V Berlíne budú povinné solárne panely na nových aj zrekonštruovaných budovách

EPA/KOEN VAN WEEL [EPA/Koen Van Weel]

Solárny zákon začne v Berlíne platiť od roku 2023. Súkromní vlastníci budov tak budú musieť pri rekonštrukcii staršej budovy aj pri stavbe novej nainštalovať na strechy fotovoltické systémy. Majiteľov budov môže finančná náročnosť opatrenia od obnovy odradiť, tvrdia kritici.

Vedenie mesta tým chce dosiahnuť viac obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe.

Odkúpili operátora siete

Schváleniu solárneho zákona predchádzalo odkúpenie operátora mestskej siete Stromnetz Berlin naspäť do vlastníctva mesta. Tá v súčasnosti patrí k energetickej skupine Vattenfall. Kúpu odhlasovala snemovňa reprezentantov, kde majú väčšinu poslanci ľavého stredu SPD, Ľavica a Zelení v apríli tohto roku.

Senát sa aj týmto krokom dlhodobo snaží zvrátiť privatizáciu energetických sietí, ktorá prebehla za posledné desaťročia. Mesto má za spoločnosť zaplatiť okrem ďalších akvizičných nákladov zhruba 2,06 miliardy eur.

Obnova budov musí byť kvalitná, aby obstála aj o tridsať rokov

Vlajkovou loďou slovenského Plánu obnovy a odolnosti je zámer obnoviť 30 tisíc rodinných domov, na čo vláda vyčlenila viac ako 500 miliónov eur. Ďalšie miliardy eur však pôjdu na obnovu verejných budov. K obnove je potrebné pristupovať komplexne, upozorňuje Komisia.

Využiť potenciál

Cieľom Senátu je čo najrýchlejšie zvýšiť podiel solárnej energie v spotrebe elektrickej energie v meste na 25 percent. Podľa zákona je na strechách Berlína značný potenciál, ktorý sa doteraz využíval len málo. Expanzia solárnej energie v Berlíne tiež vytvára pracovné miesta do budúcnosti, najmä v oblasti plánovania a remesiel.

Zákon však zožal kritiku nielen od opozície v mestskom senáte, ale aj zo strany stavebnej komunity. Výkonná riaditeľka Manja Schreiner varovala, že hrozí, že zákon bude brzdou, najmä v sektore renovácií. Podľa nej môže finančná náročnosť solárnych systémov majiteľov budov odradiť od rekonštrukcie budov odradiť.

Zákon požaduje inštaláciu fotovoltických systémov na budovách s úžitkovou plochou viac ako 50 metrov štvorcových. Solárne panely musia pokrývať najmenej 30 percent plochy strechy. Majitelia budov si tiež budú môcť solárne systémy prenajať. Panely môžu majitelia budov inštalovať aj na fasáde.

Podľa Fraunhoferovho inštitútu pre solárne energetické systémy ISE sa inštaláciou FV systémov na nové a zrekonštruované budovy bude možné ročne ušetriť okolo 37 tisíc ton CO2.

V rámci svojich celkových opatrení proti zmene klímy má berlínska samospráva v úmysle najneskôr do roku 2050 pokryť 25 percent mestského dopytu po elektrickej energii slnečnou energiou. Senát prijal minulý rok hlavný plán Solarcity s cieľom dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.

Partner

 Aktuálne informácie