Turkménsko hovorí o „obrovských zásobách plynu“ pre Európu

Zdroj: Flickr; autor: Tim_Minelli

Turkménsky prezident Gurbanguli Berdimuhamedov povedal, že gigantické ložiská Južný Jolatan-Osman disponujú celkovou zásobou 18 biliónov kubických metrov zemného plynu. Pred pár dňami boli totiž zverejnené nové objavy v tejto oblasti. Prezident vyhlásil, že celkové plynové rezervy Turkménska sa odhadujú na 24,6 biliónov metrov kubických, čo je viac ako trojnásobok doterajších odhadov.

Podľa americkej Úradu energetických informácií (EIA) sú turkménske zásoby plynu štvrté najväčšie na svete po Rusku, Iráne a Katare. Podľa ich publikácie o medzinárodných energetických vyhliadkach z júla 2010 je ich objem odhadovaný na 7,51 biliónov kubických metrov, čo predstavuje 4 % celosvetových zásob.

„Naše zásoby plynu vydržia mnoho desaťročí,“ povedal Berdimuhamedov, pričom  nový objav označil za „kolosálny“.

Prezident ďalej vyhlásil, že Turkménsko plánuje do roku 2030 produkovať 230 mld. kubických metrov plynu ročne. Pre porovnanie, plánovaný plynovod Nabucco bude mať ročnú kapacitu 38 mld. kubických metrov.

Európa nie je jediným zákazníkom

Turkménsko v súčasnej dobe do európskych krajín plyn nedodáva. Export smeruje priamo do Ruska, Iránu a Číny. V skutočnosti to bola práve Čínska národná ropná spoločnosť (CNPC), ktorá objavila nové bohaté zdroje v krajine.

Koncom minulého roka spustili krajiny Strednej Ázie a Čína svoj prvý spoločný cezhraničný plynovod. V blízkej budúcnosti by mal byť schopný prepraviť ročne 40 mld. kubických metrov zemného plynu do Číny. Podľa čínskej Národnej rozvojovej a reformnej komisie sa za prvých 8 mesiacov tohto roka cez nový plynovod do Číny exportovalo 2,38 mld. kubických metrov plynu, uvádza agentúra Reuters.

V Turkménsku však panuje autoritárny režim, preto by pre EÚ nemohlo byť spoľahlivým obchodným partnerom, povedal nedávno pre EurActiv expert na Strednú Áziu Michael Laubsch.