Uhlie chudobu nevylieči, tvrdí Svetová banka

Vyslankyňa Svetovej banky pre klímu, Rachel Kyte, odmietla argumenty niektorých uhoľných, ropných a plynárenských spoločností, že budovanie nových elektrární na fosílne palivá pomôže rozvojovým krajinám v boji s chudobou.

Dôsledky zmeny klímy najťažšie nesú práve chudobné krajiny, pričom spaľovanie uhlia podľa Kyte k tomuto trendu prispieva azda najviac.

„Vo všeobecnosti platí, že sa musíme zbaviť závislosti na uhlí,“ povedala Kyte na konferencii Centra pre americký pokrok vo Washingtone. „Uhlie prináša obrovské sociálne náklady…, ak chcete dýchať čistý vzduch,“ dodala.

Uhoľné, ropné a plynárenské spoločnosti sa dlhodobo snažia argumentovať, že lacné fosílne palivá sú „liekom“ na energetickú chudobu, ktorá bráni rozvojovým krajinám v prosperite.

Hovorca ropnej spoločnosti Shell napríklad označil snahu znížiť využívanie fosílnych palív v chudobných krajinách za „energetický kolonializmus.“

Najväčšia americká spoločnosť obchodujúca s uhlím Peabody Energy zašla dokonca tak ďaleko, že tvrdí, že prístup k elektrickej energie vyrobenej z uhlia mohol v mnohých západoafrických štátoch zabrániť šíreniu eboly.

Rachel Kyte zo Svetovej banky však tvrdí, že uhlie je súčasťou problému a nie riešenia chudoby mnohých rozvojových krajín.

„Myslíte si, že uhlie je riešením chudoby? Dnes existuje viac ako 1 miliarda ľudí, ktorí nemajú prístup k energii. Ak by sme všetkých pripojili k energii vyrobenej z uhlia z našej planéty by sme mali vrak,“ povedala Kyte.

„Ak by všetci tí ľudia mali prístup k elektrickej energii z uhlia už zajtra výrazne by narástol počet respiračných ochorení atď. atď…Musíme sprístupniť energiu aj pre chudobných a musíme to urobiť najčistejším možným spôsobom, pretože sociálne náklady spojené s uhlím sú nespočítateľné a škodlivé,“ dodala.

Svetová banka, ktorá poskytuje technickú a finančnú pomoc rozvíjajúcim sa krajinám, považuje zmenu klímy za jedno z najväčších ohrození už dosiahnutého rozvoja a preto podporuje aj parížsku klimatickú dohodu, ktorú by mali krajiny podpísať koncom roka.

Najväčší poskytovateľ úverov zastavil financovanie nových „uhoľných“ projektov v chudobných krajinách potom, čo sa pred troma rokmi Británia, USA a Holandsko postavili proti financovaniu novej uhoľnej elektrárne v Južnej Afrike. Podobné projekty je banka ochotná úverovať iba za „extrémne výnimočných“ okolností.