Zemný plyn zažil svoj zlatý rok, tvrdí Fatih Birol

Šéf IEA Fatih Birol na Stredoeurópskej energetickej konferencii vlani v Bratislave. [TASR/Jakub Kotian]

Šéf Medzinárodnej energetickej agentúry hovorí, že trh prechádza revolúciou amerického bridlicového plynu, rýchlou expanziou skvapalneného zemného plynu a liberalizáciou v Európe. Rusko to prinútilo znížiť ceny.

Európa v minulom roku ušetrila 8 miliárd amerických dolárov (7,10 miliardy eur) na účte za zemný plyn, pretože rastúca produkcia plynu z bridlíc v Spojených štátoch a zmeny na trhoch s energiou v Európskej únii prinútili Rusko upraviť svoj mechanizmus stanovovania cien komodity.

Uviedol to Fatih Birol z Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) pri zverejnení výročnej správy o plyne.

Podľa Birola bol rok 2018 „zlatým rokom“ pre zemný plyn, ktorý sa podieľal 45 percentami na raste globálneho trhu s energiami, pričom tento rast bol najrýchlejší za dve dekády.

Otrasené ceny plynu

Fatih Birol ďalej povedal, že posun na svetových trhoch so zemným plynom v dôsledku „revolúcie amerického bridlicového plynu“, rýchlej expanzie priemyslu so skvapalneným zemným plynom (LNG) a liberalizácie trhov s energiou v EÚ prinútil Rusko, aby zmenilo svoje ceny.

Tieto zmeny sa začali po tom, ako rastúca produkcia plynu v USA prinútila Katar, najväčšieho svetového vývozcu LNG, aby presmeroval svoje dodávky do Európy. To „otriaslo“ cenami plynu na starom kontinente.

Aj my sme súčasťou dekarbonizácie, hovoria plynári v tieni úspechu európskych zelených

Aktéri v plynárenstve sa nezhodnú, či sa po roku 2030 bude ešte využívať zemný plyn alebo už len jeho infraštruktúra. Názory v západnej a východnej Európe sa rôznia. Ovplyvní to však nová, celoeurópska legislatíva.

Vzhľadom na tlak zo strany LNG a lepšiu reguláciu došlo k prerokovaniu veľkého množstva zmlúv o dodávkach plynu v Európe. IEA odhaduje, že v roku 2018 tak bol export ruského plynu cez potrubie do Európy o 8 miliárd dolárov lacnejší.

A ak by došlo k úplnému prijatiu smernice EÚ, viedlo by to k ďalším úsporám vo výške 1,3 miliardy amerických dolárov ročne, dodal Birol. Jeho slová hrajú do karát americkým vývozcom LNG. Aj prezident Donald Trump nedávno vyhlásil, že Európa by mohla dovážať viac skvapalneného plynu z USA.

Potenciál Číny a Ameriky

Rusko zase tvrdí, že náklady na skvapalnenie plynu v Amerike a jeho prepravu cez Atlantik sú oveľa vyššie ako cena za plyn dodávaný potrubím.

Birol nepredložil žiadne cenové porovnania. Uviedol len, že trhové sily viedli k zmene dlhodobých ruských zmlúv o plyne.

Americký plyn má pomôcť aj Slovensku, otázne sú emisie

Dovoz skvapalneného zemného plynu môže posilniť energetickú bezpečnosť a prispieť k naplneniu klimatických cieľov EÚ. Údaje o uhlíkovej stope nového dodávateľského reťazca však zatiaľ chýbajú.

IEA vo svojej výročnej správe predpovedá, že trh LNG vzrastie o 26 percent do roku 2024 na 546 miliárd kubických metrov, pričom Čína sa stane jeho najväčším nákupcom a Spojené štáty najväčším predajcom.

Obchodný spor medzi Pekingom a Washingtonom by však mohol brániť rozvoju nových exportných terminálov v Spojených štátoch, ktoré závisia od dlhodobých odberateľov. Čínske spoločnosti sú zdržanlivé pokiaľ ide o projekty LNG v Amerike, najmä po tom, čo Peking zaviedol odvetné clá. No Birol napriek tomu vidí veľký potenciál obchodu s plynom medzi Spojenými štátmi a Čínou.