Z emisnej kauzy sa stáva medzinárodný škandál

Zdroj: Mikko Itälahti, www.creativecommons.org

Predaj slovenských emisných povoleniek tajomnej firme Interblue Group už nerezonuje iba na slovenskej vnútropolitickej scéne. Podľa dobre informovaného zdroja z prostredia Európskej komisie obchod s tak nízkou cenou nahneval aj niektorých našich partnerov v EÚ, najmä severské krajiny.

Slovenská vláda dostala za tonu emisií 5 eur. Bývalý český minister životného prostredia Martin Bursík v rozhovore pre SME povedal, že jeho vláda predala Japonsku tonu emisií za minimálne dvojnásobok. Zároveň upozornil, že podobné transakcie majú negatívny vplyv na trh s CO2, pretože "je to za dampingovú cenu" a znižujú efekt Kjótskeho protokolu. "Nebolo by dobré, keby sa išlo do obchodov, aké ukazuje váš prípad", povedal český exminister pre denník SME.

Podľa zdroja z prostredia EK vyvoláva znepokojenie práve tento bod. Slovenský obchod je relatívne malý, problém však nastane, keď ho zopakujú krajiny s omnoho väčšími objemami emisií. Ako príklad menoval Ukrajinu.

Nastupujúce Švédske predsedníctvo zaradilo boj proti klimatickým zmenám medzi svoje priority. V decembri sa budú uzatvárať kodanské rokovania o medzinárodnej klimatickej dohode, ktorá má nahradiť Kjóto, a ich úspech je pre EÚ politickou prioritou.

Ak ruch okolo nášho emisného obchodu cez leto neutíchne, v Európskom parlamente sa môžu témy chytiť predovšetkým europoslanci zo skupiny Zelených. Keďže je klimatická politika úzko prepojená s energetikou, naše šance získať post komisára pre energetiku by sa výrazne znížili. Podľa zdroja z prostredia EK by takýto kandidát pre akéhokoľvek predsedu Komisie predstavoval prílišné riziko, pretože by nemal šancu prejsť híringom pred Európskym parlamentom.