Únik ropy pri Škótsku by mohol byť najhorším v Británii za posledné desaťročie

ropný vrt

Britsko-holandská spoločnosť Shell zistila únik ropy z podmorského potrubia v stredu 10. augusta. Informácie zverejnila o dva dni neskôr – v piatok, avšak odmietla poskytnúť presnejšie detaily s odvolaním, že rozsah úniku sa stále zisťuje. V sobotnom oficiálnom vyhlásení Shell uviedol, že vrt uzavreli, únik je „výrazne zredukovaný“ a škvrna o dĺžke 31 km a šírke 4,3 km sa prirodzeným spôsobom rozptýli a neohrozí pobrežné oblasti.

Shell podčiarkol, že nasadil podvodného diaľkovo ovládaného robota, ktorý by mal preskúmať miesto úniku, pre prípad potreby pripravil plavidlo s chemikáliami, ktoré viažu ropu a situáciu monitorujú aj zo vzduchu.

Plošina Gannet Alpha, na ktorej sa podľa informácií Argus Media vyťažilo v období január – apríl 2011 asi 13 500 barelov ropy, sa nachádza približne 180 km od mesta Aberdeen na východnom pobreží Škótska. Pole Gannet spoluvlastní americká firma Exxon, ťažbu prevádzkuje Shell.

Britský parlamentný výbor pre energetiku a klimatické zmeny začiatkom januára tohto roku zverejnil správu, ktorá odhalila závažné nedostatky v bezpečnostných opatreniach a úprave zodpovednosti v prípade potenciálnych katastrof hlbokomorských vrtov v Severnom mori.

Rozličné informácie o rozsahu

Informácie o objeme uniknutej ropy sa výrazne líšia. Predseda škótskej vlády Alex Salmond pre BBC uviedol, že do mora uniklo asi 100 až 750 barelov ropy. Podľa množstva ropy na povrchu mora spoločnosť Shell v nedeľu upravila svoj pôvodný odhad úniku, ktorý bol až 1000 barelov ropy, na niečo medzi 12 až 120 barelov. Denník The Scotsman dnes na svojej internetovej stránke uviedol, že zasiahnutá oblasť má rozsah 60 štvorcový míľ (viac ako 155 km2).

Kampanier organizácie Greenpeace pre oblasť ropy Ben Ayliffe sa v sobotu agentúre Reuters sťažoval na nedostatok správ o situácie: „V súčasnosti nevieme, aké je to vážne, to čo vieme je, že Severné more by malo byť ultra-bezpečné, hovoria nám, že tu k únikom nemôže dôjsť.“

Takisto spolupredseda škótskej strany Zelených Patrick Harvie pre Guardian zdôraznil potrebu „riadne informovať verejnosť a úrady o pokroku, v čom minulý rok pri katastrofe v Mexickom zálive BP zlyhala.“

Riaditeľ Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva (RSBP) v Škótsku Stuart Housden pre The Scotsman uviedol: „Začínam sa obávať toho, ako ťažké je získať od Shellu informácie. Keď sa to skončí, chcem sa s nimi rozprávať a prehodnotiť spôsob ako to riešili.“ Dodal, že podľa údajov ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu (DECC) ide o najhorší únik, ktorý krajinu postihol v posledných desiatich rokoch a v ohrození môžu byť tisícky morských vtákov.

„Dokonca aj únik pol tony [ropy] na nesprávnom mieste môže zabiť stovky, ak nie tisícky vtákov,“ upozornil. Kritizoval aj škótskeho premiéra Salmonda za zľahčovanie situácie: „Je to síce malé v porovnaní s tým, čo sme videli v Mexickom zálive, ale je to najväčší jednotlivý únik, ktorý sme mali počas takmer desiatich rokov na zariadení v pobrežných vodách.“

K poslednému masívnemu úniku ropy v Spojenom kráľovstve došlo v roku 1993, keď na plytčine pri Shetlandských ostrovoch narazil libérijský tanker, z ktorého uniklo 85 tisíc ton ropy.

Jasnejšie plány a prísnejšie udeľovanie povolení

„Nech už je výsledok tejto nehody akýkoľvek, určite zdôrazňuje potrebu, aby ropný priemysel zverejňoval náležité plány reakcií, tak ako ich žiada Greenpeace. Ak to odmietnu, ministri by mali konať a podmieniť tým ich licencie,“ dodal Harvie.

Vo svojom oznámení z 13. októbra 2010 Komisia odporučila členským štátom udeľovať povolenia na nové vrty len ak ropné spoločnosti predložia núdzový plán a preukážu, že majú k dispozícii dostatok finančných prostriedkov na to, aby v prípade havárie zaplatili za ekologické škody.

Bezpečnosť ropných plošín pod kontrolou národných orgánov majú vyhodnocovať nezávislí experti a ropné spoločnosti by mali byť po akomkoľvek incidente zodpovedné za nápravu environmentálnych škôd v okruhu 200 námorných míľ od pobrežia. Od marca do mája 2011 prebiehala verejná konzultácia k úprave regulačného rámca EÚ a postupov v tejto oblasti.

Podmienky udeľovania a používania licencií na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu uhľovodíkov v krajinách EÚ v súčasnosti upravuje smernica 94/22/ES a štáty okrem iného každoročne informujú Komisiu o otvorení nových geografických oblastí a vydaní povolení pre firmy.