Transneft sa háda s ruskou vládou, kto zaplatí odškodné za znečistenú ropu

Vyústenie ropovodu Družba v rafinérii Slovnaft. [TASR/Michal Svítok]

V Rusku sa stále vedú spory, kto môže za znečistenie Družby. Vyčistenie ropovodu bude trvať mesiace.

Kým vyšetrovanie incidentu, ktorý do plynovodu Družba poslal asi päť miliónov ton znečistenej surovej ropy pokračuje, ruský štátny prevádzkovateľ ropovodov Transneft súhlasil s odškodnením všetkých hráčov, ktorí preukážu ujmu.

Stále však nie je jasné, či odškodnenie, ako aj náklady na vyčistenie systému zaplatí spoločnosť alebo priamo štát. Známa nie je ani celková výška škôd. Iba v samotnom Rusku by sa mohli pohybovať okolo 100 miliónov dolárov.

Hoci Transneft koncom mája začal do ropovodu pumpovať ropu postačujúcej kvality, analýza, ktorú začiatkom mája vydal Oxfordský inštitút pre energetické štúdiá (OIES), konštatuje, že úplné vyčistenie systému od znečistenej ropy môže trvať mesiace. Bielorusi hovoria najmenej o šiestich. Napriek tomu, že Rusi do systému pumpujú čistú ropu, stále v ňom prúdi špinavá.

Stále pritom nie je jasné, kto za celú situáciu môže. Podľa ruského ministerstva financií ide o zlyhanie Transneftu. Ten sa bráni a obviňuje prevádzkovateľa meracej stanice, kde by sa ropa pred vstupom do systému mala kontrolovať. Ani ten sa však necíti vinný, zodpovednosť podľa neho padá na malých regionálnych producentov, ktorí ropu zvážajú na meracie stanice. Prezident Vladimir Putin vzhľadom na situáciu hovorí o veľkej reforme kontrolných mechanizmov.

Málo informácií

Vyšetrovanie kontaminácie ruskej ropy vedie Federálna spravodajská služba (FSB), ktorá o dôkazoch hovorí málo. O tom, ako znečistená ropa do systému dostala, sa stále iba diskutuje.

Svoje teórie na sociálnej sieti Facebook prezentovali bývalý vlastník rozpustenej spoločnosti Yukos Michail Chodorkovskij aj šéf Gazpromneftu Sergej Vakulenko, upozorňuje analýza OIES.

Preprava plynu cez Ukrajinu a Slovensko bude pokračovať, ukázal expert

V roku 2022 majú naplno fungovať Nord Stream 2 a Turk Stream. Napriek tomu Gazprom nedokáže uspokojiť svojich európskych zákazníkov bez ukrajinskej sústavy. Kyjev a Moskva sa preto zrejme dohodnú na pokračovaní prepravy.

S istotou sa podľa nej dá len povedať, že incident sa začal v Samarskej oblasti, kde  neznámy výrobca ropu kontaminoval veľkým množstvom organických chloridov. Tie sa využívajú na maximalizáciu produkcie, ale pred napumpovaním ropy do systému sa z nej musia odstrániť, pretože môžu zničiť rafinérske zariadenia.

To by mal zabezpečiť prvotný producent ešte predtým ako ropu pošle na meraciu stanicu, kde sa skontroluje a vpustí do systému.

Zvoľnená regulácia

Meraciu stanicu, odkiaľ znečistená ropa prišla, vlastní od roku 2017 spoločnosť Nefteperevalka. Mnohých preto prekvapilo, keď Transneft z pochybenia najskôr obvinil bývalého vlastníka, spoločnosť Samara Transneft Terminal.

Podľa únikov z doterajšieho vyšetrovania sa zdá, že Nefteperevalka kontroly zanedbávala alebo ich vôbec nerobila.

Chodorkovskij vo svojom komentári pripomenul, že pred rokom 2012 boli na používanie organických chloridov uvalené regulácie, ktoré ale ministerstvo energetiky zrušilo.

Podľa Vakulenka malí producenti bežne organické chloridy využívajú na čistenie zóny okolo vyvŕtaných otvorov. Prvá várka ropy, ktorá sa z vyčisteného otvoru vyťaží, sa zmieša s chloridmi a vypustí do takzvanej kalovej jamy. Takáto ropa je už podľa európskych štandardov nepoužiteľná, podľa Vakulenka ale mohla byť predaná ilegálne a niekoľko krát zmeniť majiteľa, kým sa napokon dostala na meraciu stanicu pri Samare, odkiaľ bola v priebehu niekoľkých týždňov vpúšťaná do systému. To vysvetľuje relatívne veľké množstvo znečistenej ropy namiesto malého zhluku mimoriadne znečistenej suroviny.

Drahé a zložité čistenie

Už tesne po prevalení incidentu 19. apríla v bieloruskej rafinérii v Mozyre žiadali Bielorusi od Transneftu odškodnenie. Postupne sa pridali aj Poliaci, Ukrajinci, Maďari, Slováci a Česi. Transneft napokon v polovici mája súhlasil.

Obrovské náklady si tiež bude vyžadovať samotné čistenie systému, ktoré je zložité a časovo náročné. Rusom sa zatiaľ z Družby podarilo dostať približne dva milióny ton znečistenej ropy.

Stavbu ruského plynovodu už zdržali Dáni. Ďalšou hrozbou sú americké sankcie

Spojené štáty pripravujú zákon trestajúci firmy, ktoré sa podieľajú na Nord Streame 2. Chýbajúce povolenia v dánskych vodách pritom jeho dokončenie už teraz posúvajú z tohto na budúci rok.

Družba pokrýva prakticky celú prepravu ropy z Ruska do Európskej únie.

Čistenie je procedúra, ktorá najviac zasiahne odberateľov. Jednotlivé linky Družby totiž počas čistenia ostanú nefunkčné. Napríklad v týchto dňoch už zhluky čistej ropy prúdia na Slovensko a do Maďarska, ale linka do Poľska a Nemecka je odstavená.

Kto to zaplatí?

Ruský minister financií Anton Siluanov rázne odmietol špekulácie, že by náklady mal niesť štát. Pochybenie je podľa neho na strane Transneftu, ten by preto mal niesť plnú finančnú zodpovednosť.

Zástupcom Transneftu sa tento postoj nepáči. V odpovedi sa ministra financií podľa Novajej Gazety pýtali, „či v čase, kedy pred budovou ministerstva vybuchlo jeho auto, bolo takisto pochybenie na strane ministerstva“.

Postoj vlády sa však, zdá sa, nezmení. Podpredseda vlády Dmitrij Kozak už skôr povedal, že kompenzáciu za škody vláda Transneftu zohľadní pri schvaľovaní ročných dividend.

Minister pre energetiku Alexander Novak predpokladá, že dividendy sa môžu znížiť až na polovicu ročného zisku.

Systém sa musí zmeniť

Prezident Vladimir Putin si na konci marca na koberec predvolal šéfa Transneftu Nikolaja Tokareva. Putin sa údajne Tokareva pýtal či Transneft kontroluje kvalitu každého barelu ropy, ktorý do systému vstupuje. Tokarev odpovedal, že kontrolu namiesto Transneftu vykonávajú súkromné spoločnosti. Ešte v ten deň Putin na tlačovej besede oznámil, že „systém samokontroly zlyhal a musí sa zmeniť“.

OIES predpokladá, že nová legislatíva bude zahŕňať prísnejšiu kontrolu kvality ropy prichádzajúcej od regionálnych producentov. Transneft môže v tomto prípade dostať na starosť prevádzku všetkých meracích staníc, čoho výsledkom budú zvýšené náklady spoločnosti, ktoré sa môžu prejaviť v poplatku za využívanie ropovodu. To zasiahne koncových odberateľov, z ktorých jedným je slovenský Slovnaft.

More a súčasne jazero: Kaspická päťka sa dohodla

Päť kaspických štátov ukončilo svoje dlhoročné spory a uzavreli dohodu o právnom postavení Kaspického mora, ktoré skrýva veľké zásoby ropy a zemného plynu. Rusku sa navyše podarilo predísť možnému budúcemu začleneniu tejto oblasti do NATO.

Putin priznal, že škandál významne poškodil ruský obraz dôveryhodného exportéra ropy. „Niekto bude musieť niesť zodpovednosť,“ povedal.

Zatiaľ to vyzerá, že „niekto“ bude Transneft.