Závisia od neho obnoviteľné zdroje, možno zneužíva vedúce postavenie na trhu

Veterná farma v Severnom mori [EPA/DPA/Daniel Reinhardt]

Najväčší prevádzkovateľ vysokonapäťového vedenia v Nemecku je podozrivý z diskriminácie nenemeckých výrobcov a umelého rozdeľovania európskeho trhu s elektrinou. Vyšetruje ho Európska komisia.

Európska komisia začala vyšetrovať nemeckú spoločnosť TenneT, prevádzkovateľa nadregionálnej rozvodnej elektrickej siete pre podozrenie zo zneužitia dominantného postavenia.

Komisia je podľa európskych zmlúv strážcom hospodárskej súťaže v Európskej únii. Zohráva úlohu európskeho protimonopolného úradu.

Zneužíval TenneT dominantné postavenie?

V pondelok 19. marca oznámila Komisia oficiálny začiatok vyšetrovania prevádzkovateľa vysokonapäťového vedenia TenneT. Zisťuje predovšetkým to, či nedovoleným spôsobom neobmedzil prenosovú kapacitu z Dánska do Nemecka. Komisia TenneT podozrieva, že diskriminoval nenemeckých výrobcov elektriny a umelo rozdeľoval jednotný trh s elektrinou.

Tennet je najväčším zo štyroch nemeckých prevádzkovateľov siete vysokého napätia.

„Energia sa musí v Európe prenášať bez obmedzenia tak, aby sa elektrina vyrobená z turbín v jednej krajine dostala k spotrebiteľom v inej krajine,“ uviedla na Twitteri komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Prenáša obnoviteľnú energiu na kontinent

Vestagerová podľa tlačovej správy dodala, že vyšetrovanie TenneT je súčasťou snáh Komisie starať sa o to, aby prevádzkovatelia rozvodných elektrizačných sietí neoprávnene neobmedzovali európskych spotrebiteľov.

Komisia s TenneT už rokuje o prípadných ústupkoch.

Prekresľuje sa európska energetická mapa. E.ON a RWE si rozdelia Innogy

Obnoviteľné zdroje energie vo vlastníctve Innogy prejdú na jej matku – RWE. Lukratívne energetické siete zase preberie E.ON.

Firma s holandským vlastníkom je pre európsky trh dôležitá, keďže na kontinent prenáša veľké množstvo obnoviteľnej energie z veterných fariem na severe.

Portál euractiv.com informoval, že TenneT plánoval v najbližších 10 rokoch investovať do novej infraštruktúry 28 miliárd eur. V Nemecku, kde prevádzkuje 40 percent vysokonapäťových sietí, chcela urobiť najväčšie investície. Už v roku 2019 plánovala dokončiť dve nové pripojenia na veterné parky v Severnom mori.