Topolánek: Rusko „ohrozuje Nabucco“

Zámer Ruska dobudovať tzv. Južnú a Severnú vetvu je nástrojom pre zachovanie energetickej závislosti EÚ na dodávkach z Ruska, povedal dnes (27.1.) český premiér Mirek Topolánek. „Tieto trasy budú obchádzať Ukrajinu, ako aj Strednú Európu, zatiaľ čo prispejú k vysokej závislosti EÚ na Rusku. Je to priama hrozba pre projekt Nabucco,“ citovala Topolánkove slová agentúra Reuters.

Hlava vlády súčasnej predsedajúcej krajiny EÚ sa odpútala od nepísanej stratégie Bruselu prižmurovania očí nad konkurenčným charakterom Južnej vetvy a projektu Nabucco. Najvyšší bruselskí predstavitelia zvykli doteraz označovať Južnú vetvu za nevyhnutnú dodatočnú dopravnú trasu pre ruské energie.

„Nabucco môže byť príkladom vysokých ambícií a náležite nesprávnych krokov,“ povedal v Budapešti Viktor Zubkov, prvý vicepremiér Putinovej vlády. Zubkov, ktorý súčasne pôsobí aj ako predseda rady riaditeľov ruského plynárenského gigantu Gazprom, vyjadril obavy o reálnu uskutočniteľnosť Nabucca.

Jediným rozdielom medzi Nabuccom a južnou vetvou je, že v prvom prípade „nie je akým plynom naplniť potrubie“, povedal včera (26.1.) v Bruseli Vladimír Chizov, ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách, a doplnil, že jeho krajina preto nie je proti projektu.