Vyhostenie diplomatov nemení postoj Merkelovej k Nord Stream 2

Videostretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, 5. februára 2021. [EPA-EFE/Sean Gallup]

„Pozícia federálnej vlády k projektu Nord Stream 2 je známa a vyhostenie diplomatov ju zatiaľ neovplyvní,“ reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová na kroky Ruska. Dodala, že „je diplomatickou povinnosťou“ udržiavať otvorené komunikačné kanály s veľkým východným susedom Európy.

Rusko minulý týždeň oznámilo, že vyhostí švédskych, nemeckých a poľských diplomatov. Obvinilo ich z účasti na nepovolených protestoch proti uväzneniu kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Nemecká kancelárka vyhostenie diplomatov označila za „neoprávnené“. Úradník nemeckej vlády uviedol, že „ministerstvo zahraničia predvolalo ruského veľvyslanca na urgentné stretnutie a bol veľmi jasne oboznámený s nemeckým stanoviskom“. Európska únia zareagovala s prehlásením, že jej vzťahy s Moskvou dosiahli nové dno.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka po virtuálnom stretnutí o bezpečnostnej politike a spolupráci (5. februára) spoločne odsúdili ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho zaobchádzanie s Navaľnym. Okrem toho sa v rozhovore venovali aj dostavbe plynovodu Nord Stream 2.

Navaľného zadržanie môže spustiť využívanie európskeho Magnitského zákona

Nedávno schválený zákon EÚ podľa amerického vzoru Magnitského aktu, ktorý bloku umožňuje ukladať sankcie voči porušovateľom ľudských práv, by mohol čoskoro ožiť. V Únii totiž v súvislosti so zadržaním Alexeja Navaľného narastá počet výziev na uplatnenie nových opatrení voči Rusku.

Kontroverzný plynovod

Ako súvisí dostavba plynovodu, vyhostenie európskych diplomatov z Ruska a Alexej Navaľnyj? Projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý väčšinovo vlastní a prevádzkuje ruská štátna spoločnosť Gazprom, má zvýšiť dodávky plynu z Ruska do Európy. Okrem toho, že zaostáva za časovým plánom, politicky proti nemu vystupujú USA, Ukrajina a Poľsko.

Nord Stream 2, ktorý chce nemecká vláda napriek odporu viacerých krajín a sankciám zo strany USA dostavať, sa koncom roka opäť dostal na titulné stránky novín. Stalo sa tak v auguste po otrave lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktorý bol následne prevezený do Nemecka. Nemeckí vyšetrovatelia vtedy potvrdili, že na Navaľného bola použitá nervová látka novičok, používaná ako chemická zbraň počas studenej vojny.

Európska únie zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom. Tie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách. Rusko pohrozilo odvetnými opatreniami.

Opozičný líder Alexej Navaľny sa v polovici januára vrátil do vlasti, kde ho okamžite po prílete zadržali. Zatknutie Navaľného ostro odsúdil europarlament a ako odvetné opatrenie žiadal okamžité zastavenie stavby Nord Stream 2. Nemecká vláda, ktorá je hlavným advokátom projektu, však medzi ním a zatknutím Navaľného nevidí spojitosť. Naďalej podporuje dostavbu, na svojej strane má aj nemeckých podnikateľov.

Komerčný projekt

Podľa názoru Nemecka je Nord Stream 2 obchodným projektom. Prehlásila to regionálna vláda Meklenburska-Predpomoranska. Na jej území má plynovod ústiť z mora na pevninu. Snaží sa tým obísť možné sankcie zo strany USA. Regionálna vláda tvrdí, že plynovod je komerčná investícia, ktorá je kľúčom k bezpečnosti dodávok v Európe.

Kritici v Nemecku i mimo neho sú proti projektu z environmentálnych, geopolitických a bezpečnostných dôvodov. Washington dlho argumentoval tým, že plynovod zvýši vplyv Ruska na Európu. Nový americký prezident Joe Biden je presvedčený, že je to „pre Európu zlý obchod“.

Dostavba Nord Stream 2 sa oneskorí. Musí sa prispôsobiť prísnejšej smernici EÚ

Súdny dvor EÚ zamietol žaloby spoločností Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG proti smernici EÚ. Tá mení podmienky pre plynovody vedúce z tretích krajín do EÚ.

Aj keď kancelárka Merkelová dostavbu plynovodu Nord Stream obhajuje, jej nástupcovi, ktorý bude jasný po jesenných voľbách, ešte môže spôsobiť problémy. Jeden z budúcich možných lídrov Nemecka je šéf kresťanských demokratov Armin Laschet. Ten dostavbu Nord Stream 2 podporuje. Proti je však strana Zelených, s ktorou pravdepodobne vytvorí vládu.

Macron: Bez spolupráce Francúzska a Nemecka to nepôjde

O plynovode Nord Stream 2 ako o „obchodnom“ projekte hovorí aj nemecká kancelárka. Po rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom však priznala, že projekt „má aj politické dôsledky a hrá veľkú úlohu v transatlantickej oblasti“.

Vzhľadom na zatknutie Navaľného a možné sankcie zo strany Európy sa Merkelová vyjadrila, že si „vyhradzuje právo pokračovať v sankciách, najmä voči jednotlivcom“.

V reakcii na dostavbu kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 prezident Macron uviedol: „Stanovili sme európsky kurz a budem sa ho držať. Bez úzkej  francúzsko-nemeckej spolupráce sa ďalej nepohneme. Chceme, aby európska energetická transformácia bola čo najviac suverénna a zohľadňovala zmenu klímy. V dialógu s Ruskom ohľadom energetiky chceme byť ambicióznejší.“