Ukrajina želá ruskému plynovodu „pokojnú smrť“

zdroj: flickr, autor: rickz

Poradca ukrajinského prezidenta v otázkach zahraničnej politiky Andrij Fialko o projekte povedal, že si želá jeho „pokojnú smrť“. Pri príležitosti okrúhleho stola, ktorý minulý piatok (18. júna) organizoval European Policy Centre, povedal, že Južný tok (South Stream) bude kľúčovým testom rusko- ukrajinských vzťahov.

Nové ukrajinské vedenie sa vníma ako strategický partner Ruska a preto to nedáva zmysel, že Gazprom nevyužije ukrajinskú infraštruktúru plynovodov, vysvetlil Fialko a v súvislosti s projektom Južný tok dodal, že je „sklamaním“ vidieť ako „ostatní strategickí partneri“ uzatvárajú dohody, ktoré poškodzujú záujmy Ukrajiny bez toho, aby to predtým konzultovali s Kyjevom.

To isté sa podľa Fialka týka Severného toku (North Stream), podmorského plynovodu, ktorý transportuje zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka, či „ďalších projektov“.

Na otázku EurActiv-u, že čo spraví Kyjev keď bude Rusko pokračovať s výstavbou Južného prúdu, Fialko povedal: „Myslím, že môžeme povedať, že to vážne naruší ochotu pokračovať v určitých bilaterálnych projektov, ak sa to nepodarí vyriešiť.“ Fialko však nechcel menovať, o ktoré projekty sa konkrétne jedná. Hovorilo sa o nich, ale nateraz je to len hypotetická otázka, dodal. „Našou nádejou je, že Južný prúd pokojne umrie,“ uviedol.

Na ďalšiu otázku, či Moskva Kyjevu naznačila, že by mohlo dôjsť k pozastaveniu projektu Fialko povedal, že to tak nie je, ale „finančné skutočnosti“ a vývoj udalostí ako olejová škvrna v Mexickom zálive by mohli pomôcť zmeniť názor Ruska.

Fialko tiež naznačil, že EÚ má tiež svoje ohnivko v hre, keďže Ukrajina má s Úniou dohodu o modernizácii svojho systému plynovodov. Dodal však, že EÚ ani Rusko presne neprisľúbili koľko zemného plynu sa cez tento systém prepraví. „Bolo by to veľmi extravagantné riešenie, najmä v súčasnej hospodárskej situácii, investovať dve, či tri miliardy dolárov na veľkú modernizáciu tohto potenciálu, s výsledkom, že by cez neho malo prúdiť o 40 percent menej plynu. Takže potrebujeme od oboch strán uistenia, a to nie je rozmar, ale nevyhnutnosť,“ uzatvára Fialko.