Turecký prúd naberá kontúry

Zdroj: TASR

Riaditeľ ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz  včera (27. január) na pracovnom stretnutí v Ankare diskutovali o trase nového plynovodu z Ruska do Turecka popod Čierne more.

Miller vo svojom vyhlásení potvrdil, že Gazprom už dnes objedná návrhy a prieskumné práce v oblasti plánovaného podvodného plynovodu, ktorý bude spoločnosť realizovať samostatne prostredníctvom spoločnosti Gazprom Russkaya.

Stalo sa tak len pár dní potom, čo viacerí európski predstavitelia spochybnili ekonomickú výhodnosť rusko-tureckého projektu a vyjadrili nádej, že Moskva európskym partnerom predstaví prijateľnejšiu alternatívu.

Infraštruktúry prepravy plynu na tureckom území bude Gazprom relizovať spoločne s tureckou štátnou obchodnou a prepravnou spoločnosťou Botas.

Potrubie sa bude skladať zo štyroch častí, pričom plynovod bude prechádzať cez staré koridory Južného prúdu po dĺžke 660 km a ďalších 250 km bude pokračovať po novom koridore smerom k európskej časti Turecka.

Kapacita prvej časti potrubia bude 15,75 miliárd metrov kubických plynu a bude plne určená pre turecký trh. Gazprom už dnes do Turecka dováža 27,4 miliárd metrov kubických plynu prostredníctvom potrubia Modrý prúd a Transbalkánskych potrubí.

Prvé dodatočné dodávky by mali byť pre tureckých spotrebiteľov dostupné už koncom roka 2016. „Dohodli sme sa, že naše práce zorganizujeme tak, aby sme mohli podpísať medzivládnu dohodu v druhom kvartáli tohto roku a aby sme mohli začať dodávať plyn Turecku v decembri 2016,“ vyhlásil po stretnutí Miller.

Počas nasledujúceho týždňa pripravia Gazprom a Botas spoločný plán hlavných nasledujúcich činností. „Medzi naše prioritné úlohy teraz patrí: analýza možností trás na tureckom území; vymedzenie miesta zakončenia plynovodu, miesta dodávok plynu pre tureckých spotrebiteľov a priesečníku plynovodov na turecko-gréckych hraniciach,“ dodal vo vyhlásení Miller.

Celková kapacita plynovodu bude 63 miliárd metrov kubických, z ktorých 50 miliárd metrov kubických bude určená pre európskych spotrebiteľov.

Rusko už mesiac avizuje, že po skončení zmluvy s ukrajinským Naftogazom v roku 2019 plánuje presunúť všetky dodávky do Európy do nového rusko-tureckého plynovodu. Európska únia by tak podľa riaditeľa Gazpromu mala urýchlene začať s budovaním novej infraštruktúry, ktorá umožní odber ruského plynu na turecko-gréckych hraniciach.