V EÚ je výhodnejšie strom zoťať ako ho zasadiť, varujú aktivisti

Európska komisia predpokladá, že biomasa bude do roku 2020 najdôležitejšou súčasťou mixu obnoviteľných zdrojov členských štátov. S pribúdajúcimi dotáciami by mohla dosiahnuť až 60 percent.

Pre mnohé krajiny je spaľovanie dreva najdostupnejším a najlacnejším spôsobom ako zelené plniť ciele EÚ. Aktivisti však upozorňujú, že biomasa nie je tak „čistá“ ako  sa zdá.

Marcová správa organizácie Transport and Environment a Európskej environmentálnej kancelárie ukázala, že spaľovaním biomasy do ovzdušia ročne vypustíme približne 90-150 miliónov ton CO2. To predstavuje približne 3-krát toľko emisií, aké v roku 2012 vyprodukovalo Portugalsko.

Tieto emisie navyše nie sú kontrolované v rámci Európskeho systému obchodovania s emisiami (ETS), čím vlády ročne prídu o približne 630 miliónov až 1 miliardu eur.

V rámci európskej legislatívy sa však biomasa považuje za bezemisný zdroj energie, ale iba v prípade, že výrub porastu určeného na energetické zhodnotenie je kompenzovaný zalesnením iných plôch.

Výrobcovia biomasy tvrdia, že v EÚ sa ročne výrube len 62 % objemu každoročného lesného prírastku. "Európske lesy rastú každým rokom o 289 miliónov kubických metrov,“ vysvetlila v minulosti poradkyňa Európskej asociácie pre biomasu Nathalie Hemeleers. „To dokazuje, že využívanie dreva, vrátane udržateľnej bioenergie, dokážeme kompenzovať vytváraním lesných zásobníkov uhlíka. Nahradíme tak uhlie, čím maximalizujeme zníženie emisií CO2,“ dodala.

Nový strom nenahradí ten starý

Experti z Doogwood aliance so sídlom v USA varujú, že absorpčné schopnosti novo zasadeného stromu rastú oveľa pomalšie, ako schopnosti tých určených na energetické zhodnotenie. Najvyššiu kapacitu strom podľa aktivistov dosahuje po desiatkach až stovkách rokov.

„Najlepšie naše lesy slúžia v boji proti zmene klímy, keď stoja tam, kde môžu viazať a ukladať uhlík z ovzdušia. Prečo by sme mali vyrúbať lesy, ktoré nás zachraňujú pred zmenou klímy na to, aby nás zachránili pred zmenou klímy?,“ pýta sa Scot Quaranda z Doogwood aliance pre agentúru Reuters.  

EÚ navyše značné množstvo biomasy, ktorou nahrádza alebo doplňuje výrobu energie z uhlia, dováža. Až 98 percent drevených paliet vyrobených v USA sú určené na vývoz do únie a to napriek tomu, že v USA je tento sektor značne neregulovaný a preto sú rozšírené aj rozsiahle výruby v mokradiach a iných oblastiach dôležitých pre udržanie biodiverzity ekosystému.

Únia o probléme vie

Európska komisia si je problému vedomá. Konať však podľa odhadov pred uzatvorením novej klimatickej zmluvy OSN v Paríži nebude.

„Komisia navrhne nový balík pre obnoviteľnú energiu v roku 2016 až 2017, ktorý bude zahŕňať aj novú politiku pre udržateľné využívanie biomasy a biopalivá,“ povedal zdroj blízky európskym inštitúciám pre agentúru Reuters.

Európski zákonodarcovia len nedávno odsúhlasili novelu smernice o biopalivách, v ktorej obmedzili ich maximálny podiel v pohonných hmotách.

Aktivisti presadzujú prísnejšie pravidlá aj pre biomasu a to vrátane limitov pre jednotlivé krajiny na jej využívanie a väčší dozor nad skutočnými emisiami, ktoré počas svojho životného cyklu toto palivo vyprodukuje.