V rokovaniach o šiestom balíku sankcií sa bude hrať o zákaz ruskej ropy

Prečerpávacia stanicu ropovodu Družba. [TASR/František Iván]

Európska komisia v piatok (8. Apríla) odobrila piaty balík sankcií proti Rusku. Už tento týždeň sa rozbehli diskusie o šiestom balíku, v rámci ktorého je na stole zákaz dovozu ruskej ropy. K dohode však tak skoro prísť nemusí.  

Piaty balík protiruských sankcií prišiel v reakcii na masakre ruskej armády v Buči. Európski lídri sa dohodli na zákaze dovozu ruského uhlia, čo ruskú ekonomiku pripraví o viac ako štyri miliardy eur. Únia ďalej zakázala ruským lodiam zakotviť v európskych prístavoch, ruské a bieloruské nákladné autá dostali zákaz vstupu na európske cesty.

Uhlie je prvou energetickou komoditou, ktorú sankcie zasiahli. Na zákaze dovozu plynu a ropy sa lídri zatiaľ nedohodli. Podľa informácií portálu EURACTIV Slovensko embargo na ruský plyn nie je ani v ďalšom balíku sankcií.

Iná je situácia s ropou, o ktorej už v pondelok (11. apríla) predbežne diskutovali ministri zahraničných vecí členských štátov na stretnutí v Luxemburgu.

„Európska komisia pracuje na tom, aby ropa bola súčasťou ďalších sankcií,” povedal po rokovaní írsky minister Simon Covenay.

Rozšírenie sankcií o ropu už avizovala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Dohoda je však podľa zdroju z prostredia Európskej komisie ešte ďaleko.

Nový balík príde pravdepodobne až po summite

Ešte vo štvrtok minulý týždeň Európsky parlament vyzval na „okamžitý zákaz dovozu ruskej ropy, plynu a uhlia”. Vyhlásenie podporili dokonca aj europoslanci zo strany Fidesz. Maďarský premiér Viktor Orbán je hlavným odporcom embarga na ropu a plyn. Váha aj Nemecko. Zdroje z Komisie však tvrdia, že nemecký postoj sa už začína meniť. Orbán naopak ropu a plyn označil za „červené čiary” a uviedol, že rozšírenie sankcií o tieto komodity bude vetovať.

Hoci Komisia už skúma, ako by k zákazu mohlo dôjsť, vzhľadom na komplexnosť problému nie je rozhodnutie možné očakávať v najbližších dňoch ani týždňoch. Analytici aj zdroje z Komisie sa zhodujú, že lídri sa pravdepodobne na zákaze nezhodnú do ďalšieho summitu. Ten bude potrebný, aby sa podarilo presvedčiť krajiny, ktoré váhajú alebo sú proti.

Ako je na tom Európa s uhlím? Zákaz jeho dovozu z Ruska domáci priemysel neohrozí

Uhlie nepotrebuje dovoznú infraštruktúru ako plyn a preto sú jeho dodávky z Ruska ľahšie nahraditeľné. Slovensko uhoľné sankcie prežije, povedal šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík. Súhlasia s ním aj oceliari, ktorí sú na výpadky dodávok pripravení.

Najbližší mimoriadny summit je podľa kalendára Európskej rady naplánovaný až na koniec mája. V prípade náhlej eskalácie napätia sa nedá vylúčiť, že sa dátum mimoriadneho summitu posunie na skorší termín. Podľa informácií portálu EURACTIV Slovensko sa aktuálne čaká na výsledky francúzskych a slovinských volieb.

Okrem politickej zhody je zákaz dovozu ropu aj technickou otázkou. Dôležité je, čo sa presne bude za ruskú ropu považovať a dátum, od ktorého by mal zákaz platiť. Zákaz dovozu uhlia, ku ktorému Komisia pristúpila minulý týždeň, začne platiť v auguste. Je preto možné očakávať, že aj v prípade ropy sa členské štáty dohodnú na prechodnom období.

Prečo ropa a nie plyn

Ropa z Ruska tvorí približne štvrtinu z celého dovozu ropy do Európskej únie. Na Slovensku je situácia ešte kritickejšia. Prakticky všetka ropa na Slovensku je dovážaná z Ruska. Na ňu sú nastavené aj technológie v jedinej slovenskej rafinérii Slovnaft.

„Zariadenia, ktoré premieňajú ropu na produkty – od palív do motorov až po plasty – sú prispôsobené tak, aby fungovali správne s konkrétnym druhom ropy,” píše Denník N.

Heger odpojenie od ropy napriek potenciálnym problémom nevylučuje. Dokonca hovorí aj o plyne. Skeptickejší postoj má minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý najmä pri plyne okamžité embargo odmieta. V rozhovore pre denník Sme uviedol, že od nezávislosti od ruského plynu je Slovensko vzdialené „minimálne 12 mesiacov”.

Zákaz dovozu plynu je zatiaľ nepriechodný nielen pre Maďarsko, ale aj pre Nemecko, ktoré s plynom z Ruska počítalo ako s integrálnou súčasťou svojho programu energetickej tranzície (energiewende).

Rozdielom medzi plynom a ropou je najmä možnosť získať alternatívnych dodávateľov. Kým pri rope je trh likvidnejší, plyn do veľkej miery závisí od neexistujúcej fyzickej infraštruktúry. Alternatívou k ruskému plynu je najmä LNG zo Spojených štátov či z Kataru. To je však omnoho drahšie a nie je ho zatiaľ možné dovážať v potrebných množstvách.