Ukrajina testuje vývoz vlastného plynu na európsky trh, začala Slovenskom

Kompresorová stanica Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici. [TASR/Roman Hanc]

Export do Európskej únie narúša tradičný obraz Ukrajiny ako prepravcu ruského a nákupcu európskeho plynu.

Prvýkrát v histórii vyviezla Ukrajina svoj plyn do Európskej únie. Export smeroval na Slovensko.

V testovacom móde ho v stredu (30. januára) uskutočnila ukrajinská spoločnosť TAS Enerhija Krajiny.

Ukrajina tradične transportuje do Európskej únie ruský plyn. Vo vzťahu k európskemu trhu bola doteraz v pozícii dovozcu.

Prvý export po 15 rokoch

Spoločnosť TAS Enerhija Krajiny vyexportovala plyn na Slovensko, čo predstavuje prvý vývoz do niektorej z krajín Európskej únie. Vývoz plynu z Ukrajiny sa uskutočnil prvýkrát po 15 rokoch.

Krok nasledoval po tom, čo Ukrtransgaz od 1. januára 2019 výrazne znížil prepravné trarify.

„Spolu s našimi európskymi partnermi testujeme colné režimy a činnosť operátorov okolitých krajín. Navyše, plánujeme uskutočniť ešte niekoľko ďalších testov, vrátane vývozu z colného skladu,“ povedal Dmytruk.

Budúca preprava ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko je stále neistá

Maroš Šefčovič tvrdí, že Rusi v princípe súhlasia s tranzitom plynu cez ukrajinskú sústavu po roku 2019. Ukrajinci im neveria, záväzná dohoda bude najskôr v máji.

TAS Enerhija Krajiny zabezpečuje dodávky zemného plynu a elektrickej energie pre ukrajinský trh. Je členom skupiny TAS Group, ktorá vznikla v roku 1998. Majiteľom spoločnosti so sídlom v Kyjeve je bývalý guvernér ukrajinskej centrálnej banky Serhij Tihipko.

Ruský plyn nenakupujú tri roky

Ukrajinská agentúra Interfax na začiatku týždňa informovala, že nemenované firmy požiadali o povolenia na vývoz na Slovensko a do Maďarska. Prepravná spoločnosť Ukrtransgaz podľa agentúry rokuje aj s poľským partnerom o povolení na tranzit cez bod Hermanowice.

Ak sa postaví prepojenie s Rumunskom, ukrajinské spoločnosti by mohli exportovať aj tam, poznamenáva Interfax. Uktransgaz navyše skúma možnosti, ako európskym spoločnostiam predať kapacity vo svojich podzemných zásobníkoch.

Východný sused Slovenska je tradičným prepravcom ruského plynu na európsky trh. Vlani Ukrajina prepravila 87 miliárd kubických metrov (BCM) ruskej komodity. V porovnaní s rokom 2017 nastal podľa Reuters pokles o sedem percent.

Nákupcom plynu z Ruska nie je Ukrajina od novembra 2015, dováža ho z Európskej únie. Z importu v objeme 10,6 BCM v roku 2018 prešlo 5,7 BCM cez slovenskú hranicu, informoval Naftogaz.