Trump čelí doma zelenému odboju, jeho diplomatka chváli obnoviteľné zdroje

parížska dohoda trump

Iniciatíva amerických miest. FOTO: Media.com

„Bol som zvolený, aby som zastupoval občanov Pittsburghu, nie Paríža,“ povedal americký prezident pri odmietaní klimatickej dohody. Prvé mesto je historickým centrom ťažby uhlia, v druhom krajiny sa krajiny dohodli na obmedzení otepľovania planéty.

Kritici už stihli Donaldovi Trumpovi pripomenúť, že v Pittsburghu prezidentské voľby  prehral. Starosta Pittsburghu Bill Peduto zase na Twitteri sľúbil , „že my budeme dodržiavať … Parížsku dohodu v záujme našich ľudí, hospodárstva a budúcnosti.“

Faktom je, že Trump v celoamerických prezidentských voľbách zvíťazil so sľubom „zrušiť“ Parížsku dohodu. Pravda je však aj to, že doma bude preto čeliť veľkému odporu zo strany niektorých štátov, miest a časti podnikateľského sektora.

V samotnej americkej administratíve sú na vec rôznorodé názory.

Diplomatka chváli obnoviteľné zdroje

„My určite uznávame úlohu, ktorú alternatívne energie ako solárna a veterná zohrávajú pri pomoci krajinám v budovaní rôznorodejšieho energetického mixu,“ odpovedala na otázku portálu EurActiv.sk americká energetická vyslankyňa Mary Burce Warlicková.

EurActiv.sk sa jej počas telefonického brífingu opýtal na rolu, ktorú nízkouhlíkové technológie zohrávajú pre energetickú bezpečnosť.

Brífing pre európskych novinárov sa konal niekoľko hodín pred očakávanou Trumpovou tlačovkou o Parížskej dohode.

Otázku iného novinára o postoji prezidenta ku klimatickej dohode vtedy Warlicková odkázala na Biely dom.

Vidí príležitosti pre americké firmy

Čo sa týka solárnej a veternej energie, „vidíme tiež obrovské príležitosti … pre americké firmy, ktoré sa dosť zapojili do hľadania príležitostí pre investície v oboch sektoroch v niekoľkých európskych krajinách,“ povedala ďalej Warlicková.

Na americkom ministerstve zahraničných vecí pracuje ako výkonná špeciálna vyslankyňa a koordinátorka pre energetické záležitosti.

Profesionálna diplomatka na tomto mieste nahradila Amosa Hochsteina, ktorý bol nominantom demokratického prezidenta Baracka Obamu. V rozhovore pre EurActiv.sk sa Hochstein prihlásil k pomoci rozvojovým krajinám, ktorú teraz Trump odmieta.

Portál EurActiv.com si pred týždňom všimol, že Trump stále nenahradil amerických klimatických vyjednávačov. Tí dokonca nedávno súhlasili s navýšením prostriedkov pre boj s klimatickými zmenami.

Ocenila nemeckú politiku

V rozhovore s novinármi dala Warlicková dokonca za príklad štát, ktorú Trump kritizuje.

„Treba sa pozrieť aj na krajiny ako Nemecko a ďalšie, aby sme si všimli obrovský pokrok a silný dôraz, ktorý kladú, na tieto sektory,“ povedala diplomatka s odkazom na solárnu a veternú energiu.

O pár hodín neskôr bol Berlín terčom americkej kritiky. Trump Nemecku a ďalším krajinám nepriamo vyčítal ich nízke príspevky na boj proti klimatickým zmenám v rozvojových krajinách.

Keď kancelárka Angela Merkelová nepriamo kritizovala Trumpa za postoj ku svetovým výzvam na summite G7, na Twitteri jej vyčítal obchodný deficit a nízke výdavky na obranu.

Pracovné príležitosti alebo výpadky?

Warlicková vidí prínosy solárnej a veternej energie aj doma.

„Oba sektory zaznamenali určite aj v Spojených štátoch obrovský rast, rast pracovných miest,“ povedala európskym novinárom americká diplomatka.

Trump to vidí inak. „Pri jednopercentnom raste (amerického HDP) môžu obnoviteľné zdroje energie uspokojiť časť domáceho dopytu, ale s rastom na úrovni tri alebo štyri percentá, ktorý očakávam, potrebujeme všetky formy dostupnej americkej energie,“ povedal Trump vo štvrtok.

„Inak našej krajine hrozí vážne riziko … výpadkov (elektriny),“ dodal.

Štáty založili vlastnú alianciu

Hneď po Trumpovom prejave sa začali mobilizovať americké štáty, ktoré s ním nesúhlasia.

New York na východnom pobreží a Kalifornia a Washington na západnom pobreží založili „Klimatickú alianciu Spojených štátov“, informoval portál Politico.

Spolu predstavujú 20 percent obyvateľov a HDP. V roku 2014, vypúšťali 11 percent amerických emisií, pripomína Politico.

Bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger uviedol, že americké štáty a mestá dokážu kontrolovať až 70 percent emisií.

Pripojil sa texaský Houston

Vlastnú iniciatívu vyvinuli aj americké mestá. „Ako 82 starostov, ktorí zastupujú 39 miliónov Američanov, prijmeme, uctíme si a dodržíme záväzky k cieľom zakotveným v Parížskej dohode,“ napísali v spoločnom vyhlásení. Plánujú investície do obnoviteľných energií a energetickej efektívnosti.

„Kúpime a vytvoríme väčší dopyt po elektrických autách a kamiónoch,“ sľúbili starostovia New Yorku, Los Angeles, Chicago či texaského Houstonu.

Zakladateľ amerického výrobcu elektromobilov Tesla, Elon Musk, ktorý bol členom prezidentovho zboru poradcov, na protest proti Trumpovmu rozhodnutiu rezignoval.

Deliace čiary medzi klimatoskeptikmi a bojovníkmi proti klimatickým zmenám sú teraz nakreslené celkom jasne. Americko-americký súboj sa môže začať.