Turecko uzavrie plynárenskú dohodu s Azerbajdžanom

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

Turecko a Azerbajdžan dnes (17.5.) podpíšu dohodu o plynárenskej spolupráci. Detaily dokumentu zostávajú neznáme. Možno však predpokladať, že zmluva vyrieši i cenové otázky ohľadom 6 mld. kubických metrov plynu ročne, ktoré Azerbajdžan predáva Turecku, píše ruský denník The Moscow Times.

Plynárenská dohoda by mala mať význam i pre EÚ. Brusel si od nej sľubuje, že sprístupní azerbajdžanské zásoby pre európsky trh, čo by pomohlo k zníženiu závislosti na dovoze energetickej komodity od ruského štátneho monopolu Gazprom.

Turecko chce dovážať viac plynu z Azerbajdžanu. Ankara požiadala o dodatočných 6 – 7 mld. kubických metov v rámci druhej fázy produkcie, ktorá začne po roku 2014. Azerbajdžanský minister pre médiá vyhlásil, že obe krajiny sa na zvýšených dodávkach už dohodli. Turecko bude nakupovať viac plynu z nového ťažobného vrtu Šáh Deniz II v Kaspickom mori. Celkovo by mala nová plošina ročne vyprodukovať 16 mld. kubických metrov.

Druhá produkčná fáza otvorí viac obchodných príležitostí i pre nakupujúcich z Európy. Ropné pole Šáh Deniz I, ktoré spravujú ťažobné spoločnosti BP a Statoil, vstúpi do druhej fázy v období 2014 – 2017. Plyn z neho by sa mohol dodávať najskôr do plynovodu ITGI (Turecko – Grécko – Taliansko), ktorý preferuje i talianska plynárenská spoločnosť Edison. Neskôr by Šáh Deniz mohol zásobovať i Nabucco.

Dohoda medzi Tureckom a Azerbajdžanom je kľúčová, pokiaľ ide o budúcnosť Nabucca a ITGI. Elio Ruggeri, riaditeľ sekcie plynárenskej infraštruktúry spoločnosti Edison, nedávno vyhlásil, že pokiaľ by Azerbajdžan predával svoj plyn výlučne Rusku, Európa by mala južnému plynárenskému koridoru „povedať zbohom“.

Ďalšie témy

Turecký denník Zaman píše, že témou pracovnej cesty Erdogana do Baku bude tiež „zamrznutý konflikt“ v Náhornom Karabachu. V tomto spore stojí Turecko na strane Azerbajdžanu proti Arménsku. Vláda v Ankare vyhlásila, že spoločnú turecko-arménsku hranicu neotvorí dovtedy, pokiaľ sa nedosiahne výrazný pokrok v riešení problému.

V neposlednom rade bude témou pracovnej cesty i rozhodnutie o zrušení vízového režimu medzi oboma krajinami.

Počas Erdoganovej návštevy odhalia v Baku pamätník zakladateľovi modernej tureckej štátnosti Mastafovi Kemal Ataturkovi, informovala miestna tlač.