Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump na summite G20 v Hamburgu. [EPA/SEAN GALLUP / POOL]

„Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,“ vyhlásil Donald Trump.

Európska únia zvažuje zavedenie 25 percentného dovozného cla na americké výrobky v celkovom objeme takmer 3 miliardy eur, ak americký prezident Donald Trump zrealizuje svoje plány a zavedie vysoké clá na všetok dovoz ocele a hliníka. Uviedli to v týchto dňoch zdroje z Európskej únie.

Trump koncom týždňa uviedol, že „na budúci týždeň podpíše dovozné clá na oceľ vo výške 25 percent a na hliník vo výške 10 percent”. V reakcii na to Európska komisia oznámila, že na tieto kroky bude „rázne“ reagovať.

Oficiálne sa ako dôvod amerického zavedenia ciel na oceľ a hliník udáva národná bezpečnosť. Podľa EÚ však v skutočnosti ide len o protekcionizmus s cieľom zlepšiť pozíciu domácich firiem.

Protekcionizmus nie je odpoveď

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker v oficiálnej reakcii na zámer prezidenta USA upozornil, že odsudzuje tento krok, ktorý vníma ako očividný zásah s cieľom ochraňovať domáci americký priemysel a ktorý nie je založený na odôvodnení chrániť národnú bezpečnosť.

Ako uviedla agentúra Reuters, hodnota exportu ocele z EÚ do USA dosiahla vlani 5,3 miliardy eur a v prípade hliníka to bolo 1,1 miliardy eur. Navyše, dodali zdroje z EÚ, pri niektorých typoch ocele USA nemôžu preukázať za minulý rok žiadne zvýšenie dovozu. To znamená, že v prípade tejto ocele sa žiadne ochranárske opatrenia uplatniť nemôžu. Zdroje z EÚ dodali, že pri spomínaných typoch ocele dosiahol v roku 2017 únijný export do USA okolo 2,8 miliardy eur.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

„Protekcionizmus nemôže byť odpoveďou na náš spoločný problém v oceliarskom sektore. Namiesto hľadania riešenia tento krok môže ešte viac zhoršiť celú situáciu. EÚ bola po desaťročia blízkym bezpečnostným spojencom USA. Nebudeme nečinne sedieť ak náš priemysel bude zasiahnutý nespravodlivými opatreniami a pracovné miesta Európanov sa ocitnú v ohrození,“ odkázal do Washingtonu.

Upozornil, že EÚ zareaguje dôrazne a primerane na obranu svojich záujmov. Eurokomisia podľa jeho slov už v najbližších dňoch predloží návrh na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorý bude obsahovať vyvažujúce protiopatrenia proti plánom USA.

Ak by sa dovozné clá dotkli všetkej európskej ocele vyvážanej do USA, Európska únia je pripravená uvaliť 25 percentné clo na dovoz vybraných produktov z USA v hodnote okolo 2,8 miliardy eur. Z toho tretinu by tvorila americká oceľ, ďalšiu iné priemyselné produkty a zvyšnú tretinu poľnohospodárske výrobky. Zoznam produktov by mal byť členským krajinám EÚ známy na budúci týždeň.

Rýchla reakcia Trumpa

Americký prezident Donald Trump pohrozil Európskej únii, že v prípade zvýšenia ciel na produkty amerických firiem uvalí na autá z EÚ daň.

„Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na ich autá, ktoré sa valia do USA,” uviedol Trump na Twitteri.

Zároveň sa posťažoval na „ročný obchodný deficit USA vo výške 800 miliárd USD (649,77 miliardy eur),“ za ktorým vidí „mimoriadne hlúpe“ obchodné dohody a obchodnú politiku Spojených štátov. Zopakujúc slová z obdobia prezidentskej kampane v roku 2016 Trump uviedol, že obchodné dohody presúvajú pracovné miesta a bohatstvo z USA do iných krajín, v ktorých sa Američania stretávajú s výsmechom. „To už stačilo,“ dodal.

Podľa amerického denníka Washington Post hlavným cieľom Trumpových útokov je Nemecko, keďže sú to práve nemecké automobilky, ktoré vo veľkom vyvážajú do USA. Podľa Zväzu nemeckého automobilového priemyslu (VDA) sa v roku 2017 na americkom trhu predalo okolo 1,35 milióna áut. Oproti roku 2016 to znamená rast o 1 percento. Samotné USA mali v danom roku v oblasti automobilov a komponentov s Nemeckom deficit vo výške 22,3 miliardy amerických dolárov.