Vzácnu prírodu na ostrove Maurícius ohrozuje únik ropy

Z havarovaného japonského tankera Wakashio vyteká ropa na koralový útes. Maurícius. [EPA-EFE/Reunion Region Handout]

Koraly a ekosystém ostrova Maurícius v Indickom oceáne sú ohrozené vytekajúcou ropou z havarovaného japonského tankera. Maurícius vyhlásil „stav ekologickej núdze“. 

Ropa unikla z japonského ropného tankera Wakashio, ktorý narazil na útes v morskej prírodnej rezervácii na ostrove Maurícius 25. júla. Stále nie je jasné, prečo loď plávala tak blízko pobrežia. Asi o týždeň neskôr začala z prasknutej nádrže vytekať ropa.

Podľa údajov miestnych úradov sa únik zastavil po tom, ako z lode prečerpali zvyšnú ropu.

Podľa satelitných fotografií sa ďalších tisíc ton ropy šíri z miesta úniku v prírodnej rezervácii Blue Bay Marine Park pozdĺž pobrežia na sever.

Následky budú trvať desaťročia, varujú vedci

Vedci tvrdia, že katastrofa môže ovplyvniť Maurícius a jeho hospodárstvo závislé od cestovného ruchu na celé desaťročia.

“K tomuto úniku ropy došlo v jednej z najcitlivejších oblastí na Mauríciu,” hovorí oceánograf a environmentálny inžinier Vassen Kauppaymuthoo pre agentúru Reuters telefonicky z ostrova, kde situáciu sleduje.

“Z následkov tejto ekologickej katastrofy sa bude ostrov zotavovať desaťročia. Hrozí, že niektoré škody budú nevratné,” dodáva oceánograf.

Medzi ohrozené druhy patria morské riasy pokrývajúce dno v plytkých vodách, koralové ryby ako je klaun očkatý, mangrovníkové stromy s koreňmi v pobrežných vodách alebo kriticky ohrozený ružový holub, ktorý nežije nikde inde len na Mauríciuse. V morskej prírodnej rezervácii Blue Bay Marine Park, ktorú zasiahol únik ropy, žije 38 druhov koralov a 78 druhov rýb.

Vo štvrtok sa firma Nagashiki Shipping, ktorej patrí havarovaný tanker, uviedla, že je pripravená prevziať zodpovednosť a katastrofu bude kompenzovať.

 

Ropná škvrna už zasiahla približne 15 kilometrov pobrežia, uviedla prezidentka Maurícijskej spoločnosti pre ochranu morských zdrojov Jacqueline Sauzier.

„Nemáme vybavenie ani odborné znalosti na odstránenie ropy. Čas je pritom zásadný faktor pri znižovaní škôd,“ hovorí pre agentúru Reuters.

Miestni obyvatelia bez ochranných prostriedkov sa v toxickej vode snažia zachytiť čo najviac uniknutej ropy pomocou ľudských vlasov a pliev z tovární na výrobu cukrovej trstiny.

Ohrozenie celého ekosystému ostrova

Koralové útesy a ryby pocítia dôsledky znečistenia ako prvé. Pre hospodárstvo ostrova je to tvrdý úder, keďže je založené na cestovnom ruchu a rybolove. Koraly, ktoré katastrofu prežijú, budú oslabené a málo odolné proti morským horúčavám. Tie zasahujú túto oblasť v dôsledku zmeny klímy a spôsobujú vymieranie koralov.

“Ak sa bude situácia vyvíjať ako doteraz, sú vyhliadky ďalšej existencie koralových útesov veľmi pochmúrne,” uviedol Alex Rogers, hosťujúci profesor na Oxfordskej univerzite a vedecký riaditeľ neziskovej spoločnosti REV Ocean.

Ochrancovia prírody sa obávajú preniknutiu ropy do mangrovníkových lesov, kde korene slúžia ako úkryty pre mláďatá rýb.

Ropa sa tiež môže dostať do pôdnych sedimentov okolo mangrovníkov. To môže udusiť mäkkýše, kraby a vajíčka rýb, hovorí Callum Roberts, profesor ochrany morských zdrojov na univerzite v Exeteri.

Zraniteľné sú aj vtáky hniezdiace v mangrovníkoch alebo migrujúce cez blízke mokrade. Požitie ropy spôsobí, že sa vtáky ľahko podľahnú chorobám a môžu stratiť schopnosť lietať, uvádza environmentálny toxikológ Christopher Goodchild zo Štátnej univerzity v Oklahome.

Výskum ukázal, že „aj malé množstvo ropy, ktoré sa dostane do vtáčieho vajca môže spôsobiť zmenu vo fyziológii vtáčích embryí,“ upozorňuje Goodchild.

Lôžka morských rias, ktoré podobne ako mangrovníky uchovávajú CO2 a zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane pobrežia pred vlnami.

Vedci varujú, že vyplavené stvrdnuté kusy ropy môžu viesť na pobreží k trvalým zmenám.

“Ropa môže v dlhodobom horizonte „vyasfaltovať“ pobrežie ostrova,“ vystríha Ralph Portier, environmentálny vedec na Louisianskej štátnej univerzite, ktorý študoval následky úniku ropy v roku 2010 v Mexickom zálive.