Únia vylúčila zemný plyn zo zelenej transformácie

Baníci z regiónu Horné Sliezsko protestujú proti plánovanému ukončeniu ťažby uhlia, Gliwice, Poľsko. [EPA/Andrzej Griegel]

Fond spravodlivej transformácie, ktorý je vlajkovou loďou európskych klimatických cieľov, nebude financovať zemný plyn. Zhodli sa na tom ministri hospodárstva európskych štátov. Tým skončila diskusia o podpore zemného plynu z fondu, ktorý má pomôcť krajinám pri prechode na zelenú ekonomiku.

Ministri 27 členských štátov v stredu (16. decembra) potvrdili dohodu, ktorú minulý týždeň uzavreli vlády EÚ a Európsky parlament. Po novom nebude možné čerpať prostriedky z Fondu spravodlivej transformácie na investície do fosílnych palív, vrátane zemného plynu. Tento fond takisto nepodporí žiadne projekty v oblasti jadrovej energetiky.

Pôvodne sa niektoré krajiny a zákonodarcovia usilovali zabezpečiť financie aj pre zemný plyn. Na margo novej dohody zákonodarcovia uviedli, že ide o kompromis. Na plynové projekty vyčlenili nižšiu sumu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ktorú však bude možné čerpať len po splnení viacerých podmienok.

Fond pre spravodlivú transformáciu má podporiť zelený prechod regiónov, ktoré sú momentálne závislé na ťažbe uhlia. Z transformačného fondu dostanú financie najmä Poľsko, Nemecko a Rumunsko, kde je týchto oblastí najviac.

Pri spaľovaní plynu sa uvoľňuje o 50 percent menej emisií oxidu uhličitého ako pri využívaní uhlia. Plyn je však spájaný s únikmi metánu, ktorý otepľuje atmosféru mnohonásobne viac ako uhlík.

Aktuálnym návrhom pre vykurovanie Hornej Nitry chýba transformačný potenciál

Diskusia o vykurovaní miest a obcí v okrese Prievidza po útlme uhlia v roku 2023 sa točí okolo dvoch návrhov. Žiadny z nich však nerieši hlavný problém a tým je vysoká energetická náročnosť budov a tepelných rozvodov v regióne, píše LENKA ILČÍKOVÁ.

Je potrebné zmierniť dôsledky pre tých, ktorí stratia prácu                   

Tento kompromis znamená menej financií pre fosílne palivá, uviedol poslanec zo strany Zelených Európskeho parlamentu Niklas Nienass (Greens/EFA). „Možnosti financovania zemného plynu z Európskeho fondu pre regionálny rozvoj sú relatívne obmedzené,“ dodáva europoslanec.

Fond pre spravodlivú transformáciu bude disponovať 17,5 miliardami eur. Tie dostane z Fondu obnovy ako aj z nového rozpočtu EÚ na roky 2021-2027. Fond by mal tiež prilákať investície zo súkromného sektora, ktoré majú smerovať do zelených riešení a rekvalifikácie pracovníkov uhlíkovo náročných sektorov.

„Nemôžeme implementovať Európsku zelenú dohodu bez toho, aby sme zmiernili následky pre tých, ktorí budú najviac zasiahnutí procesom dekarbonizácie nášho hospodárstva,“ vyhlásil nemecký minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier.