Žiga: O ľudí v baníctve sa musíme postarať

Minister hospodárstva Peter Žiga. FOTO: TASR/Martin Baumann

Kým niektoré členské štáty už stanovujú dátumy ukončenia prevádzky uhoľných elektrární, na Slovensku budeme podľa ministra hospodárstva „môcť hovoriť o tom, že môžeme začať s útlmom baníctva“ až v roku 2022.

„Ak EÚ hovorí o tom, že chceme mať bezuhlíkové hospodárstvo a hlásime sa ku klimatickým cieľom, tak jednou z podmienok toho je, aby sme postupne utlmovali baníctvo,“ uznal pre TASR minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Pripomenul však, že memorandum týkajúce sa ťažby uhlia, ktoré ministerstvo hospodárstva podpísalo so Slovenskými elektrárňami, ráta s ťažbou do roku 2030.

Geotermálna energia na hornej Nitre? Šefčovič tvrdí, že sa to dá

Kým slovenský komisár presadzuje príkladnú energetickú transformáciu hornej Nitry, podľa premiéra má ťažba hnedého uhlia budúcnosť.

„Vnímam to tak, že začala diskusia s EÚ tom, čo by to znamenalo, keby sme tento dátum, toto obdobie chceli skrátiť. My hovoríme, že to na Slovensku významne zasiahne jeden región, a to hornú Nitru.“ Priamo v baniach podľa ministra pracuje 4000 ľudí, no útlm baníctva by mohol ovplyvniť až 12 000 pracovných miest.

„O týchto ľudí sa budeme musieť postarať,“ zdôraznil minister.

Pomohli by ústupky od EÚ

Štát podľa neho v súvislosti s útlmom baníctva podporí rozšírenie priemyselného parku na hornej Nitre, aby do tohto regiónu mohli prísť ďalšie nové investície.

„Hornonitrianske bane Prievidza nás tiež informovali, že spoločnosť má nielen banícku zložku, ale napríklad aj strojársku,“ povedal.

Pomôcť by mohli aj prostriedky z Európskej únie: „Diskutujeme s EÚ o tom, aké by sme dostali úľavy či ústupky napríklad z hľadiska čerpania eurofondov, aby sme peniaze, ktoré v niektorých operačných programoch nevieme využiť, vedeli použiť na výstavbu ciest.“

Na hornej Nitre by išlo o cesty v smere západ-východ aj sever-juh. „To by bola pre mobilitu pracovnej sily významná pomoc,“ poznamenal.

O útlme až v roku 2022

Minister pripomenul, že útlm uhlia „nie je len záležitosť Slovenska“. V EÚ sa podľa neho týka 41 regiónov v 12 členských štátoch. Priamo v týchto regiónoch je zamestnaných asi 185 000 ľudí.

Viaceré krajiny v posledných mesiacoch stanovili dátumy, kedy prestanú využívať uhlie na výrobu energie, naposledy Spojené kráľovstvo. Začiatkom roka predstavilo nové pravidlá, ktoré donútia všetky tamojšie uhoľné elektrárne ukončiť prevádzku do roku 2025.

Podľa Žigu však v súčasnosti Slovensko elektráreň v Novákoch potrebuje, pretože zabezpečuje stabilitu elektrizačnej sústavy. „Až v roku 2022, kedy bude postavená transformačná stanica v Bystričanoch, budeme môcť hovoriť o tom, že môžeme začať s útlmom baníctva, aby nebola ohrozená energetická bezpečnosť Slovenska,“ vyhlásil.

Zástupca Slovenska pri SET Plane v decembri povedal presný opak. Slovensko podľa neho elektráreň Nováky na výrobu elektriny nepotrebuje.

Elektrinu z Novák netreba, priznal slovenský zástupca na medzinárodnom fóre

Problém ústupu od uhlia je európsky, riešenia sú lokálne, odznelo na konferencii SET Plan 2017.