Vláda chce zdaniť nadmerný zisk jadrových elektrární. Tie hrozia bankrotom

Chladiaca veža tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. [TASR - Henrich Mišovič]

Vláda chce pravdepodobne vykryť rekordné ceny energií zdanením zisku jadrových elektrární. Nový zákon môže vyústiť do bankrotu elektrární, čím sa zmarí šesť miliárd eur, ktoré doteraz šli do dostavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, hovoria Slovenské elektrárne.

Výroba a obchodovanie s elektrickou energiou vyrobenou v jadrových blokoch bude podliehať dani z nadmerného zisku, hovorí návrh zákona, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera zároveň požiadal Národnú radu SR o skrátené legislatívne konanie.

„Návrhom dochádza k zavedeniu dane z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac,” uviedlo Ministerstvo hospodárstva v dôvodovej správe k schválenému materiálu.

Expert na solár: Energia bude už len drahšia. Firmy by mali investovať do sebestačnosti

Ak Slovensko zostane pri uhlíkovo náročných technológiách, je pravdepodobné, že cena energie bude rásť rýchlejšie. Čím skôr prejdeme na obnoviteľné zdroje, tým je vyhliadka lepšia, hovorí v rozhovore JURAJ HOTOVÝ.

Daň bude platiť držiteľ povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky alebo povolenia na prevádzku jadrového zariadenia. Držiteľom tohto povolenia sú Slovenské elektrárne (SE), ktoré prevádzkujú obe jadrové elektrárne na Slovensku. V Slovenských elektrárňach má štát prostredníctvom ministerstva hospodárstva zhruba tretinový podiel. Zvyšok si medzi sebou na polovicu delia dve zahraničné firmy – energetický holding EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča a talianska energetická firma Enel.

Podľa nich prijatie nového zákona bez analýzy vplyvov vyústi do bankrotu spoločnosti Slovenské elektrárne, zastaví proces spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach ako aj dostavbu 4. bloku. Zmarí sa tak investícia vo výške šiestich miliárd eur, reagovali SE na vládou schválený zákon.

Štát bude od výrobcov žiadať 50 percent čiastky vyrátanej ako súčin množstva vyrobenej elektriny v tomto jadrovom zariadení a dodanej na trh s elektrinou za zdaňovacie obdobie vyjadrenej v megawatthodinách a nadmerného zisku. Nadmerný zisk rezort hospodárstva stanovil ako rozdiel priemerných cien elektrickej energie na burze za obdobie od 1. januára roka, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu roku, do 30. júna roka, ktorý predchádza rozhodujúcemu roku a ekonomických nákladov na výrobu elektriny v jadrovom zariadení v eurách za megawatthodinu.

Štáty môžu znižovať ceny energií, len ak neporušia trhové pravidlá

Eurokomisia vypracuje balík opatrení, aby pomohla členské štátom znižovať ceny energií v súlade s pravidlami vnútorného trhu s energiou, sľúbila komisárka pre energetiku Kadri Simson na stretnutí ministrov hospodárstva v Slovinsku. 

Daň ohrozuje financovanie dostavby Mochoviec

Podľa Slovenských elektrární nie je zákon v súlade s dlhodobým strategickým plánom spoločnosti, ktoré schválilo predstavenstvo so zastúpením štátu. Navrhovaná daň tiež  vysoko prevyšuje predpokladaný zisk spoločnosti, argumentujú SE.

Strategický plán na roky 2022 až 2026 predpokladal čistý zisk na rok 2022 na úrovni 92 miliónov eur a na rok 2023 na úrovni 320 miliónov eur. „Zavedenie dane z nadmerného zisku spôsobí na rok 2022 čistú stratu na úrovni 72 miliónov eur a na rok 2023 na úrovni 161 miliónov eur,” uviedla hovorkyňa SE Oľga Baková.

V roku 2022 by podľa SE mala byť daň z nadmerného zisku 207 miliónov eur a na rok 2023 pri predpokladanom zisku 320 miliónov eur je daň z nadmerného zisku 608 miliónov eur.

„Za týchto podmienok si nevieme predstaviť, že financujúce banky budú súhlasiť s odkladom ich splátok, keď už dnešná zadlženosť spoločnosti je vysoko nad štandardom priemyslu. Pri súčasnom zadlžení 3,7 miliardy eur a technickom defaulte, v ktorom sa spoločnosť  od 1. februára nachádza, neočakávame, že majoritný akcionár bude naďalej financovať dostavbu Mochoviec 3 a 4, keďže nemá istotu návratnosti investície,” upozornila Baková.

Rezort financií pracoval s inými číslami. Minister financií Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády uviedol, že nová daň by mala v tomto roku priniesť do štátneho rozpočtu okolo 50 miliónov eur. V nasledujúcich rokoch by mal výnos tejto dane vzrásť až na 300 miliónov eur. Vládou schválený návrh ešte musí odobriť Národná rada SR.

Heger šiel na summit brániť jadrovú energiu, do záverov sa nedostala

Stretnutiu európskych lídrov dominovali prudko stúpajúce ceny energií. Na čom sa hlavy štátov  nakoniec dohodli a kde dohoda chýbala?  

Partner