V Británii otvorili najväčší terminál pre plynové tankery

Najväčší európsky terminál pre plynové tankery je spoločným projektom amerického gigantu Exxon Mobil, katarskej štátnej spoločnosti Qatar Petroleum a francúzskej energetickej skupiny Total. Terminál dokáže do britských plynovodov pumpovať 11 mld. kubických metrov zemného plynu ročne.

Po prechode do druhej fázy sa jeho kapacita zvýši na 21 mld. m3 plynu ročne. Malo by sa tak udiať do konca súčasného roka. Vstup do druhej fázy znamená uvedenie do prevádzky všetkých piatich zásobníkov, do ktorých sa uskladňuje plyn z lodných tankerov.

„Prístroje boli uvedené do prevádzky,“ oznámil novinárom Daniel Wieczynski. Na symbolickom akte spustenia sa tiež zúčastnili katarský emir a britská kráľovná. V prevádzke sú dva zásobníky, z ktorých každý je rovnako objemný ako Albertova koncertná sieň v Londýne. Tretí by mali spustiť v júni, štvrtý v októbri a posledný do konca roka, doplnil Wieczynski.

LNG – skvapalnený zemný plyn – sa pokladá za palivo budúcnosti. Na rozdiel od stlačeného zemného plynu v potrubných plynovodoch ho možno loďou dopraviť prakticky kamkoľvek vo svete. Na druhej strane, distribúcia LNG kladie väčšie nároky na infraštruktúru, ktorej budovanie je finančne náročné. Naviac, dopyt po kvapalnom zemnom plyne v čase hospodárskej krízy klesá.

Faisal Mohammed Al-Suwaidi, výkonný riaditeľ katarskej plynárenskej spoločnosti Quatargas, predpokladá, že dopyt po LNG by sa mal začať opätovne zvyšovať začiatkom budúceho roka. Novinárom povedal: „Áno, dopyt klesá a tu vidíme zvyšujúcu sa produkciu, čo vyvinie tlak na ceny. Ale tento projekt bol plánovaný pre nižšie ceny [plynu], než aké máme na trhu dnes.“

Veľká Británia spotrebuje ročne približne 100 mld. kubických metrov zemného plynu ročne. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytla spoločnosť Centrica, britský dodávateľ zemného plynu a elektrickej energie.

Vzhľadom na zníženie intenzity ťažby ropy a zemného plynu v Severnom mori bude musieť Británia v tomto roku doviezť asi polovicu fosílnych palív, ktoré spotrebuje. Predpokladá sa, že do roku 2017 by sa mal LNG podieľať na dodávkach do Británie 30 percentami.

EurActiv/Reuters