Vysoké účty za energiu rieši Ukrajina dotáciami

Ukrajinská vlády vyčlení 4,5 milióna hrivien (200-tisíc eur) na podporu energeticky chudobných rodín. Oznámil to v príhovore ukrajinský premiér Arsenij Jeceňuk.

Po ohlásení energetickej reformy, ktorá bola podmienkou na získanie niekoľko miliardovej pôžičky od Medzinárodného menového fondu (MMF), ceny za zemný plyn pre domácnosti neustále stúpajú. Podľa odhadov dnes tvoria približne tretinu nákladov ukrajinských domácností.

Podľa informácií  MMF platili ukrajinské domácnosti v roku 2012 iba pätinu dovozovej ceny zemného plynu na úkor štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz. Dotácie v tejto forme tak predstavovali až 7,5 percent ukrajinského HDP.

Reformou energetického sektora má Ukrajina do roku 2018 odstrániť fiškálny deficit Naftogazu a to aj zvyšovaním cien pre odberateľov. MMF zároveň odporučilo stlmiť následky cenového zvýšenia najmä pre nízkopríjmové rodiny a to cielenými opatreniami.

Ukrajina preto pripravila program, ktorý má týmto rodinám pomôcť. „Skoro každý tretí občan dostane túto dotáciu,“ oznámil ukrajinský šéf vlády v nedeľnom príhovore. Jaceňuk zároveň pripomenul, že štát pomáha viac ako 2 miliónom rodín platiť účty a bývanie a komunálne služby.

Na získanie energetickej dotácie zo štátneho rozpočtu Ukrajinci nemusia uvádzať referenčné dokumenty či preukazovať príjmy. „Odstránili sme všetky byrokratické prekážky. Ukrajinské rodiny dostanú dotáciu priamo,“ vyhlásil Jaceňuk.

„V rozpočte máme peniaze pre každú rodinu, ktorá potrebuje pomoc od štátu na kompenzáciu vysokých cien energie,“ dodal.

Mnohí experti sa domnievajú, že Ukrajina by okrem diverzifikácie dodávateľov mala predovšetkým investovať do energetickej účinnosti, ktorá by energeticky chudobným rodinám pomohla znížiť účty za elektrinu a plyn.

„Ak by Ukrajina zvýšila svoju energetickú účinnosť na úroveň EÚ, pochybujem, že by vôbec nejaký plyn musela dovážať,“ vyhlásil nedávno švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt.

Ukrajina je jednou z energetiky najnáročnejších krajín v Európe. Podiel množstva energie a hospodárskeho výkonu je dokonca 2-krát vyšší ako v Rusku a 10-krát vyšší ako je priemer krajín OECD.