Ukrajina sa dohodla s Gazpromom, EÚ si môže vydýchnuť

Krátka správa

Ruský štátny plynárenský monopol Gazprom dnes (9.10.2007) popoludní na svojej internetovej stránke uviedol, že rokovania s ukrajinskou vládou sa skončili dosiahnutím dohody o zaplatení ukrajinských faktúr za doteraz dodaný zemný plyn.

Podľa oficiálnej informácie bola dohoda dojednaná ukrajinským ministrom energetiky, Jurijom Bojkom, a predsedom Riadiaceho výboru Gazpromu, Alexejom Millerom. Uzatvorenie dohody bolo neoficiálne oznámené už včera, keď hovorca Gazpromu, Sergej Kuprijanov, pre médiá vyhlásil, že rozhovory vyústili do „dohody o schéme vyplatenia dlhu.“

Podľa dohody Ukrajina zaplatí účet k 1. novembru 2007za plyn, ktorý jej bol dodaný do tohto obdobia. Podľa denníka Financial Times však Kyjev oznámil, že spomenutý dlh sa ukrajinského štátu priamo netýka. Ide o dlh dvoch spoločností, ktoré prevádzkujú transport a predaj zemného plynu: Rosukrenergo a Ukrgazenergo. Ako dodáva denník, práve ruský Gazprom je polovičným akcionárom Rosukrenergo, ktorý ďalej kontroluje polovicu Ukrgazenergo. Z tejto dvoje bola väčším dlžníkom spolovice ruská firma.

Bývalý riaditeľ ukrajinského plynárenského monopolu Naftogaz Ukrajiny, Oleksej Ivčenkohas, varoval, že Ukrajina si pristúpením na splatenie dlhu dvoch spoločností oslabila svoju pozíciu pre ďalšie rokovania o výške ceny dodávaných energetických surovín.

Dnes ukončené napätie sa objavilo len dva dni po tom, čo sa ukrajinskí voliči v predčasných parlamentných voľbách rozhodli dať dôveru „oranžovým“ silám. Ruská firma 2. októbra 2007 vyhlásila, že ak Ukrajina nezaplatí pohľadávky vo výške približne 1,3 mld. USD, zastaví ďalšie dodávky (EurActiv 03/10/07).

Členské krajiny mali dôvod na obavy najmä pre skutočnosť, že viac ako tri štvrtiny ruských dodávok plynu sú transportované práve územím Ukrajiny. Aj kvôli tomu vydala tamojšia vláda pred pár dňami vyhlásenie, v ktorom sa pokúšala upokojiť EÚ tvrdiac, že transport jej určených dodávok, nebude ohrozený (EurActiv 05/10/07).