Turecko má pomôcť plynovodu Nabucco

Zdroj: TASR, AP Photo/Bela Szandelszky

Cena za tranzit

Turecko žiadalo pre vlastnú spotrebu 15% plynu, ktorý by mal začať pretekať cez plynovod Nabucco v roku 2014. Turecko je strategickým partnerom- takmer polovica plánovanej trasy plynovodu sa nachádza na jeho území.

Nabucco je považovaný za prioritu pre zníženie závislosti EÚ od dovozu ruského plynu. Jeho konštrukcia je však zdĺhavá a mnoho otáznikov visí aj nad schopnosťou konzorcia plynovodu získať dostatok plynu na to, aby bol rentabilný. Dohoda, že zo severu Iraku príde na začiatok plyn v hodnote 8 miliárd dolárov, bola preto vnímaná ako veľmi pozitívny krok.

Problém je však s tureckou predstavou tranzitného poplatku. Konzorcium s ňou nechce súhlasiť. „15% musí ísť preč zo stola. Nie je to len niečo, čo nemôžeme akceptovať, je to aj niečo, čo nemôžu akceptovať produkčné krajiny“, vyhlásil hovorca Komisie pre energetiku Ferran Tarradellas Espuny.

Päť európskych členov konzorcia Nabucco nechce podpísať s Ankarou tranzitné dohody, pokiaľ nezníži požiadavky. Záujem je na oboch stranách – EÚ chce vidieť pokrok v konštrukcii plynovodu, Turecko sa chce stať regionálnym energetickým uzlom. „Pracujeme na medzivládnych dohodách pre členov konzorcia, ktoré budú zahŕňať aj Turecko. Veríme, že ich budeme podpisovať v júni, možno v Turecku, v Ankare“, povedal Tarradellas.

Ruský konkurent

Podpis by posilnil dôveru investorov. Nabucco totiž ešte stále hľadá potrebné financie. Okrem toho by mu pomohol v súťaži s ruským plynovodom Južná vetva, ktorý chce Moskva dokončiť ako prvá.

„Ak sa podarí (vyriešiť turecké požiadavky), bude to znamenať, že Nabucco bude niekoľko krokov – nie jeden, niekoľko – pred alternatívnymi plynovodmi“, vyhlásil hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol. „Pre investorov pozerajúcich sa na celkové podmienky to bude dôležitý rozdiel.“

Po podpise tranzitných dohôd môže konzorcium začať predávať podiely na tranzitnej kapacite plynovodu, ktorá by mala byť 31 miliárd metrov kubických ročne. Moskvu ešte len čaká podpis tranzitných dohôd s Maďarskom, Bulharskom, Gréckom a Srbskom. Projekt chce však urýchliť a kapacitu plynovodu nedávno zvýšila na 63 miliárd metrov kubických.

V zabezpečení dostatku plynu pre potrubie je však Rusko výrazne pred európskym projektom. Nabucco sa spolieha na Azerbajdžan a Turkmenistan, a možno Irak a Egypt, žiadne kontrakty však ešte neboli podpísané.

15% „nie je zásadných“

Podľa niektorých analytikov môže Turecko použiť svoju požiadavku na tranzitný poplatok aj vo vyjednávaní o iných otázkach – napríklad o svojom členstve v EÚ. Objavili sa náznaky, že ankarská vláda je pripravená ustúpiť.

„Turecko požaduje 15% z plynovodu, nie je to však zásadná požiadavka. Naše rokovania s Európskou úniou o tejto otázke pokračujú“, povedal turecký predstaviteľ, ktorý má blízko k vyjednávaciemu tímu.

EÚ i potenciálni dodávatelia plynu sa snažia presvedčiť Ankaru, aby ustúpila. Sľubujú, že budú prihliadať na turecký rastúci dopyt po plyne. Blok európskych a arabských energetických firiem oznámil, že transport plynu zo severoirackých ložísk bude brať do úvahy aj turecké potreby. Detaily dohody, vrátane povolenia z Bagdadu, však ešte nie sú známe.

Podľa niektorých analytikov nechce Turecko 15% plynu pre domácu spotrebu, ale aby sa mohlo stať predajcom plynu cez Nabucco. „Domáca spotreba je irelevantná, pretože ide o to, či sa Turecko chce stať tranzitnou krajinou, alebo energetickým uzlom“, tvrdí analytik Eurasia Group, Wolfgano Piccoli. „Hlavnou otázkou pre Turecko nie je pokrytie rastúceho vnútorného dopytu, ale to, čím sa stane v súvislosti s plynovodom Nabucco.“

Podľa spravodajstva agentúry Reuters