V blízkosti černobyľskej elektrárne opäť horí

Zdroj: TASR

Približne 120 ukrajinských hasičov a ťažkej techniky sa od pondelka večera snaží dostať pod kontrolu lesný požiar v blízkosti černobyľskej jadrovej elektrárne.

„S ohňom bojujeme nepretržite, ale komplikuje ho skutočnosť, že sa nachádza v močaristom teréne. Nemôžeme dostatočne blízko k centru požiaru dostať našu špeciálnu techniku,“ vysvetlil prvý námestník Štátnej núdzovej zásahovej služby Oleh Melchutsky pre agentúru Interfax.

„Situáciu máme pod kontrolou a oheň sa ďalej nešíri do oblastí v rámci zakázanej zóny,“ dodal Melchutsky s tým, že zdroj požiaru sa nachádza „až“ 30 km od bývalej jadrovej elektrárne.

Ukrajinské úrady neustále monitorujú situáciu a tvrdia, že neexistuje riziko ohrozenia zdravia obyvateľov. 

Podľa Greenpeace Slovensko môžu požiare v zamorenom území v okolí jadrovej elektrárne aj naďalej  rozširovať radiáciu do širšieho okolia a to aj napriek tomu, že ukrajinské úrady tvrdia, že nebezpečenstvo nehrozí.

„Vzhľadom na slabú kontrolu radiácie mimo najviac zasiahnuté zóny sú na mieste prinajmenšom pochybnosti o tomto tvrdení. Greenpeace už v minulosti našiel ďaleko od zakázanej zóny tzv. "horúce miesta" s kontamimonvanou pôdou, kde boli limity radiácie výrazne prekročené,“ povedal pre EurActiv koordinátor energetickej kampane Greenpeace Pavol Široký.

Obavy verejnosti sú podľa Širokého pri podobných požiaroch na mieste. „Požiare na zamorených územiach dostávajú do ovzdušia rádioaktívne zamorenie z havárie v roku 1986 a môžu ho šíriť na stovky kilometrov. Veľkým problémom je práve vdýchnutie rádioaktívnych látok, ktoré v tele nahrádzajú prirodzené prvky a môžu spôsobovať rakovinu, oslabenie imunitného systému alebo srdcovocievne choroby,“ dodal.

Merania ukrajinských úradov zatiaľ zvýšenú mieru radiácie v ovzduší nepotvrdili.

Rok požiarov

Ide už o druhý lesný požiar v blízkosti zamorenej oblasti v tomto roku. Koncom apríla ukrajinskí hasiči bojovali s plameni len 15-20 kilometrov od neslávne známej jadrovej elektrárne. Premiér Arsenij Jaceňuk požiar opísal ako najrozsiahlejší od roku 1992.

Explózia štvrtého bloku elektrárne v Černobyle v apríli 1986 je označovaná za najhoršiu jadrovú haváriu na svete.  Do ovzdušia sa vtedy dostalo značné množstvo rádioaktívnych látok a to predovšetkým rádioizotopov jódu 131, ktorý je rádioaktívny dva dni, cézia 134, ktorý je nebezpečný dva roky a cézia 137, ktorý ostáva rádioaktívnym až 30 rokov.

Z oblasti bolo evakuovaných približne 115-tisíc ľudí a  reaktor bol následne prikrytý betónovým sarkofágom, aby sa zamedzilo úniku rádioaktívnych látok. V súčasnosti sa buduje nový kryt, ktorý má byť dokončený podľa rôznych správ najskôr v tomto roku, no možno až v roku 2017.