Veterných parkov je v Európe čoraz viac

V 1. polroku sa uviedli do prevádzky v príbrežných oblastiach európskych krajín veterné energetické kapacity s inštalovaným výkonom 422 megawattov (MW). V rovnakom období roku 2011 sa ich v do siete pripojilo 245 MW. Po započítaní sprevádzkovaných veterných zariadení na súši sa dosiahol inštalovaný výkon 523 MW. Vlani bol prírastok ich výkonu 348 MW.

Najrýchlejšie sa veterné parky budujú blízko pobrežia Veľkej Británie. Nemecko pokračuje vo vytváraní podmienok na osádzanie veterných turbín v pobrežnom morskom pásme, avšak tempu ich budovania nezodpovedá zvyšovanie kapacity rozvodných sietí.

Výkonný riaditeľ Európskeho združenia pre veternú energiu (EWEA) Christian Kjaer vyjadril radosť z toho, že sa do budovania prímorských energetických zariadení zapája viac investorov, medzi nimi sú aj dôchodkové fondy. Rád by však videl, aby sa aktivita výraznejšie prejavovala aj v južnej Európe.

Priniesla by investície, pracovné miesta a hospodársky rast. V krajinách na pobreží Stredozemného mora a Atlantiku však zatiaľ stojí len pár veterných turbín. Súvisí to nielen s nedostatkom finančných zdrojov, ale aj s veľkou hĺbkou mora.

„Ak lídri EÚ chcú vytvárať pracovné miesta v Európe, mali by investovať do obnoviteľných energií. Ak chcú vytvárať pracovné miesta v Rusku a Alžírsku, mali by investovať do plynu,“ upozornil Kjaer predstaviteľov členských krajín, ktorí sa koncom júna stretli na summite v Bruseli. „Investície do obnoviteľnej energie vytvára väčšiu zamestnanosť v Európe, zatiaľ čo redukuje masívny transfer európskeho bohatstva exportérom palív.“

V prípade, že sa koncom roka počasie v Severnom mori radikálne nezhorší a práce na inštalácii turbín budú môcť pokračovať až do konca decembra, tento rok by sa v Európe mohli uviesť do prevádzky veterné kapacity s výkonom viac ako 1000 MW. Tým by sa prekonal rekord z roku 2010, keď sa ich uviedlo do prevádzky takmer 900 MW.

(EurActiv/TASR/DPA)