Ukrajina takmer opäť bez plynu

Krátka správa

Ukrajina opäť zažila napäté časy kvôli dodávkam zemného plynu. Krajina dlží ruskému Gazpromu cca 1,5 mld. amerických dolárov za doteraz dodaný zemný plyn. Ruský plynárenský monopol pohrozil, že ak nebude suma zaplatená, zníži dodávky zemného plynu pre Ukrajinu o štvrtinu.

Komplikovanú situáciu odletel do Moskvy riešiť ukrajinský prezident Viktor Juščenko. So svojim ruským náprotivkom Vladimírom Putinom sa najskôr dohodli na predĺžení termínu začiatku krátenia dodávok o osem hodín. Ukrajinský prezident tak musel vyrokovať riešenie do utorka 12. februára do 18. hodiny.

Obe strany sa nakoniec dohodli, že dodávky plynu nebudú krátené a Ukrajina začne s postupným splácaním dlhu od najbližšieho štvrtka (14. február 2008). Ako bude dlh zaplatený, zatiaľ nie je jasné. Ruská premiérka Júlia Tymošenková preferuje priamu platbu na účet Gazpromu a nie prostredníctvom nadnárodnej energetickej spoločnosti RosUkrEnergo.

Hoci ukrajinskí a ruskí lídri opakovane ubezpečovali štáty EÚ, že problém sa v žiadnom prípade nedotkne dodávok plynu určených pre export na západ, situácia pripomenula Európe jej značnú odkázanosť na ruské energetické dodávky.

Ukrajina je krajinou, cez územie ktorej Rusko prepravuje až 80% zemného plynu určeného pre krajiny EÚ. Obavy o bezpečnosť energetických dodávok dosiahli doteraz najväčšie rozmery v januári 2006, kedy sa Rusko a Ukrajina ocitli v cenovej vojne. Rusko vtedy pristúpilo ku kráteniu dodávok, ktoré sa dotklo napríklad aj Poľska či Maďarska (EurActiv 04/01/06).

Otázka energetickej spolupráce medzi Ruskom a Ukrajinou  sa môže stať pálčivou aj v budúcnosti. Vladimír Putin už vyslovil varovania, aby sa krajina neusilovala o členstvo v NATO. Na druhej strane je začlenenie sa do transatlantických bezpečnostných štruktúr víziou prezidenta Juščenka. Prozápadný kurz dáva krajine aj vláda Júlie Tymošenkovej.