Viac amerického plynu v Európe? Trumpovu dohodu s Junckerom spochybňuje trh

Terminál na dovoz LNG v poľskom Świnoujści [EPA-EFE/MARCIN BIELECKI]

V Európskej únii dominuje lacný ruský plyn a politici to tak skoro nezmenia. Jedinou krajinou, ktorá sa chystá vo veľkom nakupovať LNG zo Spojených štátov, je Poľsko.

Šéf Európskej komisie prisľúbil, že Európska únia bude kupovať viac amerického skvapalneného zemného plynu (LNG) a postaví viac terminálov na jeho dovoz. Aj americký prezident povedal, že Európa bude kupovať „obrovské“ množstvá LNG zo Spojených štátov.

Obchodné trendy na svetovom trhu so zemným plynom však scenár masívneho dovozu v blízkej budúcnosti vylučujú. A Jean-Claude Juncker a Donald Trump majú na ne len zanedbateľný dosah napriek slovám, ktoré odzneli na ich schôdzke v stredu 25. júla v Bielom dome.

„Masívny nákupca“ amerického plynu?

Návštevou Washingtonu chcel Juncker odvrátiť začínajúcu obchodnú vojnu. Na stretnutí skutočne získal Trumpov ústny prísľub, že Spojené štáty neuvalia nové clá na autá dovážané z Európskej únie.

Ako uviedol Juncker po stretnutí, Únia sa na oplátku zaviazala, že „postaví viac terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov.“ Píše sa o tom aj v spoločnom vyhlásení šéfa Komisie a amerického prezidenta: „Európska únia chce dovážať viac LNG zo Spojených štátov s cieľom diverzifikovať dodávky energií.“

Trump v ďalších vyjadreniach použil ešte silnejšie slová. „Predstavitelia Európskej únie mi povedali, že začnú okamžite kupovať sóju od našich skvelých farmárov. A tiež budú kupovať obrovské množstvá LNG,“ napísal Trump na Twitteri po stretnutí s Junckerom.

Na mediálnom brífingu Trump hovoril o Európe ako o budúcom „masívnom nákupcovi“ amerického plynu.

Nízka pravdepodobnosť úspechu

Pravdepodobnosť, že sa táto predstava v blízkej budúcnosti naplní, je mizivá.

Časový rozmer je pritom dôležitý, pretože záväzok Európy zvýšiť dovoz vybraných amerických komodít bol vo vyjadreniach lídrov rétoricky spojený s americkým záväzkom v najbližších mesiacoch rokovať s Európou o znížení ciel na priemyselné výrobky.

Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku. 

Európa dnes dováža len veľmi nízke množstvo amerického zemného plynu, medziročne import dokonca klesol. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa mala situácia v najbližších mesiacoch výrazne zmeniť. Spojené štáty dnes vďaka vyšším cenám vyvážajú LNG predovšetkým do Južnej Ameriky a Ázie. Európa zase dováža najmä lacný ruský potrubný plyn. A hoci v Európe majú vyrásť nové terminály pre dovoz LNG, naplánovaných je ich len zopár, v najbližšom roku iba jeden.

Jedinou európskou krajinou, ktorá momentálne plánuje kupovať viac amerického plynu a rozšíriť dovozné kapacity, je Poľsko.

Zanedbateľné dodávky LNG do Európy

Rusko je suverénne najväčším exportérom zemného plynu do Európy. Podľa pravidelnej správy Európskej komisie o trhu s plynom, ho v prvom štvrťroku 2018 doviezlo vyše 400 TWh. Na druhom mieste bolo s menej ako 400 TWh Nórsko a na treťom s približne 100 TWh Alžírsko.

Celkový dovoz plynu v skvapalnenej podobe, čo je jediný spôsob, ako sa do Európy môže dostať americký zemný plyn, dosiahol v prvom štvrťroku len približne 100 TWh.

Lobuje za americký plyn: Európa by sa mala vybrať našou cestou

Na európskom trhu je dosť miesta pre skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov, hovorí jeho obhajca, FRED H. HUTCHINSON. Šéf LNG Allies tvrdí, že pre Slovensko môže byť prístupový bod poľský terminál. 

Ako spresňuje Komisia, vo februári 2018 prišlo do Únie najnižšie mesačné množstvo LNG za posledné tri roky. „Dôvodom je, že vysoké spotové (burzové) ceny v Ázii v zime robia Európu menej atraktívnou destináciou pre spotové dodávky LNG,“ píše sa v analýze.

Najväčším dovozcom LNG do Európy zostal aj v prvých štyroch mesiacoch tohto roka Katar s podielom 35 percent.

Viac ruského LNG ako amerického

Trhový podiel Spojených štátov na dodávkach LNG bol v tomto období len 1 percento. Medziročne sa dokonca znížil – v rovnakom období pred rokom predstavoval 6 percent.

Vyšší trhový podiel mal dokonca aj ruský LNG z vývozného terminálu Jamal: 3 percentá. Rusko pritom 90 percent plynu predáva Európe cez potrubia.

V roku 2017 doputovalo do Európy 20 plavidiel s LNG na palube, v prvom kvartáli 2018 len dve, a to do Portugalska a Spojeného kráľovstva. Prístup amerických vývozcov voči svetového trhu je úplne opačný. Komisia vo svojej správe uvádza, že v medziročnom porovnaní sa celkový americký vývoz zvýšil o 49 percent.

Budeme nakupovať plyn od Japoncov? Zazmluvnili si ho priveľa

Európa a Japonsko podpísali dohodu o LNG. Chcú využiť nadbytok plynu na svetovom trhu.

„Väčšina dodávok smerovala na trhy s vysokými cenami v Ázii (69 percent) a latinskej Amerike (19 percent),“ uvádza Komisia.

Európske ceny sú prinízke

Britská cena mesačných kontraktov na LNG, ktorá je v Európe smerodajná, sa po väčšinu z posledných 12 mesiacov pohybovala pod singapurskou spotovou cenou, ktorá je ázijskou referenciou. V júli 2018 stál 1 MMBtu LNG v Singapure 9,117 amerického dolára, v Británii 7,603 dolára, píše agentúra Bloomberg.

Čo sa týka priemernej ceny amerického LNG v Európe, ktorá zahŕňa aj vysoké prepravné náklady, tá sa pohybuje na úrovni 6 – 7,5 dolára. Cena ruského potrubného plynu je polovičná: 3,50 – 4 doláre za 1 MMBtu.

Gazprom: Americký plyn nám v Európe nekonkuruje

Ruský plynárenský gigant očakáva zvýšenie dodávok do Európy, v ktorej klesá domáca produkcia.

Ruský analytik Alexander Kornilov z konzultačnej firmy Aton pre Bloomberg pripustil, že dovoz amerického plynu môže pri súčasných európskych cenách vzrásť. Manas Satapathy z Accenture Strategy však pripomenul, že ruský vývozca Gazprom sa opakovane vyjadril, že ruský plyn nemá konkurenciu vzhľadom na nízke výrobné náklady. Rusko bude podľa neho znižovať ceny tak, aby bol americký LNG vždy drahší.

Americký plyn má pritom v Európe ďalších konkurentov: LNG z Kataru, Nigérie či Alžírska, ako aj obnoviteľné zdroje, ktoré chcú čoraz viac využívať na úkor fosílnych palív Nemecko aj Británia.

O obchode rozhodujú ceny

Royal Dutch Shell, ktorý sa podieľa na stavbe nového ruského plynovodu z Ruska do Nemecka Nord Stream 2, vo štvrtok 26. júla ústami svojho šéfa povedal, že celosvetové cenové signály určujú obchodné toky LNG.

„Dosiahne americký LNG Európu? Áno, ale len ak bude trhová príležitosť, ktorá dáva zmysel,“ citovala Bena van Beurdena agentúra Reuters.

Nord Stream 2: Šefčovič sa zastal Trumpa, Kremeľ sa mu vysmial

Európska komisia podporila Spojené štáty v kritike nového ruského plynovodu. Hovorca ruského prezidenta hovorí o neférovej súťaži.

Royal Dutch Shell, ako aj portugalský Galp, taliansky Edison a britský BP oznámili, že v budúcnosti môžu prepravovať na starý kontinent viac plynu z plánového exportného terminálu Calcasieu Pass v Louisiane. Stále však platí, že aj keď sa zariadenie po rokoch dokončí, komodita môže nakoniec smerovať na atraktívnejšie trhy.

Reuters pripomína, že politici ako Trump a Juncker to nevedia veľmi ovplyvniť. Na americké dodávky plynu do Európy platia už teraz nulové clá.

Pomalá výstavba infraštruktúry

Európska exekutíva vie na druhej strane zvýhodniť investície do stavby nových dovozných terminálov na kontinente, čo je spôsob ako prispieť k naplneniu prísľubu jej šéfa vo Washingtone. Lenže aj v tejto veci narážajú politické prísľuby na aktuálnu ekonomickú realitu.

Podľa júlovej správy Európskej agentúry pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) sa v Európskej únii momentálne plánuje šesť projektov spoločného záujmu (PCI) s cieľom rozšírenia kapacít pre dovoz LNG.

Len zariadenie na chorvátskom ostrove Krk má však vyrásť v dohľadnej dobe – v roku 2019. Projekt výstavby ide zatiaľ podľa plánu a na rok 2023 je naplánovaný ďalší PCI s cieľom jeho rozšírenia.

Dodávky skvapalneného zemného plynu z Chorvátska sú o krok bližšie k realite

Prístup k LNG z chorvátskeho terminálu môže mať od roku 2020 aj Slovensko.

Projekt terminálu v severnom Grécku je naplánovaný až na rok 2020, pričom vlani nevykázal žiadnu aktivitu. Zariadenie na LNG v írskom Shannon má do prevádzky vstúpiť až v roku 2022 tak ako meškajúci terminál vo švédskom Gothenbergu. Ešte o rok neskôr sa má zrealizovať posledný PCI – projekt rozšírenia poľského terminálu, ktorý zatiaľ prebieha podľa plánu.

Slabo využívané existujúce terminály

Európska komisia by mohla prostredníctvom zvýšenia dotácií na PCI povzbudiť výstavbu terminálov v súlade s Junckerovým sľubom. Narazí však na nevôľu časti európskych politikov investovať do infraštruktúry pre fosílne palivá, ktorí môžu ako argument použiť nízku úroveň využívania existujúcich terminálov.

Analýza: Europoslanci, čo hlasovali proti plynovodným projektom, sú lojálni k Rusku

Uznesenie Zelených proti infraštruktúre, ktorá má posilniť vnútorný trh s fosílnymi palivami, v Európskom parlamente neprešlo. VoteWatch zistil, že zaň hlasovali tí členovia, ktorí podporujú Moskvu. 

Ako uvádza správa priemyselného združenia Gas Infrastructure Europe z januára 2018, v Európskej únii je ich v prevádzke už teraz 29. Šesť z nich sú malé terminály LNG, ktoré nevedia prijať objemné zaoceánske dodávky. Iné sektorové združenie, Medzinárodná plynová únia, však spresňuje, že aj tak je európskych terminálov priveľa: v roku 2017 sa využívali v priemere len na 27 percent.

Za dôvod považuje „konkurenciu zo strany potrubného plynu skombinovanú s nižším dopytom v elektroenergetike.“

V Číne fungovali podobné zariadenia vlani na 73 percent.

Poľská výnimka potvrdzuje pravidlo

Jediný prvok hospodárskej reality, ktorý schôdzka Trump-Juncker verne odráža, je nedávna poľská dohoda s americkými vývozcami.

Minulý mesiac podpísala štátna firma PGNiG dlhodobé zmluvy na nákup americkej komodity s Venture Global LNG a Sempra Energy. Od roku 2022 chce PGNiG počas 20 rokov nakúpiť 100 BCM, informoval portál TheNews.pl.

Slovensko presadzuje tému skvapalneného plynu, samo k nemu nemá prístup

Európski ministri energetiky v Bratislave hovorili o alternatívnych dodávkach plynu a cezhraničných prepojeniach.

V roku 2022 vyprší PGNiG dlhodobá zmluva s Gazpromom a okolo tohto roku plánujú tiež americké firmy postaviť nový vývozný terminál v Spojených štátoch. Nejde o prvý poľský kontrakt s Američanmi – v novembri sa na päť rokov zaviazali nakupovať LNG z terminálu Sabine Pass v Louisiane.

Poľský prípad však len podčiarkuje celoeurópsky trend. Diverzifikácia dodávok od Ruska k Spojeným štátom je politickým záujmom Varšavy, ktorého ekonomický fundament spochybňujú nielen nízke ceny ruského plynu, ale aj dlhodobá viazanosť na amerických dodávateľov. Práve tú ako netrhovú v minulosti vyčítala Európska komisia Rusku.