Transport plynu na Ukrajinu cez Slovensko bude možný od septembra

Hovoríme o objeme od 8 do 10 mld. metrov kubických plynu ročne, upresnil na stretnutí pre novinárov (19.5.).

Eustream po odporúčaniach Komisie preskúmal niektoré technické detaily riešenia v úseku medzi Vojanmi a Užhorodom a potvrdil, že bude schopný zabezpečiť plnú kapacitu už od jesene. Dôležité je, aby boli splnené technické predpoklady tak na slovenskej, ako aj ukrajinskej strane," uviedol Mareček.

Od konca apríla, kedy sa prevádzkovatelia prepravných sústav na Slovensku a Ukrajine dohodli na realizácii reverzného toku východným smerom, sú spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz v permanentnom kontakte, informoval Mareček.

Na Ukrajinu potečie dohodnuté limitované množstvo plynu v rámci tzv. „malého reverzu“, čo predstavuje menší objem ako dúfal Kyjev. Krajina ročne spotrebuje cez 50 mld. metrov kubických plynu. Popri objeme, ktorý si vie Kyjev zabezpečiť z vlastných zdrojov, približne 20 mld. kubických metrov ročne, chceli Ukrajinci získať cez reverzný tok chýbajúcich 30 mld. metrov kubických.

Ako v pondelok (19.5.) povedal ruský minister zahraničných vecí, Sergej Lavrov, dohoda medzi Ukrajinou a Slovenskom neporušuje dohody s Gazpromom, či s ruskou vládou. „Veľký reverz“, o ktorý mala Ukrajina záujem, by však bol pre Slovensko právne nepriechodný.

Eustream chce podľa slov Marečka do konca júna vyhodnotiť ponuky na odber plynu v rámci procedúry „open season“, t.j. procedúry zisťovania záväzného záujmu trhu o kapacitu tohto „západo – východného“ prepojenia. Úvodné ponuky sa ešte nebudú vzťahovať na plnú kapacitu.

Zastavenie dodávok plynu z Ruska

Gazprom varoval Ukrajinu, že od júna zastaví dodávky plynu, pokiaľ Kyjev neuhradí časť dlhu aspoň vo výške 1.631 mld. eur.

Mareček neverí tomu, že by Moskva zastavila tranzit plynu do Európy a to aj v prípade zastavenia dodávok na Ukrajinu. V súvislosti s tým ďalej uviedol: „Ukrajinská protistrana nám deklarovala, že aj keď ruská strana vypne dodávky pre Ukrajinu, bude naďalej pokračovať tranzit cez Ukrajinu. Podľa neho by ani katastrofický scenár nemal znamenať zastavenie dodávok trvajúce dlhšie než niekoľko týždňov.

Mareček si nemyslí, že Moskva by si mohla dovoliť nedodať nakontrahované objemy plynu do Európy. Za rok 2013 pritieklo do Európy z Ruska cez 160 mld. metrov kubických zemného plynu, pričom vyše 50 % (pozn. takmer 90 mld. metrov kubických plynu za rok 2013) sa k štátom Únie dostalo cez ukrajinské plynovody.

Ani pri využití maximálnej technicky možnej kapacity trás mimo Ukrajinu, by Moskva nakontrahované množstvo nemala ako zabezpečiť. Chýbalo by takmer 60 mld. kubických metrov zemného plynu, vypočítava Mareček. Gazprom si podľa Marečka vedome nepoškodí dobré obchodné meno a zmluvy so štátmi EÚ dodrží.