Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Americký prezident Donald Trump pri podpise deklarácie. [EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS]

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na  americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

Donald Trump vo štvrtok podpísal dekrét o zavedení ciel na oceľ a hliník. Plošné clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a desať percent na dovoz hliníku by mali začať platiť do pätnástich dní.

Americký prezident týmto signalizuje ešte väčší odklon od dlhoročnej obchodnej politiky USA, ktorá sa vyznačovala otvorenosťou a miernymi reguláciami. Trump svoj krok prezentuje ako ochranu pred „agresívnym zahraničnoobchodnými praktikami“.

„Je to skutočný útok na našu krajinu,“ uviedol Trump pri ohlasovaní nových obchodných opatrení americkej administratívy.

Takmer všetci najväčši obchodní partneri USA, vrátane Európskej únie, okamžtie spustili vlnu kritiky na nové clá v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Viaceré z nich už plánujú odvetné opatrenia.

Národná bezpečnosť na prvom mieste

Americká administratíva svoj krok opiera o klauzulu v americkom obchodnom práve z roku 1962, ktorá Bielemu domu v prípade „bezpečnostnej hrozby“ umožňuje zavedenie nových ciel v ľubovoľnej výške.

„Hovoril som o tom už veľmi dávno, oveľa skôr, ako sa začala moja politická kariéra,“ povedal  Trump pri podpise dekrétu. „Naše predošlé administratívy s nami zaobchádzali veľmi zle. Naši prezidenti vôbec netušili, čo robia.“

Logickým krokom spoločností z dotknutých odvetví by podľa Trumpa bolo premiestnenie svojich zlievarní a pecí do Spojených štátov.

„Ak nechcete platiť daň, premiestnite vaše továrne do USA“ dodal Trump v obkolesení pracovníkov z oceliarskych a hlinkových tovární. Vyzdvihol zároveň dôležitosť domácej oceliarskej produkcie pre národnú bezpečnosť.

Tump sám seba za tieto opatrenia prirovnal k jeho predchodcom v úrade ako George Washington, Abraham Lincoln či William McKinley.

U niektorých prestaviteľov Republíkánskej strany, za ktorú sa Trump uchádzal o prezidentské kreslo, sa však jeho obchodné plány nestretli s veľkým pochopením. Viacerí jej prední členovia sa boja odvetných akcií, ktoré poškodia americké hospodárstvo.

Pár minút po oznámení podpisu dekrétu oznámil republikánsky senátor Jeff Flake, že predloží zákon, ktorý by mohol anulovať zavedenie nových ciel. Na prekonanie prezidentovho veta by však potreboval ťažko dosiahnuteľnú troj-štvrtinovú väčšinu v Kongrese.

Naopak, niektorí členovia Demokratickej strany prezidentov podpis pod vyhlásením pochválili. Podľa senátora Joea Manchina už bol najvyšší čas, aby „sme začali chrániť naše záujmy, bezpečnosť a našich pracovníkov v globálnej ekonomike a to je presne to, čo prezident týmito clami navrhuje“.

„Skutoční priatelia“

Jediné dve krajiny, ktoré od začiatku dostali výnimku z nových ciel, sú susedné Mexiko a Kanada.

Práve Kanada bola v minulom roku najväčším americkým zásobovateľom ocele, nasledovaná Brazíliou, Južnou Kóreou, Ruskom, Mexikom, Japonskom a Nemeckom. Severný sused Ameriky bol zároveň s predstihom najväčším dovozcom hliníka do USA.

https://twitter.com/EU_Commission/status/972076423119851520

Trump vyjadril ochotu byť flexibilnejší k „našim skutočným priateľom“, pričom dodal, že Kanada a Mexiko“ môžu počítať s trvalými výnimkami z ciel, ak sa úspešne podarí obnoviť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA). Ako Mexiko, tak aj Kanada však odmietli spájať poplatky s rozhovormi o obchodnej dohode.

V poradí 45. americký prezident súčasne dodal, že v blízkej budúcnosti sa na zozname „omilostených“ krajín počíta aj s „veľkou krajinou“ a „dlhodobým partnerom“ Austráliou.

„Poľutovaniahodný krok“

Obidve krajiny s výnimkami už vyzvali USA, aby od nových poplatkov ustúpili.

Nie je prekvapením, že s rovnakým apelom prišla aj čínska vláda. Krok Bieleho domu označila za „bezohľadný útok“ na svetový obchodný systém. Peking si zobral čas na vyhodnotenie vplyvu ciel na Čínu a následne „príjme účinné opatrenia na ochranu práv Číny.“

S reakciou sa pridalo aj Japonsko, ktoré je šiestym najväčším dovozcom ocele do Spojených štátov.

Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

“Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,” napísal Trump v reakcii na 

„Toto opatrenie môže mať obrovský vplyv na obchodnú spoluprácu Japonska a USA…a tiež na svetové hospodárstvo,“ vyhlásil minister zahraničia Taro Kono a Trumpove konanie označil za „poľutovaniahodné“.

Podľa Európskej konfederácie železiarskeho a oceliarskeho priemyslu (EUROFER) rozhodnutie amerického prezidenta nepoškodí len Úniu ale aj samotné Spojené štáty.

Šéf EUROFER Axel Eggert v piatok uviedol, že „zdôvodnenie ciel národnou bezpečnosťou, ako to urobil americký prezident Donald Trump, a spojenie týchto sadzieb s financovaním NATO je absurdné.”

Zavedenie ciel by podľa EUROFER by mohlo pripraviť Európu o desaťtisíce pracovných miest v oceliarstve a s ním súvisiacich odvetviach.

Ako zareaguje Európska únia

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová ešte pred oficiálnym rozhodnutím Bieleho domu dúfala, že americká administratíva nakoniec vyjme EÚ spod plánovaných dovozných ciel.

V opačnom prípade by podľa nej boli ohrozené tisícky pracovných pozícii a nasledovala by „silná a primeraná“ odpoveď z opačnej strany.

Malmströmová nechápe, ako sa klauzula o „národnej bezpečnosti“ môže vzťahovať aj na amerických spojencov, medzi ktorých dlhé roky patrí európska dvadsaťosmička.

„Európa v žiadnom prípade nepredstavuje hrozbu pre americkú vnútornú bezpečnosť, preto očakávame, že budeme zo zonamu vyňatí,” vyhlásila švédska eurokomisárka.

Okrem amerických oceliarskych produktov by EÚ podľa nej  mohla uvaliť clá aj na nové druhy výrobkov, uviedla švédska komisárka. Malmströmová hovorila o arašidovom masle, whisky, pomarančovom džúse či motocykloch, vrátane značky Harley Davidson.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Všetko nasvedčuje tomu, že pri výbere konkrétnych produktov sa Brusel riadil ideologicky a chcel potrestať predovšetkým voličov južných štátov, ktorí v posledných prezidentských voľbách prevažne volili Donalda Trumpa.

Portál EURACTIV.com sa Cecilie Malmstromovej opýtal na kroky Komisie v prípade, že Američania odpovedia napríklad dodatočným zdanením írskej a škótskej whisky. Odpovedala, že členské štáty a verejnosť čoskoro dostane k dispozícii presný menný zoznam výrobkov, čím sa prakticky vyhla odpovedi na otázku.

Na európskom zozname by mohlo byť až 200 amerických výrobkov. Hotový by mal byť  do deväťdesiatich dní.

Predseda Európskej rady v stredu vyhlásil, že túto záležitosť zaradí ako mimoriadny bod aj na program marcového summitu Európskej rady.

„Obchodné vojny sú zlé a dajú sa veľmi ľahko prehrať“ vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii poľský politik.