Zelené investície na Slovensku? Priemysel očakáva väčšiu pomoc štátu

mondi scp, zelené investície

Papiernička Mondi SCP v Ružomberku. FOTO-TASR

Súčasná cena päť eur za tonu CO2 je vo všeobecnosti považovaná za problematickú. Firmy totiž dostatočne nemotivuje k investíciám do zelených technológií.

Európska komisia preto navrhla reformu Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS) pre obdobie 2021 – 2030. V stredu 15. februára ju schválil Európsky parlament.

Ale niektorým slovenským prevádzkam v ETS zvyšovanie ceny nevyhovuje. To súvisí s ďalším, špecifickým problémom: príjmy z aukcií sa podľa nich nevracajú do systému.

Citlivý zásah do konkurencieschopnosti

„Ak sa cena (emisných povoleniek) zvýši a bezodplatný prídel (povoleniek) bude menší, vnímame to ako dosť citlivý zásah do konkurencieschopnosti,“ uviedol korporátny riaditeľ pre stratégiu a udržateľný rozvoj spoločnosti Energochemica Trading Radoslav Jonáš na konferencii 4. Slovak Emission Trading.

Jonáš, ktorého firma prevádzkuje chemické závody v Novákoch a Strážskom, poukázal na konkurenciu prichádzajúcu z krajín susediacich s Úniou, kde ETS neplatí.

„To je ten cezhraničný presah,“ ukázal na východné susedstvo.

Nízka cena nie je zlá

„My si nemyslíme, že (päť eur za tonu CO2) je zlá cena,“ povedal na konferencii Ján Fris, Energy Development Manager, z papierenskej spoločnosti Mondi SCP.

„Priemysel znižuje emisie aj napriek nízkej cene (povoleniek). Emisie v EÚ klesajú, cieľ plníme,“ poukázal. Mondi SCP si dokonca môže dovoliť emisné kvóty predávať.

Náklady na znižovanie emisií vo forme zakúpených povoleniek však podľa neho vo všeobecnosti znášajú firmy. „Štáty chcú peniaze, ktoré potom väčšinou použijú na politické ciele,“ myslí si Fris o príjmoch štátu z dražby povoleniek.

Čakajú návrat peňazí do systému

„Návratnosť investície sa počíta niekedy v desiatkach rokov,“ upozornil Jonáš z Energochemica Trading. „ETS vníma väčšina firiem ako administratívny, nie motivačný systém,“ ozrejmil Jonáš.

Naznačil, že pre firmy by boli motivovanejšie, keby štát príjmy z aukcií premieňal na pomoc pri investíciách do zelených technológií. „Čo teraz vo veľkej miere nevidíme,“ kritizoval Jonáš.

„Zatepľovanie nie je návrat peňazí do systému,“ povedal Jonáš s tým, že štát nerobí dosť pre investície do nových technológií.

Dražba vyniesla 84 miliónov eur

V roku 2015 získalo Slovensko z dražieb emisných kvót 84 miliónov eur, píše sa vo výročnej správe Environmentálneho fondu za rok 2015.

Časť výdavkov Environmentálneho fondu išla na zatepľovanie budov v rámci zvyšovania energetickej efektívnosti.

Stimul pre investície možno teraz viac cíti energetika ako priemyselné podniky, povedal na konferencii Miloš Grajcar, riaditeľ odboru obchodovania s emisnými kvótami na ministerstve životného prostredia.

Envirorezort chystá štátnu pomoc

„Snažíme sa, aby cena (povoleniek) stúpla,“ uviedol Grajcar z envirorezortu s tým, že vďaka vyššej cene pocíti silnejšiu motiváciu aj priemysel.

Pripomenul, že Slovensko bude patriť v budúcom desaťročí medzi 10 nízkopríjmových štátov, ktoré budú môcť čerpať z modernizačného fondu financovaného z ETS.

Grajcar avizoval, že jeho rezort diskutuje s ministerstvo financií a protimonopolným úradom o schéme štátnej pomoci pre priemyselnú výrobu.

 

Konferenciu 4. Slovak Emission Trading organizoval 16. februára 2017 B.I.D. services, s.r.o. Partnermi konferencie boli spoločnosti Saga Commodities a Enviros. Portál EurActiv.sk bol jedným z mediálnych partnerov.