Únia nesúhlasí s americkými sankciami pre Nord Stream 2

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 v nemeckom Lubmine. [EPA-EFE/Clemens Bilaf]

Európska únia vyjadrila nesúhlas s americkými sankciami na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Ten by mal privádzať ruský zemný plyn do Nemecka.

Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok (20. decembra) návrh zákona o výdavkoch na obranu, súčasťou ktorého sú aj sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2. Nasledovala vlna kritiky z Európskej únie, ale najmä z Nemecka a Ruska.

Plynovod Nord Stream 2 by mal byť hotový do konca roka 2019 a podobne ako Nord Stream 1 bude popod Baltské more privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Kontroverzný ruský plynovod Nord Stream 2 smeruje na súdy

Spoločnosť Nord Stream 2 AG sa obrátila na Súdny dvor EÚ a zvažuje arbitráž v rámci Energetickej charty. Sekretariát energetickej charty vyzýva obe strany na zmierovacie rokovanie.

„EÚ je zásadne proti uvaleniu sankcií na spoločnosti z EÚ, ktoré vykonávajú legitímne podnikanie,“ uviedol hovorca EÚ, ktorého citovala agentúra AFP.

„Cieľom Komisie bolo vždy zabezpečiť, aby Nord Stream 2 fungoval transparentným a nediskriminačným spôsobom a s primeraným stupňom regulačného dohľadu,“ povedal hovorca.

Poznamenal, že pravidlá EÚ týkajúce sa plynovodov do Únie, ktoré nadobudli účinnosť v máji, Spojené štáty uznali.

Kritika Berlína a Moskvy

Rusko a Nemecko sa kriticky vyjadrili k sankciám a ruský prezident Vladimir Putin sľúbil odvetné opatrenia.

Podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že americké sankcie voči spoločnostiam pracujúcim na novom plynovode zabránia ďalším krajinám v ekonomickom rozvoji. Kritizovala Washington za podporu „ideológie“, ktorá podľa jej slov brzdí globálnu konkurenciu.

Šéf Eustreamu: Nord Stream 2 nie je pre Slovensko problém

Hoci dokončenie plynovodu z Ruska do Nemecka sa posúva na polovicu roka 2020, odborníci nepredpokladajú, že Moskva a Kyjev sa dohodnú na novej prepravnej zmluve po roku 2019. Podmienky dodávok do Európy sú tak v budúcom roku neisté.

„Nemecká vláda tento druh exteritoriálnych sankcií odmieta. Postihnú nemecké a európske spoločnosti a predstavujú zásah do našich vnútorných záležitostí,“ vyhlásila Ulrike Demmerová, hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú citovala agentúra AFP.

Hovorkyňa podľa agentúry AP taktiež uviedla, že americké opatrenia sú „obzvlášť nepochopiteľné“ vzhľadom na skutočnosť, že Rusko a Ukrajina sa vo štvrtok v princípe dohodli na tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie.

Šefčovič: Rusko a Ukrajina sa v princípe dohodli na tranzite plynu

Rokovania majú pokračovať v piatok (20. decembra) v bieloruskom Minsku.

Proti výstavbe plynovodu stoja predovšetkým Spojené štáty americké, ale aj niektoré krajiny Európskej únie, keďže sa obávajú, že Rusko využije dodávky plynu ako páku na západoeurópske krajiny, ktoré sú od dodávok ruského plynu závislé.

Americkí politici rovnako poukazujú na to, že plynovod Nord Stream 2 umožní Rusku ľahšie odstrihnúť od plynu Ukrajinu, ktorá je aktuálne kľúčovou tranzitnou krajinou pre dodávky do Európy.

Spojené štáty už v lete pohrozili sankciami voči firmám, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú.