Únia a Švajčiarsko začnú od septembra obchodovať s emisiami

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Uli Deck]

Európska komisia oznámila, že plánované prepojenie trhov s uhlíkom v EÚ a Švajčiarsku bude fungovať od septembra, čím sa spoločnostiam rozšíri okruh potenciálnych partnerov na obchodovanie s emisnými kvótami.

V EÚ je trh s uhlíkom hlavnou politikou v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov, čo núti elektrárne, továrne a letecké spoločnosti, aby kupovali povolenia na pokrytie niektorých znečisťujúcich látok.

Spolupráca EÚ so Švajčiarskom v obchodovaní s emisiami sa pripravuje už roky, ale začiatok, ktorý bol naplánovaný na máj, sa oneskoril v dôsledku prepuknutia pandémie COVID-19.

Registre EÚ a Švajčiarska zatiaľ nie sú prepojené trvalým spojením. Komisia v stredu (5. augusta) uviedla, že na začiatok sa bude využívať dočasný systém.

Transakcie emisných kvót medzi týmito dvoma trhmi budú možné od 21. septembra. Akékoľvek kvóty, s ktorými sa medzi nimi obchoduje, sa od septembra do decembra prevedú do desiatich jednodňových okien, pričom prvý prevod je naplánovaný na 28. septembra.

Komisia uviedla, že oficiálny kalendár prevodov na rok 2021 bude uverejnený na konci novembra 2020.

Ministerstvá sa sporia ako využiť príjmy z predaja emisných kvót

Úradníci zodpovední za životné prostredie sa chcú s financmajstrami dohodnúť na využití príjmov z dražby emisných povoleniek do konca marca. Dlhodobé priority klimatickej politiky majú byť jasnejšie do konca roka.

Trh s uhlíkom v EÚ minulý rok pokryl iba 1,6 miliardy ton ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2). Švajčiarsky trh s uhlíkom je oveľa menší a v roku 2019 pokrýval menej ako päť miliónov ton CO2 z priemyselných zariadení.

Objem emisií, na ktoré sa vzťahuje švajčiarsky systém, sa tento rok zvýši, keďže na trh pribudnú švajčiarske elektrárne aj niektoré lety.

EÚ tiež zvažuje prepojenie svojho systému obchodovania s emisiami s novým britským trhom s uhlíkom, ktorý plánuje zriadiť Británia po skončení prechodného obdobia brexitu, teda po tom, ako opustí systém EÚ.

Spojené kráľovstvo uviedlo, že zváži spojenie oboch systémov, ak to vyhovuje záujmom oboch strán.

Vyššie klimatické ambície? Ak podmienky nebudú rovnaké pre všetkých, hrozí vojna

Oceliari sú naklonení znižovaniu emisií aj uhlíkovému clu. Upozorňujú však na úskalia: vyššie ceny priemyselných výrobkov a vyostrenie obchodných konfliktov.

Partner