Vyšehradský plynovod: otázka času

Slovenský prepravca zemného plynu Eustream, a.s. a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete GAZ-SYSTEM, S.A. podpísali minulý týždeň tzv. Letter of intent, ktorým vyjadrili zámer spolupracovať na projekte plynovodného prepojenia medzi Poľskom a Slovenskom.

„Poľsko-slovenské prepojenie, ktoré práve analyzujeme, by sa mohlo stať súčasťou severo-južného koridoru,“ uviedol Jan Chadam, predseda predstavenstva GAZ-SYSTEM.

Jedným z prínosov projektu je, podľa Chadama, umožniť cez poľskú prepravnú sústavu stredoeurópskym zákazníkom prístup k LNG terminálu pri meste Świnoujście, na pobreží Baltského mora.

V rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita Jan Chadam prezradil, že prepojenie by mohlo byť dokončené už v rokoch 2016 – 2017 a operovať obojsmerne, ale predovšetkým bude slúžiť v smere z Poľska na Slovensko.

Poľská spoločnosť plánuje vybudovať do roku 2014 viac ako 1000 km nových potrubí, ktoré uľahčia prepravu na území Poľska. Pre poľsko-slovenské prepojenie bude musieť vybudovať 160km potrubia, čo predstavuje investíciu viac ako pol miliardy zlotých (129 miliónov eur).

Antoine Jourdain, predseda predstavenstva spoločnosti Eustream zdôraznil, že „príprava štúdií bude koordinovaná tak, aby táto ďalšia časť severno-južného koridoru, nasledujúca po slovensko-maďarskom prepojení, slúžila trhu a bezpečnosti dodávok plynu krajinám V4+.”

Firmy sa dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny, ktorá bude zodpovedná za prípravu technickej, ekonomickej, environmentálnej a právnej analýzy projektu. Výsledok konzultácií bude štúdia uskutočniteľnosti a špecifikácia obchodných podmienok pre vybudovanie poľsko-slovenského prepojenia. O prípadnom ďalšom pokračovaní v implementácii projektu by sa malo rozhodnúť v roku 2012. Spoločnosti chcú požiadať EÚ o podporu pri spolufinancovaní pripravovaných analytických štúdií.

Slovensko-maďarské prepojenie v štádiu prípravy

V decembri 2010 sa predsedkyňa vlády Iveta Radičová dohodla s maďarským kolegom Viktorom Orbánom na vybudovaní plynového prepojenia medzi oboma krajinami. Dovtedy chýbajúci investor na maďarskej strane by mohol byť nahradený investíciou z maďarského štátneho rozpočtu.

Počas zasadnutia Európskej rady v Bruseli v decembri 2010 a stretnutia predstaviteľov krajín Vyšehradskej štvorky, slovenská premiérka vyjadrila podporu aj ďalšiemu prepojeniu s Poľskom

Prepojenie poľského trhu dosiaľ obmedzené

Poľsko má dosiaľ vybudované prepojenie len s Nemeckom, v oblasti Lasów, ktorý umožňuje dovoz 900 miliónov m3 plynu ročne a v budúcnosti by mal kapacitu až 1,5 miliardy m3 ročne. V jeseni tohto roku by sa malo dokončiť poľské prepojenie s Českou republikou, s kapacitou viac ako 500 miliónov m3 plynu ročne. Prepojenie so Slovenskom má byť oveľa efektívnejšie, kapacita sa odhaduje až na 5 miliárd m3 plynu ročne.