpení ma zaujal dôraz na reštrukturalizáciu regiónov, ktoré sú postihnuté ťažbou uhlia a iných surovín,“ hovorí pre EURACTIV.sk. Následkami ťažby podľa neho trpia celé regióny, pre ktoré treba vyčleniť finančnú pomoc. Od Komisie v Timmermansových témach však očakáva, že „bude aktívna v presadzovaní našich zásad aj inde vo svete a v presviedčaní ďalších krajín, aby transformovali svoju výrobu a hospodárstvo ekologickejším smerom“.

Pozitívnymi prívlastkami nešetrí Štefancov frakčný kolega Michal Wiezik z výboru pre životné prostredie. „Frans Timmermans exceloval“ a je „ideálny kandidát pre zastrešenie komplexného projektu Európskeho zeleného paktu,“ uvádza Wiezik pre EURACTIV.sk. „Ak by som mu mal niečo vytknúť, tak slabšiu pozíciu v otázkach spojených s lesmi, mám podozrenie, že to zatiaľ nie je jeho téma“. Pre istotu však dodáva, že kompetentnejšieho kandidáta pre zelenú agendu „určite nemáme“.

Martin Hojsík, člen frakcie liberálov a výboru pre životné prostredie, pre EURACTIV.sk tiež hovorí, že Timmermans získal podporu poslancov oprávnene.

„Ostrieľaný komisár Timmermans predstavil svoju víziu toho, ako dosiahnuť, aby sa z Európy stal prvý uhlíkovo neutrálny svetadiel do roku 2050. Vítam jeho iniciatívu znížiť emisie o 55 percent do roku 2030. Je pripravený o tom presviedčať aj viaceré vlády členských krajín. Jeho plány na boj proti odlesňovaniu, pre novú cirkulárnu ekonomiku a za obmedzenie niektorých plastových obalov plne podporujem a očakávam intenzívnu spoluprácu s Komisiou s Parlamentom pri ich realizácii,“ dodáva Hojsík.