Ukrajina neplánuje nakupovať ruský plyn

"V tomto okamihu nepotrebujeme kupovať ruský plyn. Jednoducho ho prestaneme nakupovať," povedal ukrajinský minister pre energetiku Volodymyr Demčyšyn. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ukrajine sa za posledný rok podarilo výrazne znížiť svoju závislosť na dovoze zemného plynu z Ruska. Jedným z dôvodom je zvýšený dovoz z EÚ, ale aj spomalenie hospodárskej činnosti v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny a miernej zime.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev minulý týždeň naznačil, že Rusko by mohlo v rámci pripravovanej zmluvy o dodávkach pre Ukrajinu uvažovať o poskytnutí zľavy z ceny plynu v hodnote 100 dolárov na tisíc kubických metrov.

Podobnú zľavu pre ukrajinských odberateľov sa podarilo vyjednať na jeseň minulého roka v rámci takzvaného zimného balíčka za asistencie vtedajšieho eurokomisára pre energetiku Gunthera Oettingera.

Rusko zároveň ustúpilo od požiadavky, aby Kyjev platil za celé objednané množstvo plynu bez ohľadu na to, či ho aj reálne odoberie. Platnosť zmluvy však končí už 31. marca. Od začiatku apríla tak bude Ukrajina zaviazaná predplatený plyn aj odobrať, alebo zaplatiť penále. Upozornil na to ruský minister pre energetiku Alexander Novak.

O podmienkach nového balíčka, ktorý by mal zabezpečiť plynulé dodávky plynu na Ukrajinu a súčasne tak aj do strednej a východnej Európy, začali obe strany rokovať už minulý piatok pod vedením podpredsedu Komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča.

Trojstranné rokovania Šefčovič označil za konštruktívne. „Som rád, že sa obe strany zhodli na spoločnom vyhlásení a ďalších krokoch. Na základe toho môžeme pracovať na dohode, ktorá zabezpečí tranzit plynu do Európy do rozhodnutia štokholmského arbitrážneho súdu.“ Ten má určiť výšku skutočného dlhu, ktorý má Ukrajina zaplatiť za dodávky do leta 2014.

Podľa vyjadrení Komisie bez účasti Ruska nebudú zabezpečené plynulé dodávky pre európskych odberateľov. Dôvodom je, že Ukrajina potrebuje mať  v podzemných zásobníkoch približne 18-19 miliárd kubických metrov plynu (bcm).

V súčasnosti ukrajinské zásobníky majú obsahovať iba 7,4 miliárd bcm plynu, pričom 5 miliárd je technický plyn. Tieto úrovne sú podľa Bruselu prinízke a do konca tohto mesiaca by mohli klesnúť až na 6,5 bcm.

Situácia je však podľa úradníkov o niečo lepšia, ako v minulom roku a to najmä vďaka pravidelným reverzným tokom zo Slovenska. Ostatné reverzné toky však nie sú využívané tak, ako by mohli. Maďarsko posiela iba minimálne množstvo a poľský reverzný tok nie je využívaný vôbec.