V Nemecku skúmajú Oettingerove bočné aktivity

Foto: Európska komisia

Obvinenie proti komisárovi vzniesol istý Andreas Frank, nemecký konzultant. Podľa informácií stern.de sa už prokuratúra zaoberá otázkou, či Oettinger klamal vo svojom miestoprísažnom vyhlásení o vedľajších aktivitách, čo by predstavovalo trestný čin.

Každý z 27 eurokomisárov musí pred tým ako sa ujme úradu priznať svoje vedľajšie aktivity. Oettinger už svoje priznanie menil trikrát, no údajne ani to tretie z 10. júna nie je kompletné.

Údajne v ňom nespomenul svoje členstvo v dozornej rade Ludwigsburgského festivalu (Kuratorium der Ludwigsburger Festspiele). Túto pozíciu prijal keď sa stal premiérom Bádenska-Württemberska a nepriznal ju ani v tom čase, čo bolo porušením krajinského zákona.

Oettingerova kancelária v Bruseli vysvetlila tento prešľap tým, že komisár prijal túto čestnú funkciu keď sa stal krajinským premiérom a nepovažoval za potrebné zvlášť na túto funkciu rezignovať keď rezignoval na post predsedu krajinskej vlády.

Podľa Andreasa Franka nie je žiadne spojenie medzi členstvom v dozornej rade festivalu a úradom krajinského premiéra, keďže Oettingerov nástupca sa automaticky nestal jej členom. Oettinger by to mal tak či tak vykázať ako jednu z vedľajších aktivít, ktoré vykonával počas uplynulých desiatich rokov, čo sa nestalo.

Nie je to ale jediná vec ktorú komisár opomenul. Podľa nemeckej tlače neuviedol ani to, že ho nedávno zvolili do správnej rady istej prestížnej internátnej školy. Oettinger po upozornení Andreasa Franka prisľúbil, že tento post doplní.  

Do nástupu do funkcie eurokomisára mal Oettinger ukončiť aj svojej pôsobenie v rade Fóra regiónu Stuttgart. Napriek tomu to uvádza ako svoju súčasnú aktivitu. Po opätovnom upozornení Oettinger túto činnosť z priznania vypustil, aj keď ho Fórum stále uvádzalo ako radového člena. Riaditeľ Fóra to vysvetlil chybou v registri.

Poslednou nezrovnalosťou vo výkaze bočných aktivít je, že Oettinger nespomenul svoje členstvo v skupine, ktorá podporuje basketbalovým tím EnBW Ludwigsburg, ktorý hrá v nemeckej federálnej lige. Jeho sponzorom je energetická spoločnosť EnBW.

Komisár v tom konflikt záujmov nevidí. Keďže v súvislosti s členstvom v tomto zoskupení nezastával žiadny oficiálny post, nemusí byť podľa pravidiel správania sa európskych komisárov z roku 2004 táto aktivita vykázaná.

Oettinger je zatiaľ jediným eurokomisárom, ktorý menil svoje vyhlásenie o aktivitách. Prokuratúra v Sttutgarte teraz preveruje tvrdenie, že v ňom klamal. Výsledok by mal byť známy do dvoch mesiacov.

Nemecký komisár si nedávno vyslúžil kritiku za to, že súhlasil s návrhom Komisie zastaviť dotovanie neefektívnych uhoľných baní od roku 2014 bez toho, aby sa osobne zúčastnil konkrétneho zasadnutia kolégia komisárov.

Podľa niektorých zdrojov je nemecká kancelárka Angela Merkelová nespokojná s Oettingerovým správaním. Ten rozhodnutie Komisie napriek nesúhlasu kancelárky a nemeckého uhoľného priemyslu obhajoval.