Ukrajina nemá na plyn, Európa sa bojí

Európska komisia vyslala do Kyjeva a Moskvy zisťovaciu misiu. Má pomôcť odvrátiť ďalšiu plynovú krízu, ktorá podobne ako v januári ohrozí dodávky strategickej suroviny nie len na Ukrajine, ale aj do EÚ.

Problémom je neschopnosť Ukrajiny platiť za dodávky ruského plynu. Účet za máj vo výške 464 miliónov eur uhradila ukrajinská spoločnosť Naftogaz len na poslednú chvíľu, minulý piatok, a len vďaka pomoci štátu. Hospodársky prepad v krajine a zlý stav verejných financií však vrhajú tieň pochybností na schopnosť Kyjeva splniť si záväzky aj budúci mesiac.

Ďalším problémom je plyn, ktorý má naplniť zásobníky vyprázdnené v zime a počas januárovej krízy. Moskva i Kyjev vyzvali Európsku úniu, aby na jeho zaplatenie poskytla pôžičku. Brusel však zatiaľ podobné návrhy odmieta s argumentom, že nie je bankou, a v európskom rozpočte sa prostriedky na podobné operácie nenachádzajú.

Rusko naznačilo, že je ochotné kúpiť bondy Medzinárodného menového fondu, pričom MMF by takto získané prostriedky poskytol Kyjevu na zaplatenie plynu. Nie je však ochotné pomáhať bez prispenia EÚ. Ukrajina, ktorej ekonomika sa má tento podľa MMF prepadnúť o osem percent, je už teraz prijímateľom najväčšej pomoci Fondu v Európe.

Margareta Djordjevic z generálneho riaditeľstva Komisie pre energetiku a dopravu dnes na 15. Stredoeurópskej plynárenskej konferencii v Bratislave potvrdila, že Komisia nie je ochotná angažovať sa priamo financiami. Zatiaľ sa obmedzuje na vysielanie zisťovacej misie, ktorá je dnes v Moskve a zajtra odcestuje do Kyjeva.

Simon Pirani, energetický expert na Oxford Institute for Energy Studies na tej istej konferencii konštatoval, že riziko opakovania krízy je vážne. Májový účet za plyn zaplatil Naftogaz len vďaka pôžičke štátom kontrolovanej banky. Tá získala peniaze od ukrajinskej národnej banky, ktorá sa ich údajne pokúsila získať vo forme úverov od ruských bánk. Ak sa jej to nepodarí, bude musieť čerpať z už aj tak napätých ukrajinských rezerv.

Podľa Piraniho je potenciál opakovania krízy vysoký z viacerých dôvodov:

  • Podmienky na trhu: dopyt po plyne na Ukrajine i v EÚ klesá, a Gazpromu tým klesá produkcia i zisky. Keďže je ruský rozpočet závislý od príjmov z ropy a plynu, Moskva má obmedzený manévrovací priestor a ochota ku kompromisu v otázke ceny je malá.
  • Ukrajina nie je schopná platiť za svoju spotrebu. V apríli vyrovnala účet tým, že dopredu založila tranzitné poplatky na rok 2010. V máji len vďaka pôžičke. V nasledujúcich mesiacoch však už nebude mať ani tieto možnosti.
  • Gazprom aj niektorí experti spochybňujú, že Ukrajina dostatočne rýchlo napĺňa zásobníky nevyhnutné na vývoz plynu do EÚ v zimných mesiacoch.
  • Ukrajinské verejné financie sú vo veľmi zlom stave a pokles dopytu po hlavných vývozných artikloch, napríklad oceli, nedáva do budúcnosti dobré vyhliadky.

Po zaplatení májového účtu za plyn zdroj blízky Európskej komisii pre agentúru AFP povedal: „Zďaleka to nie je koniec problému.“ Podľa hovorcu Gazpromu Sergeja Kuprijanova je „nepravdepodobné“, že Ukrajina bude schopná zaplatiť za júnové dodávky.