Udalosti v Líbyi a Japonsku menia nálady Nemcov

Zdroj: TASR AP; autor: Markus Schreiber

Negatívne vnímanie Merkelovej jadrovej politiky posilnené udalosťami v Japonsku prinieslo víťazstvo strane Zelených. Je pravdepodobné, že toto víťazstvo prinesie Zeleným prvého kreslo krajinského premiérova, navyše v bašte CDU. Je však nepravdepodobné, že to bude Merkelovú stáť stoličku.

Merkelová a jej hlavného spojenca zo strany FDP, ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho kritizujú za to, ako zvládli situáciu a viedli kampaň.

„Je to pohroma pre CDU a bude o tom ešte veľká diskusia v strane,“ povedal Thorsten Faas, profesor politológie na Mannheimskej univerzite v Badensku-Württembersku. Faas si myslí, že Westerwelle možno bude musieť odstúpiť zo svojho postu predsedu FDP.

Niekoľko dní pred voľbami, keď už bolo jasné, že CDU prehrá, kritizovali printové médiá Merkelovej rozhodnutia ohľadom jadrovej energetiky a zahraničnej politiky. CDU bola pritom na čele Bádenska-Württemberska už od roku 1953 a počínala si tam celkom dobre. Ekonomike sa darilo, štát vykazoval nízku kriminalitu a tak isto aj nezamestnanosť.

Prominentní konzervatívci sa postavili proti Merkelovej rozhodnutiu, aby sa Nemecko zdržalo počas hlasovania o vytvorení bezletovej zóny na Líbyou. Kritickí boli aj voči jej jadrovej politike. Helmut Kohl varoval pred „prirýchlym a jednostranným vycúvaním Nemecka z atómovej energie“.

Bývalý minister obrany za CDU Volker Ruehe sa vyjadril, že nemecké zdržanie sa v OSN bola „vážna chyba historických rozmerov“. Podpredseda CDU Michael Fuchs na margo vyhlásil, že nemecká verejnosť je už zmätená.

„Naše manévrovanie v posledných týždňoch voličov nepresvedčilo,“ dodal Fuchs.

Zlé riadenie krízy

K historickej prehre stredopravej vlády v tomto štáte prispela aj zhoda náhod.

„Udalosti v Japonsku, vojna v Líbyi, debata o eure a veľa ďalších vecí prispeli k danému výsledku,“ povedal minister hospodárstva za FDP Rainer Brüdele. FDP sa podarilo udržať svoje postavenie v Bádensku-Württembersku, avšak vypadli z parlamentu v Porýnie-Falcku.

Premiér Bádenska-Württemberska za CDU Stefan Mappus povedal, že k jeho porážke viedli séria domácich a zahraničných udalostí. Všetko to malo začať gigantickým projektom „Stuttgart 21“, ktorý mobilizoval protesty Zelených.

Mappus hovoril aj o tom, že konzervatívna vláda stráca kontakt s verejnosťou a nedávno stratila aj svoju najväčšiu hviezdu. Mal tým na mysli Karla-Theodora zu Guttenberga, ktorý sa vzdal postu ministra obrany kvôli škandálu ohľadom plagiátorstva.

„Každý vie, ktoré sú teraz hlavné témy: Stuttgart 21, energetický konsenzus, rezignácia Karla-Theodora zu Guttenberga, otrasné udalosti v Japonsku a veľa ďalších vecí,“ povedal Mappus.

Ani Merkelovej krízový manažment nebol úspešný. Merkelová navyše spojila po búrlivej debate v parlamente o projekte „Stuttgart 21“ tieto voľby s referendom o svojej vláde.

Pokiaľ ide o jadrovú energetiku, Merkelová pred rokom najprv predĺžila životnosť nemeckých jadrových elektrární, po zemetrasení v Japonsku ich naopak sedem zatvorila. Neskôr bola obvinená z prehnanej reakcie a z neúčinnej kampane.

Jej vedúca pozícia v strane však zatiaľ nie je ohrozená. Po minuloročnom odstúpení niekoľkých popredných spolkových premiérov a nedávno aj Guttenberga, nemá Merkelová vážnejšieho protikandidáta.

„Nemusí sa obávať puču. Nemusí sa obávať žiadnych rivalov,“ povedal pre Reuters profesor politológie na Free University v Berlíne Gero Neugebauer. „Môže uvažovať v dlhodobých intervaloch o udržaní si svojej pozície.“

„Nepredpokladám, že Merkelová bude musieť čeliť nejakým dôsledkom. V strane nie je teraz nikto, kto by bol schopný uskutočniť proti nej puč“, súhlasil s Neugebauerom Gerd Langguth z Univerzity v Bonne.

Merkelová sa môže spoliehať aj na to, že mnohí voliči vnímajú lokálne a federálne voľby ako dve rozdielne veci. Manuel Blochwitz, 23 ročný zamestnanec telekomunikácií volil tentoraz Zelených. Avšak len kvôli projektu „Stuttgart 21“. Inak je fanúšikom Merkelovej.

„Nechcem zmenu vlády do roku 2013. Som s Merkelovou spokojný,“ povedal. „Nie je nikto, kto by ju mohol nahradiť. Ale keď ide o Badensko-Württembersko, som za zmenu. CDU tu bola pri moci už od založenia tohoto spolkového štátu.“

Pozície 

Reuters zverejnilo prehľad reakcií printových médií na voľby v Badensku-Württembersku:

Bild:

„Tento debakel v Badensku-Württembersku nie je klasická prehra pre CDU, ale totálna katastrofa. Kresťanskí demokrati stratili baštu, ktorá im patrila už od 50-tych rokov. Tieto voľby sú pre CDU veľmi dôležité, pretože silná voličská základňa na juhu Nemecka je považovaná za podmienku úspechu v národných voľbách.

Konzervatívci boli vždy slabší na severe a západe než na juhu a juhovýchode. Pokiaľ sa im nepodarí vzchopiť sa v týchto oblastiach, budú musieť zviesť boj o udržanie pri moci. Ohrozí táto katastrofa kancelárku a líderku CDU Angelu Merkelovú?“

Financial Times Deutschland:

„Konzervatívne-liberálna vláda musela bojovať od prvého dňa čo začala vládnuť. Vyzerá to tak, že ju sila nakoniec opustila a nad jej rozhodnutiami sa vznáša atmosféra zúfalstva. Túžba po zmene stúpa.

Obdobie neistoty si žiada rozhodnosť. Keď chýba, ľudia sa začnú po nej ohliadať inam. Ak sa Merkelovej vláda nakoniec stane obeťou tohto scenára, nebude to vina pohromy v Japonsku, ale toho, že vláda vyčerpala svoju energiu na boj o najvyššie posty.“

Handelsblatt:

„Merkelová vyzerá vyčerpane. Nikto už neverí, že dokáže mobilizovať sily aby sa dostala von z tej hlbokej jamy, do ktorej padla za posledné mesiace. Bola zavalená konfliktami vo svojej vlastnej strane ohľadom európskych politík, ktoré nemali eskalovať, keďže sa blížili lokálne voľby.

Minulý rok bola Merkelová ešte stále „Madam Nie“. Dnes ju však mnohí politici v jej strane vidia ako príliš flexibilnú, ako hlinu, ktorú tvaruje hyperaktívny francúzsky prezident Nikolas Sarkózy. Jej kritikou už vôbec nezaujíma čo všetko dosiahla na poli stabilizácie eura za posledné týždne.

Na domácom fronte nedokázala od vzniku svojej konzervatívne-liberálnej koalície zabezpečiť stabilitu. Aký plán, aký projekt pre Nemecko je spojený s menom Merkelová?“

Süddeutsche Zeitung:

Kancelárka Merkelová nazvala katastrofu v jadrovej elektrárni Fukušime bodom obratu a povedala, že nič nebude už také ako bývalo. Mala pravdu. Teda pokiaľ ide o jej vládnu koalíciu. Po tejto volebnej noci to musí byť líderke CDU jasné.

Dominancia kresťanských demokratov v Bándensku-Württembersku je u konca. Zčasti za to môžu udalosti vo Fukušime. Ale je to spôsobené aj mizerným výsledkom Merkelovej konzervatívno-liberálnej vlády.

Na rozdiel od volieb v Hamburgu a v Sasku-Anhaltsku, kde výhra alebo prehra závisela od regionálnych problémov, ľudia v Badensku-Württembersku sa chopili svojej šance. Rozhodli sa zastaviť neschopnosť, preceňovanie a diletantizmus, ktorý predvádzala Merkelová a Westerwelle od roku 2009. Táto vláda proste nie je schopná niečo urobiť. Od nedele je toto väčšinový názor.“

Welt:

Berlín sa otriasa pod pádom Stuttgartu. Ak nepríde razantný krok, bude ťažké predvídať ako sa Merkelovej vláda dostane z krízy, ktorá bude nasledovať po týchto voľbách.“