Únia podporí inteligentné siete v česko-slovenskom pohraničí

Ilustračné foto. [TASR/AP/Mohssen Assanimoghaddam]

Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce získali z Nástroja na prepájanie Európy 91 miliónov eur na modernizáciu distribučných sietí. Chcú ich pripraviť na nástup novej energetiky.

Zapojenie miestnych obnoviteľných zdrojov, elektromobilov a batérií pre skladovanie energie. To by mal uľahčiť česko-slovenský projekt ACON, ktorý získa 91 miliónov eur z európskeho rozpočtu.

O príspevku pre projekt rozhodli v stredu 23. januára členské štáty Európskej únie. Z európskeho finančného mechanizmu Nástroj pre prepájanie Európy (CEF) dostane 14 cezhraničných energetických projektov celkovo 800 miliónov eur.

Najviac dostalo Pobaltie

Z CEF bude v aktuálnej výzve podporených sedem elektrizačných prepojení, tri plynové prepojenia, dva projekty v oblasti cezhraničnej prepravy CO2 a dva projekty v oblasti inteligentných sietí.

Viac ako polovica elektriny z obnoviteľných zdrojov? Výskum ukáže, ako na to

Francúzski a írski energetici vedú projekt, ktorý získal 20 miliónov eur z Horizontu 2020. Bude prebiehať v 15 krajinách.

Dve tretiny financovania získali elektroenergetické projekty. Bezkonkurenčne najvyšší príspevok dostala synchronizácia v Pobaltí. Lotyšsko, Litva a Estónsko sú doteraz synchronizované s ruskou elektrizačnou sústavou, čo sťažuje ich plnú integráciu do jednotného trhu s elektrinou, napísala v tlačovej správe Európska komisia.

„Prioritné sú projekty, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť, posilňujú bezpečnosť energetických dodávok EÚ prostredníctvom podpory bezpečnej a efektívnej sieťovej prevádzky a prispievajú k udržateľnému rozvoju a ochrane životného prostredia,“ vysvetlila Komisia, ktorá projekty vyhodnocuje.

Masívny nástup smart grids

ACON (Again Connected Networks), ktorý spolu podali Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce, je jedným z dvoch podporených projektov v oblasti smart grids. Komisia uviedla, že ACON zmodernizuje elektrické siete a prispeje k budovaniu inteligentných sietí v hraničných regiónoch.

Česká a slovenská firma spoločnej v tlačovej správe píšu, že „ide o prvý projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi PCI“. PCI sú európske Projekty spoločného záujmu, ktoré majú prednostný prístup k financovaniu z európskeho rozpočtu.

ACON podľa predkladateľov „výrazne prispeje k integrácii trhu s elektrinou medzi oboma krajinami a ku vzniku ekonomicky výhodnej elektrizačnej sústavy s malými stratami a s vysokou kvalitou a bezpečnosťou dodávok.“ Smart technológie majú byť nasadené masívne, aby umožnili nástup „novej energetiky“ založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.

Začnú v druhej polovici roka

V tlačovej správe oboch firiem sa píše, že európske financovanie pokrýva 50 percent z celkových nákladov v hodnote 182 miliónov eur. Webstránka ACON ešte vo štvrtok 24. januára uvádzala, že jeho odhadované náklady sú 221 miliónov eur v odhadovej dobe realizácie 2018 – 2024.

Rezort hospodárstva chce priemysel 4.0, financmajstri dávajú ruky preč

Štvrtá priemyselná revolúcia má dať Slovensku inteligentné siete a elektromobilitu.

Na spolufinancovaní sa budú podľa tlačovej správy podieľať česká a slovenská spoločnosť rovnakým dielom. Začiatok realizácie ACON je teraz naplánovaný na druhú polovicu roka 2019.

Západoslovenská distribučná je 100-percentnou dcérou Západoslovenskej energetiky (ZSE), ktorá je súčasťou nemeckého koncernu E.ON podobne ako E.ON Distribuce.

Menej strát v sústave

V rámci projektu je naplánovaná nielen modernizácia, ale aj výstavba novej infraštruktúry. Nová elektrická stanica vznikne napríklad v Borskom Svätom Jure, digitalizáciou prejde vyše 200 kilometrov 22kV vedení.

„Medzi prínosy projektu ACON by som zaradil výrazné zlepšenie parametrov výkonnosti distribučnej siete, predovšetkým poruchovosti a odstávok vyvolaných údržbou, ako aj zníženie strát vznikajúcich pri preprave elektriny,“ vyzdvihol člen predstavenstva ZSE Marian Rusko.

„Zvýšený zákaznícky komfort pocíti vďaka projektu ACON v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190 tisíc našich zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Myjava, Skalica, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom,“ spresnil Rusko.

Prepájanie strednej Európy

Predseda predstavenstva E.ON Distribuce podčiarkol, že projekt uľahčí zapájanie obnoviteľných zdrojov, napríklad solárnych panelov. „Cieľom je pripraviť distribučnú sieť na budúce desaťročie, aby umožnila budúce pripájanie elektromobilov, batérií a ďalších zariadení, ktoré si zákazníci budú priať,“ uviedol Zdeněk Bauer.

Slovensko stále nevie, koľko obnoviteľných zdrojov môže ešte pripojiť

Parlament schválil nový zákon o zelených energiách, odborná diskusia však trpí nedostatkom technických dát. Ani novej štúdii výrobcov sa nepodarilo zistiť, aký je aktuálny slovenský potenciál.

Na ACON budú spolupracovať distribučky s prevádzkovateľmi elektrizačnej sústavy SEPS a ČEPS. Západoslovenská distribučná a E.ON Distribuce tvrdia, že úžitok z projektu budú mať aj okolité krajiny.

V strednej Európe sa postupne prepájajú elektrizačné sústavy a trhy. Denné trhy s elektrinou v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku sú prepojené od roku 2014.