Zelený sektor čaká studená zima

Obnoviteľné zdroje: sú životaschopnou energetickou alternatívou?

Podpora obnoviteľných zdrojov energie a čistých technológií je kľúčová pre dosiahnutie environmentálnych cieľov Únie (najmä zníženie emisií CO2 o 20% do 2020) ale aj posilnenie energetickej bezpečnosti. EÚ však v energetickom výskume zaostáva za USA, Japonskom i Čínou a problémy na finančných trhoch vyvolávajú obavy, že sa nenájdu dostatočné prostriedky na realizáciu „zelených“ ambícií.

Ceny ropy klesajú

Barel ropy stál 28. októbra asi 63 dolárov, čo je okolo 51 eur – v momente historického maxima v júli to bolo ešte 147 dolárov. Nenapĺňajú sa tak predpovede, že v roku 2009 dosiahne cena ropy hranicu 200 dolárov za barel. V EÚ klesla aj cena emisných povoleniek – v súčasnosti stojí tona CO2 v EU ETS o niečo menej ako 19 eur.

Nízke ceny emisných povoleniek a ropy môžu prilákať k vstupu do EU ETS ďalších účastníkov, pretože dnes je ekonomicky výhodnejšie vypúšťať emisie a platiť, než investovať do nových technológií, ktoré by ich znížili. Väčšina analýz naznačuje, že takéto investície sa stávajú dlhodobo ziskové až pri minimálnej cene 25 eur za tonu CO2.

Pre developerov projektov výroby obnoviteľnej energie a firmy zamerané na produkciu „čistých technológií“ to bude studená zima, tvrdí Angus McCone, šéfredaktor New Energy Finance, londýnskej informačnej služby zameranej na investície do obnoviteľných zdrojov.

Ropa zlacnela kvôli poklesu dopytu spôsobenému finančnou krízou, kolaps finančných trhov zároveň priniesol nedostatok investícií pre „zelené“ projekty, ktoré sú často kapitálovo intenzívne, povedal pre EurActiv McCrone. Malé firmy v tomto sektore tak môžu skrachovať, alebo byť kúpené väčšími hráčmi.

„Výhľad je jasne horší, ako pred dvoma mesiacmi“, priznal Christian Kjaer, výkonný riaditeľ Európskeho združenia veternej energie (EWEA). No zároveň poznamenal, že väčšina výrobcov turbín má objednávkami pokryté produkčné kapacity na najbližšie dva roky. Potenciálne zrušené objednávky môžu byť prebraté väčšími klientmi, z ktorých sú mnohí naďalej solventní.

Sektor obnoviteľných zdrojov má ešte jeden dôvod na optimizmus – národné systémy podpory využívania obnoviteľných zdrojov a záväzné ciele, ktoré sektor chránia pred výkyvmi na trhu, tvrdí McCrone. A keď sa finančné toky vrátia, developeri projektov nájdu pravdepodobne u bánk pozitívnejšie postoje. Pre banky by financovanie projektov obnoviteľných zdrojov malo byť pomerne nízkorizikovou operáciou so stabilným výnosom. McCrone predpokladá, že situácia sa zlepší na jar 2009.

Zachráni to vyčerpanie ropných zásob?

Európska komisia používala často vysoké ceny ropy ako argument za zvýšenie investícií do obnoviteľnej energie a nízkouhlíkových technológií. Podľa Ferrana Tarradellasa, hovorcu generálneho riaditeľstva Komisie pre energetiku, sa tento postoj nezmenil. Argumentoval pritom Svetovým energetickým výhľadom, ktorý zverejnila Medzinárodná energetická agentúra (IEA).

Tohoročný výhľad, ktorý bude oficiálne publikovaný v novembri. Podľa Financial Times predpokladá rýchlejší pokles produkcie ropy, než bol pôvodne predpokladaný. Aj napriek poklesu dopytu spôsobenému krízou producenti nebudú stačiť naplniť rastúci smäd po rope a tak začne jej cena opäť stúpať.