Trump odstúpi od klimatickej dohody, tvrdí jeho poradca

Trump, Parížska dohoda

Snehová socha Trumpa v Nemecku. FOTO-TASR/AP

Klimatoskeptik Donald Trump po voľbách zmiernil svoje vyjadrenia. Medzi ľudskou činnosťou a klimatickými zmenami existuje „nejaké prepojenie“, povedal. A jeho nominant na ministra zahraničia Rex Tillerson na híringoch v Senáte priznal existenciu klimatických zmien. Spojené štáty by mali „mať miesto pri stole“ v medzinárodných klimatických rokovaniach.

Potom sa však ozval Trumpov poradca Myron Ebell, šéf prechodného tímu pre otázky spojené s Agentúrou pre ochranu životného prostredia (EPA).

Ebell povedal v pondelok 30. januára pre Financial Times, že prezident odstúpi od Parížskej dohody o klíme. Trump bude podľa neho čeliť odporu „mudrlantov“ (expertariat) a environmentálnemu hnutiu, „ktoré je najväčšou hrozbou pre slobodu a prosperitu na svete.“

Myšlienkový svet Trumpovho poradcu

Trumpovi sa postaví aj minister Tillerson, tvrdí Ebell, ktorý pracuje v libertariánskom think-tanku Competitive Enterprise.

Ebell Myron

Ebell Myron

„Ministri zahraničných vecí skrátka milujú medzinárodné vyjednávania a čím viac, tým lepšie, pretože to znamená, že tým viac budú v centre pozornosti,“ myslí si Ebell (na snímke Competitive Enterprise Institute).

Ropný gigant ExxonMobil, ktorému Tillerson šéfoval pred nástupom do úradu, je podľa poradcu súčasťou „klimaticko-priemyselného komplexu“. Ten podporoval Parížsku dohodu, pretože mu pomáha v súťaži s uhlím.

Ebell nechcel predpovedať, ako sa skončí diskusia vo vláde. Trump by však podľa neho urobil chybu, keby ustúpil zo svojich sľubov. Ignoroval by tým občanov, ktorí ho zvolili, a odmietajú vyššie náklady plynúce z politiky znižovania emisií.

Prezident sa pustil do práce

Trump v kampani vyzval na „zrušenie“ Parížskej dohody, pretože „dáva zahraničným úradníkom kontrolu nad tým, koľko energie spotrebúvame v našej krajine.“

V roku 2012 Trump na Twitteri napísal, že „koncept globálneho otepľovania vytvorili pre Číňania, aby americký výrobný sektor stratil konkurencieschopnosť.“ O rok neskôr dodal, že je to „úplný a veľmi drahý výmysel.“

Hneď po nástupe do Bieleho domu sa pustil do práce.

Ako pripomína denník The Guardian, Trump oživil dva kontroverzné projekty na ropovody a požiadal o prehodnotenie činnosti EPA, ministerstva poľnohospodárstva a úradov zodpovedných za národné parky.

Nominácie dvoch klimatoskeptikov

Do čela EPA vymenoval Trump Scotta Pruitta, prokurátora štátu Oklahoma, ktorý EPA súdil v 14 prípadoch pre rôzne environmentálne nariadenia.

Ďalšieho klimatoskeptika nominoval Trump na ministra energetiky. Bývalý guvernér štátu Texas, Rick Perry, popiera nielen, že klimatické zmeny spôsobili ľudia, ale že vôbec existujú.

V minulosti vyzval Perry na zrušenie tohto ministerstva.

Fakt, že webstránku Bieleho domu o klimatických zmenách nahradila webstránka o politike založenej na fosílnych palivách, je už len čerešničkou na torte.

Pomôže tlak zdola?

Vrinda Mangliková zo Sierra Club International Climate and Energy však zostáva optimistická.

Pripomína, že 365 veľkých firiem pôsobiacich v Spojených štátoch vyzvalo prezidenta na zotrvaní na Parížskej dohode. Tá je podľa Nike, Unilever či Starbucks dôležitým signálom pre zelené investície. Šéf Tesly, ktorá vyrába najvýkonnejšie elektromobily, sa dokonca stal členom Trumpovho poradného zboru pre pracovné miesta v spracovateľskom priemysle.

Analytička sa tiež spolieha na vlastné klimatické politiky niektorých štátov, napríklad Californie.

Za čisté energie hovorí podľa Manglikovej ich rentabilita. Solárny priemysel vytvára pracovné miesta 12-krát rýchlejšie ako zvyšok americkej ekonomiky.

Šefčovič: Paríž je záväzný

„Parížska dohoda je medzinárodne záväzný a platný dokument. Prirodzene sa očakáva, že všetci signatári ho naplnia,“ povedal v decembrovom rozhovore pre portál EurActiv.sk podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

„Z komunikácie, ktorú som mal doposiaľ s predstaviteľmi súčasnej administratívy, ale aj podnikateľského sektoru, je očividné, že záujem o čistú energiu v Spojených štátoch je veľmi silný,“ tvrdí Šefčovič.

„Som presvedčený, že keď nastúpi nová administratíva, tieto hlasy budú v diskusii veľmi silné.“

Proti Trumpovi hrá aj čas. Odstúpenie od klimatickej dohody je možné najskôr štyri roky od jej vstupu do platnosti. Parížska dohoda vstúpila do platnosti v novembri 2016.