Ukrajina má málo plynu, Rusko varuje pred novou krízou

Zdroj: www.creativecommons.org

Čo urobia partneri?

Minulý týždeň Rusko odmietlo návrh Ukrajiny na odloženie platby piatich miliárd eur za plyn určený pre podzemné zásobníky. Rokovania premiérov sa skončili bez úspechu. Ešte ten istý deň na summite EÚ-Rusko v Chabarovsku vyzval ruský prezident Dmitrij Medvedev európskych lídrov, aby pomohli Ukrajine odvrátiť ďalšiu krízu.

Podľa webstránky Kremľa prezident Medvedev povedal: „Čo robia v takejto situácii partneri? Pomáhajú si navzájom. Sme pripravení podať Ukrajine pomocnú ruku, no chceli by sme vidieť aj iné krajiny, so záujmom na spoľahlivej a bezpečnej energetickej spolupráci, možno aj Európsku úniu, ako na seba preberú veľký diel tejto práce.“

Vážna situácia

Ďalšie varovania prišli tento týždeň. V utorok označil Gazprom situáciu za „veľmi, veľmi vážnu“ a varoval, že „je ohrozená spoľahlivosť dodávok plynu z Ruska a energetická bezpečnosť Európy“.

Rusko trvá na tom, aby Ukrajina zaplatila vopred asi päť miliárd dolárov, za ktoré naplní podzemné zásobníky plynom. Ukrajina je však v zložitej finančnej situácii a Gazprom tvrdí, že bude možno musieť obmedziť dodávky, pokiaľ „orgány EÚ neprevezmú nejakú zodpovednosť“.

Výkonný riaditeľ Gazpromu Alexej Miller po moskovskom pracovnom stretnutí s Olegom Dibinom, výkonným riaditeľom ukrajinského Naftogazu povedal, že informácie, ktoré na stretnutí získal, odhalili „zúfalú finančnú situáciu ukrajinskej spoločnosti“.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan v reakcii vyhlásil, že jeho krajina bude naďalej platiť za dodávky plynu.

Ukrajina zvyčajne skladuje ruský plyn počas letných mesiacov, keď je spotreba nižšia, aby potom bola schopná garantovať stabilné dodávky v zime, pri vyššej spotrebe.

Rusko však tvrdí, že rezervy majú byť doplnené okamžite, keďže boli počas januárovej krízy takmer úplne vyprázdnené. Podľa medzinárodných expertov by však mohli byť naplnené aj na jeseň.

Gazprom platí Ukrajine za tranzit plynu do Európy vopred, a tvrdí, že rok 2009 už bol plne predplatený. Ukrajina musí Rusku platiť za domácu spotrebu, podľa Gazpromu sú však jej splátky príliš nízke.

Podľa ruskej tlače sa snaží Moskva presvedčiť EÚ, aby sa podieľala na úvere pre Ukrajinu na naplnenie zásobníkov. Hovorca Európskej komisie Ferran Tarradellas však kategoricky zamietol, že by Brusel dostal taký návrh, a zopakoval, že EÚ očakáva, že kontraktori budú rešpektovať svoje povinnosti pri dodávkach plynu.

Politické boje na Ukrajine

Počas návštevy Moskvy 22. Mája sa snažila ukrajinská premiérka Timošenková presvedčiť premiéra Putina, aby si Rusko predplatilo tranzit na päť rokov vopred. Putin to však označil za „riskantnú“ myšlienku, keďže krajinu čakajú prezidentské voľby a reorganizácia plynárenského sektora.

Viktor Juščenko, hlavný politický rival Timošenkovej, považuje jej nápad za „neakceptovateľný“ a „ilegálny“.