Ukrajina pozýva EÚ a Rusko spravovať jej plynovody

Nemecké noviny citovali Azarova, podľa ktorého ukrajinská vláda navrhla presun kontroly nad prepravou plynu na trilaterálne konzorcium. Takýto krok by mal „zaistiť transparentnú a férovú správu a angažovať sa v jeho modernizácii, ktorá vyjde na 4,5 miliardy eur“.

Zdá sa, že pre Kyjev, ktorý sa snaží získať prostriedky od Medzinárodného menového fondu, je to príliš veľký objem peňazí. Misia MMF, ktorá v krajine minulý rok pôsobila, neodporučila poskytnutie novej tranže. Organizácia očakáva od vlády dôchodkovú reformu a ukončenie politiky dotovania plynu pre domácnosti.

Azarov dodal, že spory v oblasti plynu medzi Ukrajinou a Ruskom v posledných rokoch potvrdzujú, že obe krajiny musia vytvoriť spoločné konzorcium.

Komisia čaká na detaily

Na otázku EurActivu, ako vníma tento návrh Brusel, hovorkyňa komisára pre energetiku Marlene Holzner uviedla, že táto myšlienka „tu je už niekoľko rokov,“ ale zatiaľ sa nepredložili žiadne špecifické návrhy.

„EÚ neustále zdôrazňuje, že Ukrajina sa musí rozhodnúť ako bude riadiť svoj systém prepravy plynu a ak by iné strany boli ochotné posunúť sa v smere ku konzorciu, vrátane plynárenského priemyslu EÚ, Európska komisia je pripravená hrať rolu sprostredkovateľa, v prípade, že je garantované uplatnenie práva EÚ a medzinárodného práva, vrátane toho, čo je zakotvené v Zmluve o energetickom spoločenstve,“ vysvetlila.

Holzner dodala, že EK naďalej ponúka trojstranný dialóg o energetike s Ukrajinou a Ruskom.

Odkaz Gazpromu

Azarov tvrdí, že po modernizácii by sa mohla kapacita ukrajinského prepravného systému zvýšiť asi o 30 %.

Podľa niektorých analytikov môže byť Azarovov návrh odkazom pre ruskú spoločnosť, aby namiesto výstavby nákladného nového projektu Južný tok, spolupracovala s Kyjevom.

Konzorcium stojace za Gazprom projektom Južný tok by malo čoskoro prijať konečné investičné rozhodnutie. Európska komisia ale poukazuje na to, že to môže byť predčasný krok, keďže nikto zatiaľ nevidel štúdie uskutočniteľnosti ani vyhodnotenie environmentálnych vplyvov.

„Nedávna extrémna zima demonštrovala, že ani Severný tok ani Južný tok nemajú alebo nemôžu mať spoľahlivé zariadenia na skladovanie plynu, zásoby,  ktoré by sa dali použiť v období nízkych teplôt. Ukrajina má takéto skladovacie zariadenia,“ uviedol Azarov pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Predstavitelia ruského koncernu vo februári priznali, že by radi zdvojnásobili kapacitu svojich podzemných zásobníkov v Európe.